- Podnikam.sk
- Články
- Účtovníctvo
- Ako účtovať
- Jednoduché účtovníctvo
- Účtovná závierka v jednoduchom účtovníctve
Účtovná závierka v jednoduchom účtovníctve
Účtovnú závierku v jednoduchom účtovníctve zostavujú len tie subjekty, ktoré sú účtovnými jednotkami a vedú účtovníctvo. To znamená, že živnostníci, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky alebo vedú daňovú evidenciu, nemajú povinnosť zostaviť účtovnú závierku.
Kto je účtovnou jednotkou?
Podľa zákona o účtovníctve sa za účtovné jednotky považujú:
- Fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu (klasickí živnostníci podnikajúci na základe živnostenského oprávnenia)
- Podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, ak neúčtujú v sústave podvojného účtovníctva (§ 37 obchodného zákonníka). Do tejto skupiny patria aj osoby, ktoré podnikajú na základe iného než živnostenského oprávnenia napr. advokáti, lekári, tlmočníci, znalci, prípadne fyzické osoby, ktoré sa zaoberajú poľnohospodárskou výrobou.
Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva pozostáva zo všeobecných náležitostí, ktorými sú:
- obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky
- bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska
- identifikačné číslo, ak ho účtovná jednotka má pridelené (ak nie, uvedie sa rodné číslo daňovníka)
- deň, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje
- deň zostavenia účtovnej závierky
- obdobie, za ktoré sa zostavuje
- podpisový záznam fyzickej osoby
- podpisový záznam osoby zodpovednej za jej zostavenie
- podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva
Účtovné výkazy v jednoduchom účtovníctve
Okrem všeobecných náležitostí obsahuje účtovná závierka tieto výkazy:
- Výkaz o majetku a záväzkov – obsahuje údaje o majetku podnikateľa, obežnom majetku, pohľadávkach a na druhej strane záväzkoch a tieto údaje porovnáva vždy v dvoch účtovných obdobiach aktuálnom a predchádzajúcom
- Výkaz o príjmoch a výdavkoch – rekapituluje príjmy a výdavky v aktuálnom účtovnom období a rozdiel medzi nimi sa musí rovnať čiastkovému základu dane uvedenému v daňovom priznaní.
Výkazy sa vypĺňajú v celých eurách. Účtovné výkazy tvoria povinnú prílohu daňového priznania. V prípade, že si uplatňujete výdavky paušálne alebo vediete daňovú evidenciu, nemusíte k daňovému priznaniu prikladať účtovné výkazy. |
---|
Uzatváranie účtovných kníh
Na to, aby ste vedeli vyplniť účtovné výkazy je potrebné najskôr uzatvoriť účtovné knihy. Pri uzavieraní účtovných kníh sa:
- zisťujú sumy príjmov a výdavkov podľa členenia v peňažnom denníku,
- zaúčtujú sa uzávierkové operácie a to tak, že:
- sa zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnú do základu dane z príjmov, do položky „príjmy celkom“ a do položiek podľa ich druhového členenia,
- sa znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnú do základu dane z príjmov do položky „príjmy celkom“ a do položiek podľa ich druhového členenia,
- sa zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnú do základu dane z príjmov do položky „výdavky celkom“ a do položiek podľa ich druhového členenia,
- sa znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnú do základu dane z príjmov do položky „výdavky celkom“ a do položiek podľa ich druhového členenia,
- zisťuje výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami a výdavkami po zohľadnení uzávierkových operácií. Na základe údajov z knihy pohľadávok, záväzkov, pomocných kníh a peňažného denníka a z vykonanej inventarizácie majetku a záväzku sa zostavuje účtovná závierka.
Podnikateľ podáva daňové priznanie TYP B
TYB B daňového priznania dani z príjmov podáva daňovník, ktorý mal okrem príjmov zo závislej činnosti (zo zamestnania) aj iné zdaniteľné príjmy. Tiež ho podáva aj daňovník, ktorý nemal príjmy zo závislej činnosti, ale má zdaniteľné príjmy uvedené v § 6 až 8.(príjmy z podnikania, z prenájmu, z kapitálového majetku – úroky, ostatné príjmy – prenájom pôdy). V daňovom priznaní typu B uvedie daňovník svoje príjmy a výdavky v oddiele VI. podľa druhu príjmu. Ak je živnostník, príjmy a výdavky uvádza v riadku 2.
Čiastkový základ dane (vypočítaný ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami) uvedený v riadkoch 40 (zisk) alebo 41 (strata) sa musia rovnať riadku 11 vo výkaze o príjmoch a výdavkoch.
Zníženie základu dane
Nezdaniteľná časť
Podľa § 11ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov sa v daňovom priznaní typu B, oddiel X., riadok 70, môže základ dane znížiť o sumu zodpovedajúcu 19,2 – násobku životného minima platného k 1.januáru príslušného zdaňovacie obdobia ročne na daňovníka. Pre rok 2010 je výška odpočítateľnej položky 4 025,70 eur.
Dôchodkové sporenie, účelové sporenie
Nezdaniteľnou súčasťou základu dane sú aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie v oddiele X., riadok 72 v daňovom priznaní typu B, príspevky na účelové sporenie – riadok 73 alebo na poistné na životné poistenie – riadok 74. V zdaňovacom období si môže daňovník znížiť základ dane na dôchodkové sporenie, účelové a životné poistenie v úhrne max. o 398, 33 eur.
Daňový bonus
Podľa podmienok uvedených v § 33 zákona o dani z príjmov, si môže za zdaňovacie obdobie roka 2010 daňovník uplatniť daňový bonus v sume 20,00 eur mesačne (za obdobie január – jún 2010, od júla 2010 sa mení na 20,02 eur) za každé vyživované dieťa za predpokladu, že dosiahne:
- v tomto zdaňovacom období zdaniteľné príjmy podľa § 6 (z podnikania) aspoň vo výške 1 846,20 eur a súčasne vykáže základ dane (čiastkový základ dane) – nemôže byť v strate.
Ak si daňovník uplatní daňový bonus, musí vyplniť oddiel IV. – údaje o vyživovaných deťoch, ktoré žijú s daňovníkom (meno a priezvisko, rodné číslo a obdobie, za ktoré sa daňový bonus uplatňuje). Ako prílohu k daňovému priznaniu je potrebné priložiť fotokópiu rodného listu každého dieťaťa uvedeného v oddiele. jl