Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V liste pre sporiteľov od sociálky je veľa neprávd, tvrdí Švejna

26. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian upozornil na to, že demografia nie je jediným ukazovateľom, ktorý ovplyvní budúcnosť dôchodkového systému.

Výdavky na dôchodky budú podľa Buriana klesať

Ako na piatkovej tlačovej besede uviedol podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna, v liste pre sporiteľov, ktoré zasiela Sociálna poisťovňa, je minimum právd a veľa neprávd a zavádzaní. Upozorňuje na to, že prvý, priebežný pilier peniaze nezhodnocuje. Za zavádzajúce považuje Švejna aj porovnávanie účtov v prvom a druhom pilieri. „Opak je pravdou,“ povedal. Účty v priebežnom a sporivom pilieri prirovnal k ohňu a vode. 

Autori letáku podľa opozičného poslanca nepoznajú súčasný stav, keďže v ňom napríklad nespomínajú možnosť pre sporiteľov vybrať si výplatu pozostalostných dôchodkov. „Tento list má minimálnu hodnotu,“ povedal Švejna. Odporúča preto list zahodiť do koša. „Je to najzavádzajúcejšie otvorenie druhého piliera,“ dodal. 

Rozhodnutie do 15. júna

Sociálna poisťovňa v utorok zverejnila druhý leták k otvoreniu druhého piliera. Do 15. júna majú sporitelia možnosť voľby, či z druhého piliera vystúpia alebo zostanú. „Ide o individuálne rozhodnutie každého sporiteľa. V záujme svojho budúceho dôchodku by mal zvážiť vlastnú životnú situáciu. K tomu mu môžu pomôcť aj základné informácie v letáku Sociálnej poisťovne,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder. 

V letáku SP odporúča, aby sporitelia starší ako 40 rokov zvážili zotrvanie v druhom pilieri a starším ako 45 rokov jednoznačne odporúča vystúpiť. Druhý pilier podľa SP nemá zmysel ani pre ľudí, ktorí žijú z dávok alebo zarábajú mesačne menej ako 858 eur. Rizikovou je podľa poisťovne aj kategória ľudí zarábajúcich do 1 072 eur mesačne.

Za desať rokov bolo hrubé zhodnotenie v druhom pilieri 17,8 %, kým v prvom pilieri SP vidí zhodnotenie až 68 %. „To je takmer štyrikrát viac. Keby sme vychádzali výlučne z týchto údajov, II. pilier by bol výhodný len pre tých, ktorí zarábajú mesačne vyše 3 000 eur,“ tvrdí SP. 

Sociálna poisťovňa agituje…

… v prospech prvého piliera tým, že ho označuje za „stabilitu a istotu“. Demografický vývoj nie je podľa SP pre prvý pilier jediný rozhodujúci faktor, pretože nie je dôležitý iba pomer ľudí v produktívnom a poproduktívnom veku. „Dôležitý je rast produktivity práce a objem vyplatených miezd. Preto nie je v súvislosti s demografickým vývojom opodstatnené hovoriť o kolapse I. piliera a Sociálnej poisťovne,“ upozorňuje SP.

Výdavky na dôchodky vo vzťahu k hrubému domácemu produktu (HDP) budú na Slovensku najbližších 15 rokov klesať. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian. „V roku 2040 sa Slovensko dostane na úroveň výdavkov na dôchodky voči HDP na úroveň dneška,“ povedal. Upozornil na to, že demografia nie je jediným ukazovateľom, ktorý ovplyvní budúcnosť dôchodkového systému.

Slovensko má pritom podľa Buriana rezervy v raste zamestnanosti, v podpore rodiny a migrácie, v stave školstva, či vo vyššej účasti starších ľudí na pracovnom trhu. „Ak by sme urobili tieto opatrenia, tak celková bilancia dôchodkového systému by bola lepšia,“ povedal štátny tajomník.

Tvrdí, že druhý dôchodkový pilier neprispieva k udržateľnosti dôchodkového systému, keďže Slovensko si na vykrytie deficitu spôsobeného existenciou druhého piliera požičiava. Poukázal na to, že kým prvý pilier dosiahol za 10 rokov zhodnotenie 68 %, druhý pilier mal zhodnotenie 18 %. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X