Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Úroky na bývanie dosiahli nové historické minimum

Úroky na bývanie dosiahli v auguste nové historické minimum
Fotobanka Pixmac
1. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Napriek marketingovým ponukám úrokov pod úrovňou troch percent si stále veľa klientov v skutočnosti z bánk odnáša hypotéky s výrazne vyššími úrokmi.

Priemerný meter nehnuteľnosti na bývanie stojí 1 211 eur

Priemerná ročná sadzba, za ktorú si ľudia brali v auguste nové hypotéky, klesla podľa prepočtov Prima banky na ďalšie historické minimum, a to 3,13 %. Rekordne nízke úrokové sadzby Slováci vo výraznej miere aj naďalej podľa Prima banky využívali na refinancovanie svojich nevýhodných hypoték. Ako banka doplnila, priemerná sadzba potvrdzuje aj to, že napriek marketingovým ponukám úrokov pod úrovňou troch percent si stále veľa klientov v skutočnosti z bánk odnáša hypotéky s výrazne vyššími úrokmi.

Kúpa vlastného bývania je v súčasnosti podľa OVB Allfinanz Slovensko najvýhodnejšia v histórii. „Úrok nikdy nebol nižší. Priemerný meter nehnuteľnosti na bývanie stojí 1 211 eur, čo je o 21,8 % menej oproti druhému štvrťroku 2008, kedy bolo bývanie najdrahšie,“ povedala riaditeľka odboru produktmanažmentu a analytického centra OVB Allfinanz Slovensko Marta Kľocová. 

Slováci si v auguste podľa Prima banky, ktorá vychádzala z údajov Národnej banky Slovenska, požičali na hypotékach bez započítania stavebných sporiteľní 328 mil. eur. To bolo o 71 mil. menej ako v júli. Úrokové sadzby na úveroch síce klesali, spolu s nimi však v tomto mesiaci poklesol aj apetít Slovákov po nových úveroch. No v medziročnom porovnaní išlo o 13-percentný rast hypoték. 

Augustový objem úverov na bývanie 374,85 mil. eur

Podľa prepočtov OVB Allfinanz Slovensko dosiahol však augustový objem úverov na bývanie 374,85 mil. eur pri medziročnom náraste o 10 %. Leto 2014 bolo podľa vyjadrení spoločnosti v hypotékach najsilnejšie v histórii, pričom po júli bol rekordný aj august.

„Tohtoročné leto potvrdilo, že nehnuteľnosti kupujeme prakticky rovnomerne počas celého roka. V júli a auguste si ľudia na nehnuteľnosti požičali o vyše 82 miliónov eur viac ako v rovnakom období minulý rok,“ Kľocová. 

Rast úverov poháňajú podľa OVB ľudia v strednom veku od 30 do 39 rokov, ktorí čerpajú viac ako polovicu všetkých poskytnutých úverov na bývanie. Je to podľa Kľocovej práve silná generácia tridsiatnikov, ktorá vo veľkom rieši založenie rodiny a obstaranie vlastného bývania.

„Ak k tomu pridáme silné refinancovanie starších úverov vďaka lepším podmienkam, očakávam, že záujem o úvery na bývanie bude ďalej stúpať. Predpokladám, že september bude atakovať rekordné májové čísla. Pri úrokoch môžu ľudia čakať pokračujúce znižovanie úrokov, aj keď sadzby budú klesať len mierne,“ povedala Kľocová.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X