Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prezident napokon odobril zákon o dani z motorových vozidiel

Prezident napokon odobril zákon o dani z motorových vozidiel
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: SITA
10. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od začiatku budúceho roku bude daň z motorových vozidiel vyberať štát namiesto samosprávnych krajov.

Sadzby dane z motorových vozidiel budú jednotné na celom Slovensku

Prezident SR Andrej Kiska svojím podpisom odobril zákon o dani z motorových vozidiel. Od začiatku budúceho roku bude tak túto daň vyberať štát namiesto samosprávnych krajov, ktorým preto bude tento výpadok kompenzovať navýšením príjmov z podielových daní. Sadzby dane z motorových vozidiel na rozdiel od súčasnosti budú jednotné na celom Slovensku a pri ich výške bude zohrávať úlohu ekologickosť vozidla a jeho vplyv na životné prostredie.

Hlava štátu odobrila zákon o dani z motorových vozidiel napriek dvom žiadostiam o jeho vrátenie do parlamentu na opätovné prerokovanie. Únia autodopravcov Slovenska argumentovala vyšším zaťažením motorových vozidiel než je v okolitých krajinách a tiež vyššou daňou v prípade starších vozidiel. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo svoju žiadosť zdôvodnil centralizáciou výberu dane z motorových vozidiel, hoci podľa doteraz platného právneho stavu bola táto daň vlastným príjmom krajov. 

„Prezident SR zohľadnil pripomienky a argumenty všetkých strán a možnosti, ktoré mu v tejto súvislosti dáva pri vetovaní zákona Ústava SR. Pri rozhodovaní o podpísaní zákona zobral do úvahy aj skutočnosť, že daňová politika je v kompetencii vlády a parlamentu a tie nesú za ňu politickú zodpovednosť,“ informovalo tlačové oddelenie kancelárie prezidenta. 

Staršie autá budú mať ekologickú prirážku

Kiska posúdil aj argumenty autora zákona, teda ministerstva financií. To zdôvodnilo zjednotenie výberu dane z motorových vozidiel zvýšením právnej istoty podnikateľov, zjednodušením administrácie a zvýšením úspešnosti výberu. Zákon stanovil sadzby dane na základe priemerne najnižších v súčasnosti platných sadzieb v krajoch. Ekologická prirážka k dani pre staršie vozidlá má podľa rezortu financií motivovať obmenu vozového parku a zvyšovať bezpečnosť cestnej premávky. 

Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia už skôr privítalo, že sa zjednotia sadzby a mnohí dopravcovia si môžu znížiť dane. Za pozitívne označilo tiež to, že do zákona sú zapracované aj zľavy pre ekologické vozidlá. Po akceptovaní pripomienok autodopravcov boli nastavené na 25 % pri nových vozidlách vo veku do troch rokov, na 20 % pri troj- až šesťročných autách a zľavu vo výške 15 % budú môcť využívať majitelia vozidiel s vekom od šesť do deväť rokov.

Zavádza sa tiež ďalšie zníženie ročných sadzieb daní pre hybridné motorové alebo hybridné elektrické vozidlá, vozidlá s pohonom CNG, LNG alebo na vodík. Zvýši sa však sadzba dane pre vozidlá staršie ako dvanásť rokov. 

Daň sa podľa návrhu bude aj naďalej dotýkať len motorových vozidiel využívaných na podnikanie. Zjednotí sa a zároveň sa uzákoní okruh oslobodení od dane. Pôjde napríklad o oslobodenia pre autobusy verejnej dopravy, vozidlá záchrannej zdravotnej služby, alebo vozidlá v poľnohospodárskej výrobe. 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z motorových vozidiel

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X