Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V prímestských a diaľkových autobusoch ubúdajú cestujúci

V prímestských a diaľkových autobusoch ubúdajú cestujúci
Ilustračné foto: SITA
17. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Niektoré autobusové spoločnosti na linkách zaznamenali zníženie počtu cestujúcich až o 20 %.

 Najväčšie zníženie počtu cestujúcich zaznamenali v Prešovskom kraji

Počet cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave, objednávanej a dotovanej krajmi, sa po zavedení bezplatnej prepravy vo vlakoch pre študentov a dôchodcov od 17. novembra znížil priemerne o 2 %. Ako informoval Zväz autobusovej dopravy (ZAD) na základe údajov od prepravcov, v nedotovanej diaľkovej autobusovej doprave ubudlo v priemere 10 % pasažierov, ale niektoré autobusové spoločnosti na linkách zaznamenali zníženie počtu cestujúcich až o 20 %.

Pokles cestujúcich v prímestských autobusoch podľa autobusárov zatiaľ nie je výrazný, ale dopady sú rôzne v jednotlivých krajoch. Najväčšie zníženie počtu ľudí v prímestských autobusoch zaznamenali v Prešovskom kraji. „V Prešovskom kraji sme na niektorých linkách zaznamenali úbytok cestujúcich až do 8,8 %. Na iných linkách evidujeme zníženie počtu cestujúcich na úrovni okolo 2,5 %,“ uviedol generálny riaditeľ SAD Prešov, a.s. Jozef Kičura. Najmenšie dopady opatrenia vlády na bezplatné vlaky pocítili dopravcovia v prímestskej doprave v Žilinskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

V diaľkovej autobusovej doprave sa počet cestujúcich znížil na celom Slovensku. Rušenie niektorých spojov diaľkovej dopravy je podľa ZAD len otázkou času. Spoločnosť SAD Prievidza, a.s. 14. decembra skončila prevádzku diaľkovej linky medzi Prievidzou a Bratislavou. „Naša diaľková doprava je dlhodobo na pokraji prežitia. Po zatvorení linky sa vodičov pokúsime umiestniť v inom druhu dopravy, aby sme ich nemuseli prepustiť,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Michal Danko.

ZAD zdôraznil, že pri každodennom cestovaní do práce a školy majú autobusynenahraditeľnú úlohu. „Cestujúci budú veľmi opatrne zvažovať, či a ako zmenia svoj spôsob prepravy napriek finančným stimulom. Potvrdzuje sa výsledok prieskumu vykonaného v októbri 2014 ešte pred zavedením opatrenia (na bezplatné vlaky), na vzorke 12 tisíc obyvateľov,“ uviedol zväz.

„Nevyhnutnosťou je teda podpora verejnej hromadnej dopravy ako celku, pri precíznom zvažovaní konkrétnych zásahov v jednotlivých mikroregiónoch. Zväz autobusovej dopravy očakáva, že percento poklesu postupne narastie,“ dodal. Zväz autobusovej dopravy opäť vyhodnotí situáciu v januári 2015 a prijme opatrenia v závislosti od jej vývoja. 

Zväz autobusovej dopravy združuje šestnásť najvýznamnejších spoločností poskytujúcich výkony vo verejnom záujme v autobusovej doprave pre samosprávne kraje. Autobusové spoločnosti v minulom roku previezli takmer 190 miliónov cestujúcich a najazdili vyše 206 miliónov kilometrov. Z celkového počtu okolo 3 550 autobusov je takmer tisíc nových s výrobou v rokoch 2010 až 2014.

Spoločnosti pravidelne investujú do modernizácie a bezpečnosti vozidiel a komfortu autobusových staníc. Zo súkromných zdrojov bolo na Slovensku v poslednom období zrekonštruovaných alebo novo postavených 29 autobusových staníc.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X