Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Výrobu plastových okien brzdí najmä dovoz z Poľska

Výrobu plastových okien brzdí najmä dovoz z Poľska
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Výrobcovia menia prevádzky na firmy, ktoré predávajú a inštalujú okná, alebo z trhu odchádzajú v dôsledku insolventnosti.

Na Slovensku ročne ubúda desatina firiem vyrábajúcich plastové okná

Výrobu plastových okien na Slovensku brzdí pokles výkonov v celom stavebnom priemysle, nedostatok veľkých projektových zákaziek, ale najmä silný export veľkých poľských hráčov. Potvrdila to štúdia českej spoločnosti Inoutic v spolupráci s firmou MindBridge Consulting. Počet domácich výrobcov plastových okien každoročne klesá zhruba o desatinu od roku 2011.

Vlani zmenilo alebo pozastavilo svoju činnosť v tomto segmente trinásť subjektov a ich počet sa tak znížil na stodvanásť. Výrobcovia menia prevádzky na firmy, ktoré predávajú a inštalujú okná, alebo z trhu odchádzajú v dôsledku insolventnosti. V Českej republike klesol počet výrobcov plastových okien o 15 % na 187 a v Maďarsku o vyše 30 % na 127 subjektov.

Kľúčoví slovenskí a českí výrobcovia musia podľa prokuristu Inoutic Radka Slabáka vyrásť a byť silnejší, aby mohli reagovať na silný poľský tlak. „Poľská vláda výrazne podporuje investície a export v tomto sektore. Štátny program podpory výrobcov okien, ktorý zastrešuje poľské ministerstvo hospodárstva, je spolufinancovaný z fondov Európskej únie,“ priblížil. Objem poľskej výroby v roku 2013 presiahol objem výroby nemeckého trhu. 

Stratu na domácom trhu si výrobcovia začínajú kompenzovať exportom, a to najmä do Českej republiky, ale aj Rakúska, Nemecka či Švajčiarska. „Výrobcov, ktorých export tvoril viac ako polovicu výrobného programu, bolo v roku 2012 4,4 % a v roku 2013 ich počet narástol na 7,5 %. Pod tento stav sa podpísala kombinácia tlaku na najnižšiu cenu pri verejných zákazkách s chýbajúcou koncepciou a nulovou podporou zo strany štátu pre miestne firmy,“ tvrdí Slabák. 

Výrazný pokles tržieb o vyše 10 % vlani zaznamenalo 30,4 % domácich výrobcov plastových okien. Mierny pokles malo 10,8 % výrobcov, na stagnujúcej úrovni zostalo 25 %, mierny nárast evidovalo 21,4 % a výrazný rast o vyše 10 % bol u 12,5 % výrobcov. „Pokles na trhu už pretrváva dosť dlho, preto sa očakáva, že opäť začne opatrne rásť. Nepredpokladám však, že sa tak stane už v budúcom roku, najskôr v roku 2016,“ uviedol Slabák. Očakáva, že Poľsko prestane byť agresívne vo vzťahu k exportu, lebo bude musieť začať podporovať domáci trh. 

Rast dosiahli najmä veľkí výrobcovia, ktorí dokážu pokryť nároky exportu na trhy západnej Európy. Piati veľkí hráči Slovaktual, Noves, Fenestra, Incon a Hesta si delia zhruba 90 % trhu, miznú z neho najmä strední a malí výrobcovia okien. Mnoho z nich predáva okná vyrobené v Poľsku. Komplexné projektové riešenia pre veľké komerčné projekty sa stali takmer osudné pre Fenestru. Pre zmrazenú aktivitu investorov nebola schopná splácať úvery na veľké projektové zákazky, situáciu však zvládla a riadi sa reštrukturalizačným plánom.

Trh s plastovými oknami je čiastočne regionálny. Dôležitá nie je až tak kúpna sila obyvateľstva, ako skôr počet dokončených bytov. Tisíc až päťtisíc okien predá 58 % domácich výrobcov, nad 15-tisíc kusov 14 % výrobcov. Inoutic je výrobca PVC systémov pre okná, dvere, ako aj obkladových materiálov a terás, ide o dcérsku firmu belgického koncernu Deceuninck.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X