Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, čo sa deje s vaším telom a mozgom, keď spíte?

Spánok, obláčik
ilustračné: thinkstockphotos.com
26. februára 2021 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Väčšina ľudí si nedopraje dostatok spánku, hoci ten má veľký vplyv na ich zdravie. Prečo, by sme mali lepšie spať? Zisťovali to Column Five v spolupráci s Concordia University.

Činnosť, ktorá má najväčší vplyv na naše zdravie, náladu a pamäť je spánok. Napriek tomu si ho mnoho ľudí nedopraje dostatok (odporúčaná doba je 7 až 9 hodín), čím obmedzujú svoj potenciál. Treba pochopiť, prečo je dobrý spánok taký dôležitý a rozhodujúci pre náš úspech.

Spánok sa skladá z niekoľkých fáz – každá trvá približne 90 až 110 minút. Kým odpočívame, naše telo vypne, ale mozog aj naďalej pracuje. Prvá fáza je perióda ľahkého spánku. V týchto prvých okamihoch podriemkavame, mnohí ľudia zažívajú pocit padania a mimovoľné šklbanie svalmi. Mozgové vlny spomalia až vo fáze dva, je to perióda, kedy sa náš mozog pomaly dostáva do hlbokého spánku.

Fáza tri znamená totálnu relaxáciu. Počas tejto regeneračnej periódy sa spomalí dýchanie, srdcová frekvencia a krvný tlak dosahuje najnižšie hodnoty. Zároveň dochádza ku konsolidácii pamäti, fakty a udalosti dostávajú miesto. Vo fáze štyri sme v hlbokom snovom svete. Počas REM fázy sa naše oči rýchlo hýbu, svaly sú ochrnuté a mozog pracuje nadčas. Táto perióda zahŕňa intenzívnu mozgovú aktivitu ako snívanie, konsolidáciu pamäti a spracovávanie informácií.

Je ľahké spánok odsunúť na vedľajšiu koľaj, keď človek potrebuje urobiť skúšku či dôležitý projekt v práci. Pritom nedostatok spánku môže mať nepriaznivý účinok nielen na prácu, ale aj na osobný život. Napríklad je to jeden z troch faktorov, ktorý má vplyv na slabý pracovný výkon a vyvoláva stres.

Spánková deprivácia môže mať vplyv na učenie, pozornosť, rozhodovanie a pamäť. Keď sa človek necíti oddýchnutý, môže byť podráždený a nahnevaný. Keďže spánok vplýva na našu pohodu, jeho nedostatok má opačné účinky. Súvisí s problémami ako sú srdcové choroby, vysoký krvný tlak, obezita a depresie.

Zriaďte si časový plán, ktorý zahrnie aj dostatok spánku, a pokúšajte sa ho dodržať. Vaše telo sa vám za to poďakuje.

K téme

Témy

skills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

21apr9:00Podnikanie v Rakúsku - otázky a odpovede9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

22apr8:30Ako viesť tím online8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

22apr8:30Ako viesť tím online8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X