- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Viete, ako sa so svetom údajne lúčili tieto známe osobnosti? Tu sú ich posledné slová
Viete, ako sa so svetom údajne lúčili tieto známe osobnosti? Tu sú ich posledné slová
Ľudia boli vždy fascinovaní poslednými slovami ostatných. Možno preto, že práve posledné slová v sebe skrývajú čosi jedinečné – občas dotyk múdrosti, zavše posledný vtip či niekedy jednoducho informáciu o „verdikte“ z poslednej vôle.
Ak aj vás zaujíma, čo známe osobnosti údajne vyslovili ako posledné, o čo sa chceli nakoniec podeliť, prečítajte si ich posledné slová.
Richard Feynman, teoretický fyzik
„I’d hate to die twice. It’s so boring“ alebo „Nechcel by som zomierať dvakrát. Je to také nudné.“ Aspoň to tvrdí jeden z najvýznamnejších fyzikov minulého storočia. Či sa s ním dá súhlasiť, to je otázne, pravdepodobne je to totiž čosi, čo si musí overiť každý sám.
Archimedes, matematik
„Stand away, fellow, from my diagram!“ alebo – preložené doslovne – „Drž sa ďalej, človeče, od môjho diagramu“ čiže, ako to všetci poznáme, „Nerušte moje kruhy“. Archimedes bol zabitý počas druhej púnskej vojny. Podľa historika Plutarcha údajne k matematikovi prišiel vojak a povedal mu, aby s ním išiel za generálom Marcellom. Archimedes to odmietol, pokiaľ nedokončí problém, na ktorom práve pracuje. Rozzúrený vojak ho zabil.
Napoleon Bonaparte, francúzsky vojenský a politický líder
„France, the army, the head of the army, Joséphine“ alebo „Francúzsko, armáda, veliteľ armády, Joséphine“. Napoleon nebol veľmi originálny, držal sa prosto toho, čo ho zaujímalo a obklopovalo po celý život.
Humphrey Bogart, herec
„I should never have switched from scotch to martinis“ alebo „Nikdy som nemal prejsť od škótskej k martini“. Asi nie je celkom pravda, že práve toto stálo za smrťou známeho herca. Ale, ako sa zdá, on sám túto zmenu považoval za natoľko zásadnú, že ju tematizoval tesne pred koncom.
Cézar, prvý rímsky cisár
„I found Rome of clay; I leave it to you of marble“ alebo „Našiel som Rím z hliny; zanechávam vám ho z mramoru“. Aj tieto posledné slová sa pripisujú Cézarovi. Počas svojho vládnutia svojim priateľom vraj povedal nasledujúce: „Have I played the part well? Then applaud me as I exit.“ Čiže niečo v tom zmysle, či hral túto rolu dobre a ak áno, tak na potlesk bude miesto, keď bude odchádzať.
Joe DiMaggio, bejzbalový hráč
„I finally get to see Marilyn“ alebo „Konečne sa uvidím s Marilyn“. Tomu sa hovorí nehynúca láska až za hrob.
Leonardo da Vinci, maliar a vynálezca
„I have offended God and mankind because my work did not reach the quality it should have“ alebo „Urazil som Boha aj ľudstvo, pretože moja práca nedosiahla kvalitu, ktorú dosiahnuť mala“. Da Vinci bol podľa všetkého večný perfekcionista, dokazujú to aj jeho posledné slová.
Marie Antoinette, francúzska kráľovná
„Pardom me. I didn’t do it purpose“ alebo „Prepáčte, neurobila som to naschvál“. Tieto slová kráľovná vyslovila, keď stupila svojmu katovi na nohu, keď ju viedol ku gilotíne. Slušná to osoba…
Ludwig van Beethoven, skladateľ a klavirista
„I wil hear in heaven“ alebo „Budem počuť v nebi“. Niektoré zdroje tvrdia, že toto sú posledné slová na sklonku života už hluchého hudobníka. V iných sa uvádza, že povedal nasledovné: „Plaudite, amici, comedia finita est“, čo značí „Tlieskajte, priatelia, komédia končí“. Podľa tretej verzie vyslovil v momente, keď mu vydavateľ jeho skladieb domov doniesol 12 fliaš vína, slová „Pity, pity, too late!“, teda „Škoda, škoda, už je neskoro“.
Leonard Nimoy, herec
„A life is like a garden. Perfect moments can be had, but not preserved, except in memory. LLAP“ čiže „Život je ako záhrada. Dokonalé chvíle môžete prežiť, ale nedajú sa zachovať inak ako v pamäti. LLAP“. Tieto slová zanechal ako poslednú správu pre svojich fanúšikov na Twitteri. Či sú skutočne aj jeho posledné, to sa bežný človek dozvie len sotva. A čo znamená LLAP? Tí, ktorí poznajú Nimoyovu životnú rolu, vedia (pán Spock sa ako Vulkánec lúčil slovami Live Long and Prosper, teda ži dlho a prosperuj).