Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda priznala sklz v projekte jednej zdravotnej poisťovne

MZ priznalo sklz v projekte jednej zdravotnej poisťovne
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Foto: SITA
8. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Transformačný zákon, ktorý zohráva dôležitú úlohu v procese zavádzania jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku, ministerstvo zdravotníctva (MZ) stále finalizuje.
 
Podľa vládou schváleného harmonogramu sa jeho účinnosť predpokladala už od prvého mája. Táto legislatíva má okrem iného určiť i spôsob stanovenia ceny súkromných zdravotných poisťovní.
 

Kabinet chce minimalizovať riziko arbitráží

Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej je podstatné, aby bol celý proces v súlade s ústavou a medzinárodným právom. „Určitý časový sklz oproti predbežnému harmonogramu je, my stále sa snažíme dodržiavať tie základné lehoty, ale podstatné je, aby sme si boli istí, že to urobíme najlepšie, ako sa to urobiť dá,“ uviedla Zvolenská. Legislatíva by mala ísť podľa ministerky do riadneho pripomienkového konania, lehoty skracovať nebudú. Kedy sa tak stane, nateraz nepovedala.
 
Ako vyplýva zinformatívnej správy MZ oplnení harmonogramu zavedenia unitárneho systému, ktorý vzala vláda na vedomie, rezort zdravotníctva spolupracuje na legislatíve s ministerstvom financií (MF) a zástupcami, ktorí konajú za Slovenskú republiku v medzinárodných arbitrážach týkajúcich sa zdravotných poisťovní. „Zákon je vo vysokom štádiu prípravy. Je pravdou, že sme sa zdržali pri vzájomnom pripomienkovaní ohľadom ústavnosti a minimalizovania všetkých možných problémov, ktoré takýto proces môže priniesť,“ uviedol po rokovaní kabinetu minister financií Peter Kažimír.
 

 
Dokonalú prípravu považuje za dôležitú, pričom podotkol, že urobia všetko pre to, aby riziko prípadných arbitráží minimalizovali. „Na druhej strane sú veľmi sofistikovaní partneri, ktorí nás dokonca už dopredu zažalovali za veci, ktoré ešte sa ani neudiali,“ skonštatoval Kažimír. Zvolenská je presvedčená o tom, že zákon bude pripravený tak, aby prípadnú arbitráž ustál. 
 

Náklady na zjednotenie poisťovní sú stále nejasné

Koľko bude stáť zavedenie jednej poisťovne na Slovensku, ani tentoraz minister financií nepovedal. Ako uviedol, ich snahou je minimalizovať náklady na tento projekt, priznal však aspoň možný zdroj financovania. „Otvorene hovorím, že sa v podstate pripravuje predaj štátneho podielu v Telekome, takže to je potencionálny zdroj, z ktorého by sa mohol financovať tento projekt,“ dodal šéf rezortu financií.
 
Podľa harmonogramu mešká aj verejné obstarávanie na výber právneho a ekonomického poradenstva, ktoré sa malo skončiť do 30. apríla. Podľa aktuálnych údajov rezortu sú podklady na začatie verejného obstarávania sfinalizované. Zabezpečovať obstarávanie má Spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, a.s., ktorú zriadilo MZ už pred časom. „Základ je, aby sme pustili do medzirezortného pripomienkového konania finálnu verziu transformačného zákona a vzápätí po tom spoločnosť pre unitarizáciu bude konať,“ povedala Zvolenská na margo začatia vereného obstarávania.
 

Vláda vraj už vidí aj riziká

Podľa Združenia zdravotných poisťovní (ZZP), ktorej členmi sú súkromné zdravotné poisťovne Dôvera iUnion, by mala vláda využiť posun na prehodnotenie zmien v pluralitnom systéme. „Veríme, že časový posun je signál toho, že členovia vlády začínajú vnímať riziká, na ktoré upozorňovala odborná verejnosť od jeho zverejnenia,“ uviedla prezidentka ZZP Katarína Kafková. Materiál, ktorý bol predložený na vládu, podľa ZZP neobsahuje žiadne podstatné informácie pre daňovníkov, ako vyhodnotenie rizík a prínosov vyvlastnenia, či to, koľko bude vyvlastnenie stáť. Z meškania transformačného zákona je podľa nej zrejmé, že členovia vlády vidia vo vyvlastňovaní príliš veľké riziká. 
 

Chýba odborná diskusia

Kafková vyčíta ministerstvu zdravotníctva chýbajúcu odbornú diskusiu o tom, či jedna poisťovňa niečo poistencovi prinesie. „Ak členovia vlády vidia riziká spojené s vyvlastnením, čo nedávno v televíznej diskusii pripustil aj minister financií, mali by sa začať baviť o tom, či nie je rozumnejšie upraviť súčasný systém a umožniť jeho rozvoj v prospech poistenca,“ skonštatovala Kafková. 
 
Združenie vyzýva vládu na diskusiu so súkromnými zdravotnými poisťovňami, nakoľko podľa neho proces vyvlastnenia neprinesie poistencom nič okrem rizika prehier v medzinárodných arbitrážach. „Ani tento materiál, podobne ako predchádzajúca analýza z dielne analytickej jednotky ministerstva financií, však nepreukázal žiaden spôsob, ako prispeje k zlepšeniu situácie v slovenskom zdravotníctve,“ dodala prezidentka ZZP. 
 
Projekt zavedenia unitárneho systému schválila vláda v októbri minulého roka. K samotným rokovaniam s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní by štát mohol pristúpiť v októbri. Tí však už dlhšiu dobu avizujú, že z trhu verejného zdravotného poistenia odísť nechcú. Ak by sa ministerstvu zdravotníctva podarilo vlastníkov presvedčiť, aby poisťovne predali štátu, podľa harmonogramu jedna zdravotná poisťovňa na Slovensku bude fungovať od januára 2014. Ak k dohode nepríde a štát pristúpi k vyvlastneniu poisťovní, dátum vytvorenie unitárneho systému sa posunie na júl 2014.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X