Nová koncepcia sa zameriava aj na zriadenie jednotného kontaktného miesta, kde sa majú riešiť všetky podnety klientov proti poskytovateľom finančných služieb pre celý finančný trh vrátane lízingoviek a nebankoviek.
Právomoci centrálnej banky pri dohľade na finančnom trhu sa majú rozšíriť. Vyplýva to z koncepcie ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu, ktorú schválila vláda. Cieľom tohto dokumentu má byť vytvorenie uceleného systému nástrojov a opatrení, aby klienti finančných inštitúcií mohli účinnejšie presadzovať svoje práva a najmä sa brániť v prípade neseriózneho správania sa zo strany finančných inštitúcií, tvrdí rezort financií.
Centrálna banka by tak v budúcnosti mala dohliadať všetky licencované subjekty, teda nie len v súčasnosti dohliadané subjekty finančného trhu. Finančné prostriedky pritom podľa ministerstva financií budú môcť požičiavať iba licencované subjekty, ktoré tak budú podnikať pod dohľadom Národnej banky Slovenska (NBS).
Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že cieľom iniciatívy je vysporiadať sa s nekalo podnikajúcimi nebankovými subjektmi prostredníctvom návrhu na licencovanie, ako aj kontrolovanie týchto subjektov zo strany NBS. „Našim cieľom je, aby v tejto oblasti nemohli podnikať spoločnosti, ktoré porušujú zákon, správajú sa úžernícky a vážne poškodzujú spotrebiteľov,“ uviedol pri predkladaní koncepcie do pripomienkového konania.
Koncepcia sa zameriava aj na zriadenie jednotného kontaktného miesta, kde sa majú riešiť všetky podnety klientov proti poskytovateľom finančných služieb pre celý finančný trh vrátane lízingoviek a nebankoviek. Úlohou koncepcie je aj zlepšenie mimosúdneho riešenia sporov medzi finančnými inštitúciami a ich klientmi. Ide o zlepšenie fungovania systému nezávislých a nestranných rozhodcovských súdov.
Koncepcia sa zameriava aj na finančné vzdelávanie ľudí
Rezort financií tvrdí, že v tejto oblasti chce spolupracovať so spotrebiteľskými združeniami, dôchodcovskými organizáciami a školami, ako aj vytvoriť funkčný a účinný systém združení na ochranu spotrebiteľa. Väčšina týchto opatrení by sa pritom mala stať realitou po roku 2015. Niektoré zmeny sú plánované až po roku 2016 či 2017.
Národná banka Slovenska podľa guvernéra Jozefa Makúcha vníma koncepciu ako strategický materiál aj vzhľadom na skutočnosť, že tento problém sa rieši už 12 rokov. Ako upozornil po stredajšom rokovaní vlády, centrálna bank už úlohu jednotného kontaktného miesta vykonáva od polovice minulého roka. Ďalšie kroky sa majú v centrálnej banke realizovať do začiatku roka 2016. „Druhá vec je prevzatie inšpekčnej činnosti nad dohliadanými subjektmi. Tretia vec, ktorá je systémov najzávažnejšia a najnovšia, je otázka licencovania, regulovania a dohliadania v súčasnosti neregulovaných spoločností na finančnom trhu,“ povedal novinárom Makúch.
Guvernér centrálnej banky pritom očakáva, že skompletizovanie týchto krokov povedie na finančnom trhu k podobným čistkám, aké nastali pri upratovaní na kapitálovom trhu pred ôsmimi rokmi. Že to trh vyčistí, verí aj minister financií Peter Kažimír. „Bude to revolučná zmena. Už dnes sa dá povedať, že to bude bič na nebankové subjekty, pretože dá sa predpokladať, že nie všetky prejdú týmto procesom,“ upozornil Kažimír.