Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo vám hrozí, keď sa v podnikaní nedarí

Čo vám hrozí, keď sa vám v podnikaní nedarí
Fotobanka Pixmac
24. augusta 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Aké (ne)výhody má reštrukturalizácia, konkurz či likvidácia?

Po úspešnej reštrukturalizácii môžete v činnosti pokračovať ďalej

Znášanie podnikateľského rizika visí nad každým podnikateľom ako Damoklov meč. Prítomnosť rizika v podnikaní znamená, že podnikateľ môže byť veľmi úspešný, a teda ziskový. Na druhej strane však jeho aktivity často nemusia prinášať žiaden profit a existencia jeho podnikania môže byť ohrozená. 

Trvalejšie stratové obdobie nemusí znamenať len negatívny vplyv na majetok samotného podnikateľa, ale môže mať za následok aj neschopnosť podnikateľa plniť si svoje záväzky voči zmluvným partnerom. Nemožno však tvrdiť, že zlá ekonomická situácia podnikateľa je vždy spôsobená len jeho chybnými podnikateľskými aktivitami či slabým odbytom, ale rovnako môže nastať z dôvodu zlej platobnej disciplíny jeho dlžníkov. 

Ak vám za vaše výrobky a služby nezaplatia, len ťažko môžete v podnikaní úspešne pokračovať. Čo všetko môže neúspešný podnikateľ očakávať, vám stručne načrtneme v nasledujúcom článku.

Súd a exekúcia

Už v štádiu, keď vaše podnikanie ešte nie je hlboko v červených číslach, môže nastať situácia, že nie ste schopný uhradiť vášmu veriteľovi splatnú pohľadávku. Jednoducho peniaze aktuálne nemáte, v banke sa zadlžovať viac nechcete (možno už ani nemôžete) a tak zostane jedna alebo viac faktúr neuhradených. 

V takom prípade je možné očakávať, že vás váš veriteľ zažaluje a bude úspešný. Súd vám však neuloží len povinnosť zaplatiť pôvodnú sumu, ale aj úroky z omeškania a trovy súdneho konania (t.j. súdny poplatok a trovy právneho zastúpenia). 

Ak je veriteľ v práve, bohužiaľ ani prípadné odvolacie konanie nebude úspešnejšie. Ak nezaplatíte ani po obdržaní právoplatného rozsudku, hrozí vám exekúcia a s ňou spojené ďalšie náklady. Z tohto dôvodu neodporúčame svoje dlhy cielene neuhrádzať, nakoľko úspešné súdne a exekučné konanie váš dlh niekoľko násobne zvýši.

Reštrukturalizácia ako snaha o záchranu a konkurz ako definitívny koniec podnikania

Tieto dva inštitúty sú síce značne odlišné, ale majú jedného veľmi dôležitého spoločného menovateľa, a tým je úpadok. Úpadok v sebe zahŕňa dve ekonomické situácie, do ktorých sa môže dlžník dostať, a to platobná neschopnosť a predlženie. 

Platobná neschopnosť predstavuje situáciu, kedy podnikateľ nie je schopný zaplatiť 30 dní po lehote splatnosti aspoň 2 peňažné záväzky voči aspoň 2 rôznym veriteľom. 

Predlženie znamená, že podnikateľ dlhuje peniaze minimálne dvom veriteľom a má viac dlhov ako je výška jeho majetku. 

Hrozba, resp. existencia úpadku u podnikateľa je základným predpokladom a zároveň aj podmienkou povolenia reštrukturalizácie, resp. vyhlásenia konkurzu.

Reštrukturalizácia

Reštrukturalizácia ako inštitút sa bude aplikovať v prípade, ak podnikateľ je vo finančných problémoch, tzn. že nie je schopný riadne si plniť svoje záväzky, avšak jeho podnikanie je ešte možné zachrániť a ozdraviť. Návrh na reštrukturalizáciu podáva súdu dlžník. 

Ozdravenie sa uskutočňuje prostredníctvom tzv. reštrukturalizačného plánu. Ešte predtým však správca na požiadanie dlžníka vypracuje reštrukturalizačný posudok, v ktorom zhodnotí, či aspoň časť podniku podnikateľa bude možné zachovať a či v rámci reštrukturalizácie možno predpokladať väčšie uspokojenie pohľadávok veriteľov ako v rámci konkurzu. Na základe týchto zistení správca odporučí alebo neodporučí reštrukturalizáciu dlžníka. 

O vypracovanie reštrukturalizačného posudku môže dlžník požiadať aj v rámci začatého konkurzného konania ešte pred vyhlásením konkurzu. V takom prípade je súd povinný prerušiť konkurzné konanie na 60 dní. Ak sú splnené podmienky na povolenie reštrukturalizácie, príslušný súd konkurzné konanie zastaví. 

Ak správca reštrukturalizáciu odporučí a súd ju povolí, tak dlžník pristúpi k vypracovaniu reštrukturalizačného plánu. Plán schvaľuje schôdza veriteľov, ktorú na tento účel zvoláva správca. Na základe schváleného plánu, ktorý ešte musí potvrdiť súd, sa následne uskutočňuje uspokojovanie pohľadávok veriteľov vo  výške stanovenej v reštrukturalizačnom pláne. 

Neodškriepiteľnou výhodou reštrukturalizácie oproti konkurzu je práve predpoklad, že podnikateľ bude môcť po úspešnej reštrukturalizácii vo svojej činnosti pokračovať naďalej. Na druhej strane však platí, že ak sa ukáže, že finančná situácia podnikateľa je horšia ako sa predpokladalo, tak výsledkom snahy o povolenie reštrukturalizácie môže byť vyhlásenie konkurzu.

Konkurz

Navrhnúť vyhlásenie konkurzu môže, resp. podľa zákona musí podnikateľ sám, hneď ako zistí, že je v úpadku. 

Podať návrh na vyhlásenie konkurzu môže aj veriteľ, ak vie preukázať, že jeho dlžník je v úpadku. Primárnym účelom konkurzu je pomerné uspokojenie veriteľov dlžníka. V rámci konkurzu sa správca bude snažiť speňažiť všetok majetok podnikateľa a uspokojiť pohľadávky veriteľov do výšky, ktorú umožňuje výťažok zo speňaženého majetku. Výsledkom celého tohto procesu je zvyčajne definitívne ukončenie podnikateľských aktivít a zánik podniku.

Likvidácia ako preventívne a dobrovoľné riešenie

Jedným z možných riešení nezdaru v podnikaní môže byť aj likvidácia podniku. K likvidácii je však potrebné pristúpiť ešte v štádiu, keď podnikateľ disponuje dostatočnými prostriedkami na to, aby uspokojil záväzky svojich veriteľov a prípadne mu po likvidácií aj „pár drobných“ ostalo. 

Pri likvidácií na rozdiel od vyššie uvedených konaní nie je potrebná žiadna významná ingerencia súdov, prípadne iných orgánov či úradov. Výnimkou je snáď len daňový úrad, ktorý k zavŕšeniu procesu likvidácie, a teda výmazu z obchodného registra, musí dať svoj súhlas. Likvidáciu môže podnikateľ vykonať aj svojpomocne, ak si na to trúfa. 

Zopár administratívnych prekážok, napr. v podobe zverejnenia výzvy pre veriteľov v obchodnom vestníku, či vypracovania konečnej správy likvidátora a návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku, však bude musieť prekonať. Výsledkom bude zánik jeho podniku bez akýchkoľvek nedoriešených záväzkov a dlhov.

Ak viete, že vášmu podnikaniu sa už nedarí tak dobre ako kedysi a zároveň nepredpokladáte pozitívne vyhliadky do budúcnosti, tak odporúčame konať radšej včas a dobrovoľne. Okrem toho, že to bude znakom vašej poctivosti v podnikaní, tak si tým dokonca môžete uľahčiť opätovné zahájenie podnikania v budúcnosti.

Autor: Ondrej Ďurčo (Glatzová & Co., s.r.o.)

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťKoniec podnikaniaPodnikamPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

16sep8:30Susedské spory v obci (§ 3, § 5 a § 127 Občianskeho zákonníka)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

16sep8:30Ako na ESG nákupy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

16sep8:30Ako na ESG nákupy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X