Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Môže byť prevod firmy v dlhoch trestným činom?

Peniaze/uspora nakladov/moze prevod firmy dlhy trestny cin
Fotobanka Pixmac
21. mája 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Poistenie platieb môžete urobiť aj jednoduchou klauzulou výhrady vlastníckeho práva

Obchodného partnera si treba „preklepnúť“

Autor komentára: JUDr. Ján Marônek, spolumajiteľ M2 Business
V praxi sa stretávam s neúspešnými podnikateľmi, ktorí hľadajú únikovú cestu zo svojej situácie. Ide skôr o ľudí, ktorým nevyšiel podnikateľský plán z rôznych dôvodov, najčastejšie však nedošlo k vyplateniu investora, ako hlavného objednávateľa projektu. Samozrejme tým dochádza k domino efektu, kedy sa mnohokrát skloňuje „nevyplatili mňa, nevyplatím ja teba“. Žiaľ, táto reťaz, nazývaná aj druhotná platobná neschopnosť, neraz dopadne až na zamestnancov.

Subdodávateľov oberajú viacerými spôsobmi

Mnohí slovenskí „podnikavci“ však aj z takýchto situácii vyťažia. Vopred objednajú práce, službu, čokoľvek, pričom u ž v čase objednávky vedia, že subdodávateľa nevyplatia. V lepšom prípade začnú na dodaných tovaroch (prácach, službách) hľadať bezvýznamné chybičky krásy, ktorými oberajú subdodávateľov o nemalé časti ich odmien. Samozrejme, spravidla zmluvne právne ošetrené tak, aby subdodávateľ nemal najmenší nárok na plnú výšku svojej odmeny. Tento postup sa zneužíva aj pri verejných zákazkách, kedy navrhovateľ ponuky podá takú nízku cenovú ponuku, že je zjavná jej ekonomická nerentabilnosť. Ale keďže súťaž sa vďaka najnižšej cene vyhrá, stratu marže musí niekto zaplatiť… .

Dlžníci z problémových firiem utekajú, alebo ich „utopia“

Ak dodávateľ nemá vyplatenú svoju odmenu, tak hľadá riešenie. Spravidla je to riešenie „dlhých naťahovačiek“ s objednávateľom, pre získanie potrebného času a upokojenie situácie podpisuje splátkový kalendár. Neskôr však zistí, že dlžník získava splátkovým kalendárom len čas a aj tak neplatí, a tak či onak musí veriteľ podať žaloba na súd. A aj keď súd možno po rokoch vyhrá, nemá dôvod na úsmev.
Spoločnosť dlžníka už nedisponuje žiadnym majetkom, dokonca ani sám dlžník už v nej nefiguruje. V spoločnosti je tam už namiesto jeho „nanominovaný akože krízový manažér“.
Inou situáciou, ale s podobným efektom je prípad, kedy spoločnosť dlžníka už neexistuje, lebo bola zlúčená s inou spoločnosťou s už dosadeným „krízovým manažérom“. Najviac sofistikovanou metódou, ktorá sa začína uplatňovať  v slovenskej podnikateľskej praxi je, pomalé, ale isté presúvanie majetku zo spoločnosti dlžníka na inú spoločnosť, ktorá javí známky korektnosti.
Samozrejme presun majetku nie je bezodplatný, na firmy rodinných príslušníkov, atď. čo je „okaté“, ale je to cielený efektívny mechanizmus, ktorý môže byť v súlade s právom. Ďalej sú bežné podnety na súd vo veci „ex offo“ výmazov spoločností v dlhoch, podania na začatie konkurzných konaní, pričom je dopredu zjavné, že konkurz sa neotvorí pre nedostatok majetku a cieľom je rýchly výmaz dlžníkovej spoločnosti.
Cieľom vyššie uvedených schém je zbaviť sa spoločnosti v dlhoch, jednoducho po sebe upratať. Spôsoby ako to urobiť sú rôzne, žiaľ dobre pripravená schéma môže naozaj zostať beztrestná a v súlade s právom.

Kľúčový je majetok dlžníka

Celá podstata problému však spočíva zistení v majetku dlžníka, resp.  majetku dlžníkovej spoločnosti. Pohyb tohto majetku je pritom alfou a omegou. V prvom rade pre dlžníka, ktorý sa ho snaží ukryť, zatajiť, či uzatvárať kontrakty na firmu, v ktorej žiaden majetok nie je. Pohyb majetku je dôležitý aj  pre veriteľa, ktorý sa ho snaží všemožnými spôsobmi od dlžníka získať. A v neposlednom rade sú tu súdy, ktoré podľa majetku vo firme určujú ďalší postup, či už je to likvidácia, konkurz alebo výmaz firmy.
Pohybom majetku sa navyše môžu neskôr zaoberať aj vyšetrovatelia, ktorí na naplnenie skutkových podstát prípadného trestného činu musia mnohokrát preukázať aj tento znak.

Partnera aj jeho majetok je potrebné si preveriť vopred

Pokiaľ veritelia nemajú prehľad o majetku dlžníka, tak idú do veľkého rizika. Ono sa to ľahko hovorí, každý je predsa rád, že získal zákazku a tak preverovanie dlžníka posúva na druhú koľaj. Šťastný majiteľ zákazky sa pustí do jej riešenia a iné pre neho nie je v daný moment podstatné. Takýto pohľad je síce správny, žiaľ, funguje vo vyspelejšej podnikateľskej kultúre. Vo svete „podnikania podnikavcov“ má nedôvera výnimočnú hodnotu.
Ak si „preklepnete“ zmluvného partnera na začiatku, sledujete jeho majetkové pomery aspoň na triviálnej báze, kde je v súvahách a výkazoch uvedený majetok a jeho pohyb, tak nemusíte neskôr plakať nad rozliatym mliekom.
V prípade, ak ide o kontrakt na novozaloženú, alebo kúpenú spoločnosť, tak alfou a omegou je ten, kto za ňou stojí. Ak to neviete, tak je dobré zazmluvniť si  systém vyplácania preddavkov, resp. plnenia po častiach, aj keď celý projekt nie je dokončený.

Zabezpečenie platieb

Je veľa spôsobov ako si platbu zabezpečiť, niektoré môžu skôr vyplývať zo situácie. Poistenie môžete okrem iného urobiť aj jednoduchou klauzulou výhrady vlastníckeho práva. Inak povedané, ak vám odberateľ nezaplatí v plnom rozsahu, tak nenadobudne k veci vlastnícke právo.
Samozrejme okrem hlavného dodávateľa stavby „špekuluje“ aj samotný investor, ktorý hľadá zámienky, ako nevyplatiť hlavného dodávateľa (hľadanie „povestných chybičiek krásy“). Logicky tento postup následne uplatňuje aj hlavný dodávateľ voči subdodávateľom, skôr menším podnikateľom. Samozrejme, celý „kolotoč nevyplácania“ vznikne od zdroja, kedy nedôjde ani len k základnému ošetreniu vzťahu medzi investorom a hlavným dodávateľom. Hlavný dodávateľ by mal v tomto smere logicky zastrešovať aj subdodávateľov, a preniesť na seba bremeno „zaistenia“ peňazí pre všetkých.
V načrtnutom prípade stačí hlavnému dodávateľovi oznámiť, že pokiaľ nezaplatí, tak nemá vlastnícke právo k dodanému tovaru, tým nemôže odovzdať riadne stavbu investorovi, lebo stavba by mala odvodenú právnu vadu. To môže byť dôvod, aby investor oddialil prevzatie stavby. Hlavný dodávateľ po úvahe skôr vyplatí požadovanú menšiu čiastku, ako keby mal investor mať dôvod na neprevzatie stavby.
Môže ísť teda skôr o šikovnosť vyjednávania, samozrejme bez podkladu a argumentov nemožno vyjednávať. Už jednou vetou možno mať výhodnejšie postavenie ako mnohí iní v poradí, ktorí nemajú v rukách absolútne nič.
Ako ste však už opomenuli tento základný znak prevencie (analýza zmluvného partnera, systém záruk a zábezpek), máte nevyplatené pohľadávky od firiem dlžníka (v ktorých, bol, alebo ešte je, resp. ktoré boli „zhltnuté“ inou spoločnosťou s „krízovým manažmentom“), a usudzujete, že výhra zo súdneho sporu by nemala význam, nakoľko tam už nie je majetok, tak môžete začať úvahu o začatí trestného konania.
Otázky, kedy skutok nie/je trestným činom? aké okolnosti by mali byť splnené k tomu, aby sa vôbec dalo hovoriť o trestnom čine? kedy má trestné konanie zmysel? … budeme rozoberať v ďalšom článku.
Spoločnosť M2 Business sa zaoberá vymáhaním pohľadávok, akvizíciami, predajom a rušením firiem.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X