- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Hľadáte prácu? V týchto európskych krajinách máte najlepšiu šancu ju dostať
Hľadáte prácu? V týchto európskych krajinách máte najlepšiu šancu ju dostať
Vysoké čísla zamestnanosti a vzniku nových pracovných miest sú kľúčovými faktormi nielen v súvislosti s ekonomickým rastom krajín, ale aj so šťastím a prosperitou ich obyvateľov. Na svetovej „scéne“ má Európa celkovo skutočne dobrú pozíciu, pokiaľ chce človek prácu, ale v rámci kontinentu sa úroveň zamestnanosti v jednotlivých krajinách výrazne odlišuje.
To je dôvod, prečo webová stránka zameraná aj na porovnávanie platov Glassdoor zostavila rebríček najlepších krajín Európy, čo sa týka možností získania práce. Na základe údajov Eurostatu a OECD vytvoril Glassdoor zoznam niekoľkých premenných súvisiacich so zamestnanosťou, následne každú z nich ohodnotil a napokon tak jednotlivým krajinám udelil celkový rating od 0,0 do 1,0.
Premenné, ktoré Glassdoor hodnotil, boli nasledobné: zmena úrovní zamestnanosti od finančnej krízy, harmonizovaná miera nezamestnanosti, miera nezamestnanosti mladých, úroveň dočasnej zamestnanosti, úroveň dočasnej zamestnanosti mladých a počet ľudí pracujúcich na čiastočný úväzok.
Väčšina krajín na zozname sú západoeurópske štáty so silnými ekonomikami, ale zopár štátov v zozname vás možno aj prekvapí. Veď sa napokon pozrite:
10. Holandsko
Holandsko sa umiestnilo veľmi dobre temer na celej škále hodnotených premenných, ale celkové skóre krajiny kleslo kvôli nízkym číslam v kategórii úroveň dočasnej zamestnanosti. Holandsko tu totiž dosiahlo iba 0,1 bodu, až okolo 22 % pracovnej sily krajiny sú iba dočasne zamestnaní.
9. Fínsko
Fíni získali nadpriemerné výsledky v troch indikátoroch Glassdooru – počet ľudí pracujúcich na čiastočný úväzok, úroveň zamestnanosti mladých a harmonizovaná miera nezamestnanosti. Avšak v súvislosti so zmenou úrovní zamestnanosti sa podľa OECD ocitli v podpriemere, v krajine je od roku 2007 o 4 % menej zamestnaných.
8. Belgicko
Belgicko je naozaj skvelá krajina, ak si človek chce nájsť prácu. Má nadpriemerné výsledky takmer vo všetkých hodnotených premenných (výnimkou je jeden ukazovateľ). Nadpriemerné hodnotenia dosiahla krajina podľa OECD v kategóriách zmena úrovní zamestnanosti od finančnej krízy a úroveň dočasnej zamestnanosti.
7. Švajčiarsko
Krajina sa umiestnila medzi tromi najlepšími štátmi v troch separátnych kategóriách Glasdooru, ale napriek tomu sa nedostala do pätice najlepších v tomto zozname. Švajčiarsko dostalo najlepšie známky, čo sa týka úrovne nezamestnanosti mladých a harmonizovanej miery nezamestnanosti.
6. Nemecko
Nemecká ekonomika je na tom, čo sa týka zmeny úrovní zamestnanosti od finančnej krízy, podľa Glassdooru lepšie ako ktorákoľvek iná krajina. O viac ako 2,8 % ľudí má oproti poslednému štvrťroku roka 2007 dnes prácu. Veľmi dobre sa Nemecko umiestnilo v kategóriách harmonizovaná miera nezamestnanosti a miera nezamestnanosti mladých.
5. Dánsko
Iba niečo cez 10 % mladých Dánov je nezamestnaných, čo je pod priemerom OECD. To sa odrazilo na hodnotení Glassdooru, ktorý dal krajine hodnotenie v kategórii úroveň nezamestnanosti mladých 0,8. Škandinávsky štát sa umiestnil nad priemerom temer vo všetkých kategóriách, zaostáva iba v súvislosti so zmenou v úrovniach zamestnanosti od finančnej krízy.
4. Rakúsko
Najvýraznejší podiel na dobrom umiestnení krajiny má fakt, že Rakúsko je jedným z iba troch štátov, ktoré majú zamestnaných viac ľudí ako pred finančnou krízou, a to aj napriek tomu, že číslo stúplo o menej ako jedno percento.
3. Veľká Británia
Krajina skončila v prvej trojke, čo sa týka indikátorov nezamestnanosti a získala skóre 0,8, čo ju posunulo medzi tri najlepšie krajiny v Európe na získanie práce. Možno by sa dostala vyššie, keby ju nelimitovali výsledky v kategórii počet ľudí pracujúcich na čiastočný úväzok.
2. Nórsko
Krajina dosiahla celkové hodnotenie 0,9 a umiestnila sa v prvej trojke až pri štyroch indikátoroch zo šiestich. Nórsko mohlo skončiť aj na prvom mieste, keby nemalo pomerne slabé hodnotenie (0,6), čo sa týka zmeny zamestnanosti od krízy.
1. Estónsko
Naozaj je to tak (aspoň podľa výsledkov Glassdooru), Estónsko je najlepšou európskou krajinou na nájdenie si práce. Malý baltský štát, domov iba 1,3 milióna ľudí, dosiahol perfektné hodnotenia hneď v troch kategóriách – úroveň dočasnej zamestnanosti, úroveň dočasnej zamestnanosti mladých a počet ľudí pracujúcich na čiastočný úväzok. Menej ako 3 % zamestnaných v krajine sú v dočasnom zamestnaní, čo je najlepší výsledok zo všetkých európskych krajín.