Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Trend je outsourcing

Outsourcing
Fotobanka Pixmac
27. marca 2012 Tlačiť

Poznáte výhody outsourcingu? Stretli ste sa už s únikom informácií týkajúcich sa platových pomerov jednotlivých zamestnancov? Ak áno, potom nám iste dáte za pravdu, že riešiť takúto situáciu, vôbec nie je príjemné. Máme pre vás tip, ako sa podobným nepríjemným situáciám vyhnúť.   

Spoľahnite sa na outsourcing

Outsourcing je výraz odvodený z anglických slov out (von) a source (zdroj). Znamená odovzdanie vnútropodnikových aktivít, zvyčajne nesúvisiacich s hlavnou činnosťou podniku, označovaných ako „core business“ na externý subjekt, napríklad subdodávateľa. Podľa prieskumov analytikov spoločnosti z východnej Európy vrátane Slovenska zďaleka nevyužívajú outsorucing v takej miere, ako ostatné svetové regióny, napríklad Ázia alebo severná Amerika.

 

V najbližšom období by tento trend mal posilniť aj na Slovensku. To však vyžaduje zlepšenie jazykových, ako aj odborných znalostí expertov z oblasti IT, práva a financií. Vedomosti a skúsenosti odborníkov z outsourcingových spoločností by mohli pomôcť ušetriť tuzemským firmám nemalé finančné prostriedky.Úspory vyplývajúce z outsourcingu sú v porovnaní s nákladmi na interných zamestnancov vysoké. Mnoho podnikateľov má napriek tomuto faktu k outsourcingu odmietavý postoj. Dôvodom sú obavy zo zneužitia obchodných, marketingových a iných podnikových informácií. 

Aké výhody prináša outsourcing?

Outsourcing môže znamenať nasledovné výhody:

 

 • čas: podnikateľ sa môže sa naplno venovať hlavnej činnosti firmy;
 • peniaze: 
  • minimalizuje mzdové náklady na účtovné oddelenie;
  • minimalizuje náklady na počítačové a programové vybavenie;
  • minimalizuje náklady na odbornú literatúru a vzdelávanie zamestnancov;
 • profesionálny prístup: odborné, špecializované služby podľa individuálnych podmienok;
 • istotu: externé spoločnosti plne ručia za správnosť prevedených činností;
 • poradenstvo: nepretržite.

Outsourcing umožňuje presun zodpovednosti za vopred špecifikované činnosti na externú spoločnosť. Profesionálna firma dokáže pružne reagovať na meniace sa podnikateľské prostredie, čím môže poskytovať služby zodpovedajúce okamžitým potrebám zákazníka.

 

Ďalšie výhody outsourcingu

Zamestnanci outsorcingových spoločností získavajú kontaktom so spoločnosťami rovnakého odvetvia hospodárstva skúsenosti, ktoré môžu ponúknuť aj ďalším zákazníkom. Zvyčajne sa stáva, že podniky rovnakého zamerania riešia aj obdobné problémy. Práve v týchto prípadoch môžu outsourcingové spoločnosti veľmi rýchlo ponúknuť riešenie, ktoré sa osvedčilo aj u iných klientov.

 

Náš tipV prípade, že máte vlastné účtovné oddelenie, musíte pravidelne dohliadať na odbornú kvalitu jeho práce. Zároveň riešite aj personálne otázky – fluktuáciu, výber, zaúčanie nových pracovníkov, ako aj mlčanlivosť odchádzajúcich. Presuňte mzdy a personalistiku externej spoločnosti. Vyhnete sa problém s únikom informácií týkajúcich sa platových pomerov jednotlivých zamestnancov. 

Čiastkový alebo úplný outsourcing

Outsourcing nemusí znamenať prenesenie úplnej ekonomickej agendy na externú spoločnosť. Môžete zvoliť aj čiastočný outsourcing. V danom prípade si v spoločnosti ponecháte tie činnosti, ktoré dokážete zabezpečiť vlastnými silami lacnejšie. Napríklad základné účtovné práce. Externej spoločnosti zveríte iba odbornejšie činnosti, ako napríklad dohľad nad účtovníctvom.

Supervízor účtovníctva by k vám do spoločnosti prichádzal v pravidelných intervaloch. Jeho úlohou môže byť kontrola a preverenie dokladov, ako aj dohľad nad činnosťami vykonanými kmeňovými pracovníkmi. Výhodou takéhoto riešenia je, že doklady by neopustili priestory spoločnosti. Účtovníctvo by bolo spracované vašimi zamestnancami v reálnom čase. Všetky potrebné kvalifikované údaje a informácie by vám boli k dispozícii nepretržite. 

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X