„Ľavicovo a sociálne orientovaná vláda Roberta Fica z predchádzajúcej sumy valorizácie ubrala každému starobnému dôchodcovi sumu 5,60 eura mesačne a tak klesla valorizácia na paušálnych 8,80 eura mesačne,“ upozornil predseda NZDS Marián Andel.
Do roku 2012 sa dôchodky zvyšovali o rovnaké percento
Vláda Roberta Fica tvrdo a nekompromisne berie tým sociálne najslabším, na ktorých sa snaží šetriť bez ohľadu na následky. Tvrdí to predseda Nezávislého združenia dôchodcov Slovenska (NZDS) Marián Andel. Poukazuje na to, že súčasná vláda už druhý rok po sebe znížila sumu určenú na valorizáciu starobných dôchodkov. V rozpore s rastúcimi životnými nákladmi starých ľudí. „Čoraz viac starých ľudí odkázaných iba na dôchodok sa takto dostáva do spárov chudoby a existenčnej neistoty,“ tvrdí Andel.
Za vlády pravicovej koalície pod vedením Ivety Radičovej bola podľa neho priemerná valorizácia starobných dôchodkov 14,40 eura. „Terajšia podľa vlastného definovania ľavicovo a sociálne orientovaná vláda Roberta Fica z predchádzajúcej sumy valorizácie ubrala každému starobnému dôchodcovi sumu 5,60 eura mesačne a tak klesla valorizácia na paušálnych 8,80 eura mesačne,“ upozornil predseda NZDS.
Andelovi sa nepáči, že Slovenská jednota dôchodcov (SJD), ktorú terajšia vláda považuje za jediného zástupcu slovenských dôchodcov a poskytuje jej rôzne výhody, k takejto úprave dôchodkov zaryto mlčí. „V minulosti, keď pravicová vláda Ivety Radičovej pripravovala zmeny v systéme vyplácania dôchodkov, bola táto dôchodcovská organizácia veľmi aktívna, kritizovala zámery vlády a na svoju podporu vyzbierala vyše 100 tis. podpisov za zachovanie systému na princípe percentuálnej valorizácie dôchodkov,“ povedal šéf NZDS. Vyzýva preto predstaviteľov SJD, aby otvorene slovenským dôchodcom povedali, prečo opustili snahy za zachovanie tzv. švajčiarskeho systému valorizácie a vyplácania dôchodkov.
Do roku 2012 sa dôchodky zvyšovali o rovnaké percento, ktoré vzniklo spriemerovaním rastu priemerných miezd a rastu spotrebiteľských cien (tzv. švajčiarsky systém). Od roku 2013 až do roku 2017 sa penzie zvyšujú o rovnakú pevnú sumu. Tá čoraz viac závisí od medziročnej inflácie a čoraz menej od rastu priemernej mzdy na Slovensku. Od roku 2018 sa budú dôchodky opäť zvyšovať percentuálne, a to podľa medziročnej inflácie za domácnosti dôchodcov.