Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Triky, ktoré vám pomôžu čítať reč tela. Viete, čo niektoré postoje a gestá znamenajú?

Gestikulacia_pixabay.com_.jpg
pixabay.com
10. marca 2021 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Reč tela je zdrojom mnohých informácií, dozviete sa napríklad aj to, aký majú ostatní ľudia postoj, či čo si približne myslia. Samozrejme, nie doslova, do bodu, keď si navzájom budeme vedieť čítať myšlienky, sme sa ešte nedostali. „Čítať“ reč tela sa však dá len vtedy, keď človek vie, čo má hľadať a čo si všímať.

Výskum UCLA (University of California at Los Angeles) odhalil, že iba 7 % komunikácie je naozaj založenej na slovách, ktoré hovoríme. 38 % pochádza údajne z tónu hlasu a zvyšných 55 % práve z reči tela. Pokiaľ sa naučíte interpretovať týchto 55 %, budete omnoho lepšie „čítať“ ľudí a v ľuďoch. Ak pracujete tvrdo a robíte všetko pre to, aby ste dosiahli svoje ciele, cestu k úspechu vám pomôže zefektívniť aj „čítanie“ reči tela.

Stránka na testovanie a trénovanie emocionálnej inteligencie TalentSmart otestovala viac ako milión ľudí a zistila, že na vysokých miestach sa často objavujú ľudia s vysokou emocionálnou inteligenciou. Títo ľudia poznajú silu nevyslovených signálov v komunikácii a reč tela dokážu správne dešifrovať.

Na najbližšom pracovnom stretnutí (alebo pokojne napríklad aj na rande či pri hraní sa s deťmi) si všímajte tieto „stopy“:

Prekrížené ruky a nohy

Prekrížené ruky a nohy sú fyzickými bariérami, človek týmto často naznačuje, že nie je prístupný tomu, čo hovoríte, resp. že nesúhlasí. Hoci sa ľudia s prekríženými rukami a nohami môžu usmievať a viesť príjemný rozhovor, ich reč tela ich prezrádza.

Úsmev verzus oči

Ústa môžu klamať, oči však nie, a to aj vtedy, keď ide o obyčajný úsmev. Ľudia úsmevom často zakrývajú to, čo si naozaj myslia a cítia, preto ak nabudúce budete chcieť vedieť, či je úsmev vášho konverzačného partnera úprimný a pravý, sledujte jeho oči a ich okolie. Ak úsmev nesprevádzajú jemné vrásky okolo očí, za úsmevom (sa) niečo skrýva.

Kopírovanie vašej reči tela je dobrá vec

Všimli ste si niekedy na stretnutí s niekým, že daný človek zakaždým, keď ste prekrížili ruky či nohy, urobil to isté? Alebo možno sklonil hlavu na tú istú stranu ako vy, keď ste rozprávali. Toto je naozaj dobrý signál.

Zrkadlenie reči tela je niečo, čo my ľudia robíme nevedomky, keď pociťujeme isté puto s inou osobou. Je to znak, že konverzácia sa uberá dobrým smerom a ostatní prijímajú to, čo im hovoríte. Špeciálne pri vyjednávaní sa táto znalosť môže veľmi hodiť…

Držanie tela prezrádza veľa

Už sa vám stalo, že ste zbadali vojsť do miestnosti osobu a ihneď ste vedeli, že ide o vodcu? Tento efekt zabezpečuje práve reč tela, často sa k slovu dostáva vzpriamený postoj, gestá vykonávané s dlaňami nadol a vo všeobecnosti otvorené a expanzívne gestá.

To, že niekto stojí vzpriamene s ramenami dozadu, znamená, že má silnú pozíciu. Týmto spôsobom totiž človek akoby maximalizuje množstvo „zapĺňaného“ priestoru.

Zdvihnuté obočie signalizuje nepohodlie

Pokiaľ má niekto obočie nahor, môže tým naznačovať tri základné emócie: prekvapenie, obavu a strach. Skúste nadvihnúť svoje obočie, keď sa neformálne rozprávate s priateľom. Je to ťažké, však? Ak niekto, kto sa s vami rozpráva, nadvihne obočie a nie je dôvod na prekvapenie, obavy či strach, niečo sa za tým skrýva.

Oči môžu klamať…

Iste, udržiavať očný kontakt je dôležité. Napokon hovorí sa o tom veľa a rodičia tomuto svoje deti učia odmalička. Ale nepretržitý pohľad do očí môže byť konverzačnému partnerovi po dlhšej dobe nielen nepríjemný, môže dokonca klamať. Niektorí ľudia totiž zámerne udržujú očný kontakt, aby presvedčili toho druhého a zakryli lož. Takže s očným kontaktom treba „zaobchádzať“ opatrne.

Prehnané prikyvovanie môže znamenať aj čosi iné ako súhlas

Keď niekomu niečo hovoríte a on až príliš prikyvuje, znamená to, že má obavy z toho, čo si o ňom myslíte, ako ho vnímate alebo má pocit, že pochybujete o jeho schopnosti sledovať vaše pokyny či inštrukcie.

Zovretá čeľusť a stres

Zovretá čeľusť, natiahnutý krk alebo zvraštené čelo sú znakmi stresu. Bez ohľadu na to, čo osoba rozpráva, ide o znaky značného nepohodlia. Problémom môže byť to, že sa konverzácia uberá smerom k veci, ktorá je pre konverzačného partnera citlivá či znepokojivá alebo i to, že myseľ toho druhého je kdesi celkom inde. Kľúčové je venovať pozornosť nesúladu medzi tým, čo človek hovorí a aká je jeho reč tela. Ak ste si počas rozhovoru všimli na tom druhom napätosť, niečo nie je úplne v poriadku.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

skills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X