Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vysokoškoláci sú ochotní zamestnať sa aj v administratíve

Vysokoškoláci sú ochotní zamestnať sa aj v administratíve
Ilustračné foto SITA
6. marca 2013 Tlačiť
Na trhu práce bojuje veľké množstvo uchádzačov, ktorí majú ukončenú vysokú školu. V minulom roku boli títo ľudia ochotní zobrať aj prácu v administratíve na pozíciách ako administratívny pracovník, asistent, telefonický operátor alebo office manažér.
 
Podľa posledných štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR, bojuje o jedno miesto až 99 nezamestnaných. 
 

Mladí chcú pracovať v kultúre či marketingu

„V minulom roku evidoval pracovný portál Kariera.sk 56 791 pracovných ponúk od rôznych spoločností zo Slovenskej ako aj z Českej republiky,“ hovorí Andrea Miklasová z portálu KarieraInfo.sk. Z počtu ľudí na Kariera.sk bojovalo o jedno pracovné miesto podstatne menej uchádzačov, ako ich uvádza štátna inštitúcia.  Najviac reakcií na jednu pracovnú ponuku (24 reakcií) prišlo v minulom roku od užívateľov, ktorí mali záujem pracovať v oblasti médií a žurnalistiky.
 
Druhou atraktívnou oblasťou bola práca vo sfére umenia a kultúry (21 reakcií) a treťou atraktívnou bola oblasť marketingu, reklamy a PR (14 reakcií). Najmenší počet reakcií bol odoslaný na pozície v informatike, v manažmente kvality, ako aj v oblasti textilného, kožiarenského a odevného priemyslu.
 
 

Práca odlišná od štúdia

Až jedna štvrtina uchádzačov, ktorí pri hľadaní práce využívajú pracovný portál Kariera.sk, by sa radi zamestnali v administratíve ako administratívny pracovník alebo ako technickoadministratívny zamestnanec. Druhým najžiadanejším odvetvím uchádzačov o zamestnanie je obchod (12,4 %), pod ktorý spadajú pracovné ponuky ako napríklad obchodný zástupca, obchodný manažér, obchodný referent, manažér obchodného oddelenia, vedúci obchodnej skupiny či obchodný riaditeľ a obchodný manažér. Pomocné práce a brigády sú treťou najdopytovanejšou kategóriou, v ktorej zaslalo životopis 9,8 % uchádzačov.
 
„V prípade núdze uchádzači o prácu nevylučujú ani prácu, ktorá nesúvisí s ich vyštudovaným odborom,“ hovorí Miklasová z KarieraInfo.sk. Uchádzači o zamestnanie sú ochotní prijať prácu aj v iných odvetviach, než v tých, ktorých odbor vyštudovali na strednej alebo vysokej škole. Zaujímavým zistením je fakt, že ľudia, ktorí vyštudovali vysokú školu, sú viac ochotní pracovať v administratíve ako vo sfére obchodu. V prípade pracovnej ponuky by vysokoškoláci brali aj prácu v automobilovom priemysle. Menej ochotní pracovať v administratíve a v automobilovom priemysle sú ľudia s ukončeným stredoškolským vzdelaním – gymnáziom. Títo ľudia by radšej brali pomocné práce alebo brigády.
 

Vojaci nie sú v kurze

V minulom roku sa najviac ľudí zaujímalo o pracovné pozície ako administratívny pracovník, obchodný zástupca a predavač. Dokazuje to počet vzhliadnutí daných pracovných ponúk. Najmenší počet vzhliadnutí mali ponuky práce na pozície riaditeľ vydavateľstva, monitoring klinických štúdií a vojak. „V týchto prípadoch ide o vyprofilované druhy prác, na ktoré je potrebné odborné vzdelanie či dlhoročná  prax. V prípade vojaka ide o špecifické povolanie vyžadujúce kvalitného jednotlivca, ktorý na seba preberá veľkú zodpovednosť,“ zdôvodnila Andrea Miklasová.
 
Zdroj: KarieraInfo.sk (článok bol krátený)
 
Podnikam.SK, IT
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X