Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príjmy samospráv z podielovej dane sa upravia

dane-odvody/dan-motorovych-vozidiel/prijmy-samosprav-podielovej-dane-upravia
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Rezort financií v nadväznosti na nový zákon o dani z motorových vozidiel pripravil návrh na úpravu koeficientov pri prerozdeľovaní výnosu dane z príjmov fyzických osôb medzi vyššie územné celky.

Dopady zákona negatívne pocíti bratislavská župa

Koeficienty na výpočet podielu samosprávnych krajov na výnosoch dane z príjmov fyzických osôb sa od budúceho roka zmenia. Súvisí to so schválenými zmenami v systéme výberu a správy dane z motorových vozidiel, podľa ktorých už od budúceho roka nebude výnos tejto dane príjmom vyšších územných celkov ale štátu.

Kompenzáciou pre župy má byť navýšenie podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb z 21,9 % na 29,2 %. Zároveň sa však zmenia aj pomery rozdelenia dane medzi jednotlivé kraje. Podľa návrhu nariadenia z dielne ministerstva financií, ktorý by mala v stredu prerokovať vláda, by sa malo ubrať bratislavskému kraju a pridať ostatným.

Ministerstvo financií navrhuje nastaviť koeficienty prerozdeľovania tak, aby sa počas štvorročného vyrovnávacieho obdobia postupne znižovali príjmy Bratislavského samosprávneho kraja medziročne o 2,5 mil. eur v prvom roku až po 10-miliónový pokles v štvrtom roku.

V samotnom roku 2015 by však podľa rezortu financií bratislavská župa ešte žiadny výpadok príjmov pocítiť nemala, keďže v januári ešte obdrží svoj podiel z výnosu dane z motorových vozidiel za tohtoročný december, ktorý by mal celkovo dosiahnuť takmer 11,6 mil. eur.

„Z prepočtov pri vzájomnom porovnaní očakávanej skutočnosti daňových príjmov vyšších územných celkov v roku 2014 a prognózovaných príjmov pre rok 2015 vyplýva, že aj napriek zmene koeficientov zaznamená medziročný nárast príjmov aj Bratislavský samosprávny kraj,“ píše sa v návrhu ministerstva. 

Práve negatívny dopad na rozpočet Bratislavského samosprávneho kraja už pri prerokúvaní návrhu zákona o dani z motorových vozidiel v parlamente kritizoval šéf bratislavskej župy a zároveň poslanec Národnej rady SR Pavol Frešo.

Okrem iného tvrdil, že vláda touto zmenou berie samosprávam jeden z najdôležitejších decentralizačných nástrojov a posilňuje svoju vlastnú moc. Rezort financií naopak od začiatku argumentoval, že nový systém dane z motorových vozidiel bude spravodlivejší a zároveň ekologickejší.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z motorových vozidiel

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30IFRS komplexný kurz II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo

09júl6:30Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 2018 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo

09júl6:30Ochrana zdravia pri práci – povinnosti zamestnávateľa, pracovná zdravotná služba6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP,BOZP vo výrobe

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X