Upravujú sa podmienky predaja na trhoch a trhoviskách
Povinnosti pribudli najmä samotným predajcom.
V súvislosti s teplejším počasím pribúdajú na verejných priestranstvách mnohých miest a obcí predajcovia, ktorí ponúkajú predaj zeleniny, kvetov či produktov z fariem a domáceho chovu na trhoch a v tržniciach. Keďže prevádzkovateľom trhovísk je samospráva, práve ona zodpovedá za podmienky predaja a poskytovania služieb, ktoré určuje všeobecne záväzné nariadenie. Tento dokument definuje tiež pojmy ako trhové miesto, ktorým sa rozumie trhovisko, tržnica, ale aj príležitostný trh a ambulantný predaj. „Rozhodnutie o povolení predaja sa týka aj schválenia predaja konkrétneho sortimentu a tiež povolenia poskytovania konkrétnych druhov služieb,“ vysvetlil hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.
Aj samotní predajcovia na trhu majú viaceré povinnosti. Svoj stánok musia označiť obchodným menom a sídlom, resp. miestom podnikania, menom a priezviskom osoby zodpovednej za obchodnú činnosť, uviesť musia aj prevádzkový čas. Tiež sú povinní dodržiavať trhový poriadok trhoviska, tržnice a príležitostného trhu. Musia používať elektronickú registračnú pokladnicu a udržiavať svoj stánok v čistote. Keď s predajom skončia, musia trhové miesto upratať. Povinnosťou je i zreteľné označenie výrobkov a služieb cenou. „Predávajúci na trhovom mieste sú povinní predložiť správcovi trhoviska, správcovi trhového miesta s ambulantným predajom a orgánu dozoru doklad o oprávnení na podnikanie, povolenie na predaj výrobkov a poskytovanie služieb na trhovom mieste a preukaz totožnosti. Rovnako tiež povolenie na užívanie predajného zariadenia a doklad o zaplatení nájomného za predajné zariadenie alebo predajnú plochu alebo doklad o zaplatení príslušného trhového poplatku, resp. vstupného na príležitostných trhoch, ako aj zdravotný preukaz a posudok príslušného orgánu na ochranu zdravia, ak to vyžaduje charakter predávaného tovaru a poskytovaných služieb,“ uviedol Michal Kaliňák.
Medzi najčastejšie predávaný sortiment patria rastlinné produkty z vlastnej poľnohospodárskej výroby ako ovocie, zelenina, lesné plody, prípadne kvasená kapusta. Medzi živočíšne produkty zas slepačie vajcia či včelie produkty. V tomto prípade musí mať predajca doklad veterinárnej správy z miesta pôvodu potraviny. K bežne dostupným patria na trhoch aj huby, no pri nich musí mať trhovník Osvedčenie o základných znalostiach húb. Rovnaké to je aj v prípade liečivých rastlín, ktoré možno predávať len na základe Osvedčenia o znalosti liečivých rastlín. Ľudia však na trhoch kúpia i kvety, textilné a odevné výrobky, obuv, domáce potreby, elektrotechnické výrobky, výrobky spotrebnej elektroniky, drobný tovar, papierenské výrobky, kozmetiku, drogériu, športové potreby či hračky.
Medzi povolené druhy poskytovaných služieb na trhových miestach patrí napríklad pohostinstvo či reštaurácia, ale aj iné rýchle občerstvenie a stravovanie, brúsenie nožov a nástrojov, oprava dáždnikov, oprava a čistenie obuvi, výroba kľúčov, prípadne čistenie peria. Samosprávy však môžu predaj niektorých výrobkov na trhoch zakázať. Ide napríklad o zbrane a strelivo, výbušniny, automobily a motocykle či lieh, destiláty a tabakové výrobky.