Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda poškodila podnikateľov, parlament opravuje zákon

Ekonomika/48/vlada poskodila podnikatelov parlament opravuje zakon
Foto: SITA
26. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Novela zákona o ochrane osobných údajov spôsobila podľa poslanca za SaS Jozefa Mihála značné hospodárske škody podnikateľským subjektom v SR.

Vládu podľa poslancov dobehla vlastná neschopnosť

Smer chce v skrátenom legislatívnom konaní odstrániť chyby zákona, ktorý prijal pred rokom. Zákon pre nevykonateľné a absurdné ustanovenia ťažko vykonateľné v praxi a zbytočnú finančnú záťaž opakovane kritizovali aj zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR). Normu označili za administratívny nezmysel desaťročia. Pokuty považujú zamestnávatelia za likvidačné a reálne posilnenie ochrany osobných údajov za otázne.
 
Vláda teraz v novele navrhuje, aby pokuty za porušovanie zákona o ochrane osobných údajov neboli povinné. Úrad na ochranu osobných údajov sa bude môcť rozhodnúť, či pokutu uloží alebo nie. Ukladanie pokút a poriadkových pokút by tak malo závisieť od jednotlivých typov povinností, ktoré zamestnávateľom z tohto zákona plynú a závažnosti jeho prípadného porušenia. Výrazne má tiež klesnúť sadzobník pokút.
 

 

V parlamente lietali ostré slová

Vláda by podľa poslanca NR SR za KDH Pavla Zajaca mala zlepšovať podnikateľské prostredie a nie ho zhoršovať. „Kde bol minister hospodárstva počas pripomienkového konania a schvaľovania zákona o ochrane osobných údajov, prečo za dva roky nepredložil takmer ani jeden zákon na zlepšenie podnikateľského prostredia?“ povedal v úvode 6. dňa 33. schôdze NR SR počas rozpravy k novele zákona o ochrane osobných údajov Zajac. 
 
Návrh považuje poslanec za KDH len za marketingový ťah prezidentského kandidáta Roberta Fica. „Som presvedčený, že aj po sobote pán Fico zostane premiérom a bude môcť napĺňať istoty, ktoré sľúbil občanom. Som zvedavý, ako ich bude napĺňať tým 400-tisíc nezamestnaným,“ uzavrel Zajac. 
 

Vláda priznala, že jej zákon môže spôsobovať značné hospodárske škody

Poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc vláde odkázal, že ju dobehla vlastná neschopnosť, keďže opozícia pred rokom kritizovala a upozorňovala kabinet, že nové pravidlá o ochrane osobných údajov poškodia firmy a podnikateľov. 
 

 
Poslanec za SaS Jozef Mihál vládny Smer-SD upozornil na paradox – dnes, keď chcú odstrániť nedostatky nimi schválenej právnej normy, argumentujú, že zákon môže spôsobovať značné hospodárske škody. „Ale pred rokom ste hovorili, že tento zákon nebude podnikateľov nič stáť,“ konštatoval Mihál. Vláda by si tak podľa neho mala vybrať, či zákon škodí alebo neškodí. „Ja viem na to odpovedať jednoznačne. Tento zákon spôsobil značné hospodárske škody podnikateľským subjektom v SR,“ podotkol Mihál. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X