Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Príjmy samospráv z podielovej dane sa upravia

dane-odvody/dan-motorovych-vozidiel/prijmy-samosprav-podielovej-dane-upravia
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Rezort financií v nadväznosti na nový zákon o dani z motorových vozidiel pripravil návrh na úpravu koeficientov pri prerozdeľovaní výnosu dane z príjmov fyzických osôb medzi vyššie územné celky.

Dopady zákona negatívne pocíti bratislavská župa

Koeficienty na výpočet podielu samosprávnych krajov na výnosoch dane z príjmov fyzických osôb sa od budúceho roka zmenia. Súvisí to so schválenými zmenami v systéme výberu a správy dane z motorových vozidiel, podľa ktorých už od budúceho roka nebude výnos tejto dane príjmom vyšších územných celkov ale štátu.

Kompenzáciou pre župy má byť navýšenie podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb z 21,9 % na 29,2 %. Zároveň sa však zmenia aj pomery rozdelenia dane medzi jednotlivé kraje. Podľa návrhu nariadenia z dielne ministerstva financií, ktorý by mala v stredu prerokovať vláda, by sa malo ubrať bratislavskému kraju a pridať ostatným.

Ministerstvo financií navrhuje nastaviť koeficienty prerozdeľovania tak, aby sa počas štvorročného vyrovnávacieho obdobia postupne znižovali príjmy Bratislavského samosprávneho kraja medziročne o 2,5 mil. eur v prvom roku až po 10-miliónový pokles v štvrtom roku.

V samotnom roku 2015 by však podľa rezortu financií bratislavská župa ešte žiadny výpadok príjmov pocítiť nemala, keďže v januári ešte obdrží svoj podiel z výnosu dane z motorových vozidiel za tohtoročný december, ktorý by mal celkovo dosiahnuť takmer 11,6 mil. eur.

„Z prepočtov pri vzájomnom porovnaní očakávanej skutočnosti daňových príjmov vyšších územných celkov v roku 2014 a prognózovaných príjmov pre rok 2015 vyplýva, že aj napriek zmene koeficientov zaznamená medziročný nárast príjmov aj Bratislavský samosprávny kraj,“ píše sa v návrhu ministerstva. 

Práve negatívny dopad na rozpočet Bratislavského samosprávneho kraja už pri prerokúvaní návrhu zákona o dani z motorových vozidiel v parlamente kritizoval šéf bratislavskej župy a zároveň poslanec Národnej rady SR Pavol Frešo.

Okrem iného tvrdil, že vláda touto zmenou berie samosprávam jeden z najdôležitejších decentralizačných nástrojov a posilňuje svoju vlastnú moc. Rezort financií naopak od začiatku argumentoval, že nový systém dane z motorových vozidiel bude spravodlivejší a zároveň ekologickejší.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z motorových vozidiel

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X