Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za ktorých zamestnancov sa tento rok platia nižšie odvody?

Priemerná nominálna mesačná mzda bola vlani 805 eur
Ilustračné foto SITA
12. januára 2016 Tlačiť

Celková odvodová sadzba vzťahujúca sa na zamestnanca a jeho zamestnávateľa vo všeobecnosti dosahuje 48,6 %. Aj v tomto roku však platia dve výnimky, vďaka ktorým môže byť odvodové zaťaženie zamestnanca a jeho zamestnávateľa nižšie. Pozrite sa, ktorých zamestnancov a ich zamestnávateľov sa to týka.

Odvody zamestnanca v roku 2016

Najprv si rozoberme odvody zamestnanca, ktorý nemôže využiť spomínané výnimky. Zamestnanec v zásade platí zo svojej hrubej mzdy odvody vo výške 13,4 % a zamestnávateľ odvádza z jeho hrubej mzdy ďalších 35,20 %. Ide o tieto druhy odvodov:

 • dôchodkové poistenie – celkovo 28,75 %, z toho 7 % platí zamestnanec a zvyšných 21,75 % odvádza jeho zamestnávateľ (na starobné poistenie ide 18 %, na invalidné poistenie 6 % a do rezervného fondu solidarity 4,75 %)
 • nemocenské poistenie – celkovo 2,8 %, z toho 1,4 % platí zamestnanec a 1,4 % zamestnávateľ
 • poistenie v nezamestnanosti – celkovo 2 %, z toho 1 % platí zamestnanec a 1 % zamestnávateľ
 • garančné poistenie – 0,25 %, platí len zamestnávateľ
 • úrazové poistenie – 0,80 %, platí len zamestnávateľ
 • zdravotné poistenie – 14 %, z toho 4 % platí zamestnanec a 10 % zamestnávateľ.

Tab: Sadzby poistných odvodov a maximálne vymeriavacie základy (VZ) v roku 2016

Druh poistenia Zamestnanec Zamestnávateľ Maximálny VZ
Starobné dôchodkové poistenie 4 % 14 % 4 290 eur
Invalidné dôchodkové poistenie 3 % 3 % 4 290 eur
Rezervný fond solidarity –            4,75 % 4 290 eur
Nemocenské poistenie 1,4 % 1,4 % 4 290 eur
Poistenie v nezamestnanosti 1 % 1 % 4 290 eur
Garančné poistenie –            0,25 % 4 290 eur
Úrazové poistenie –            0,80 % neobmedzený
Zdravotné poistenie

4 %

(pri zdravotnom postihnutí 2 %)

 

10 %

(pri zdravotnom postihnutí 5 %)

4 290 eur
Spolu 13,4 % 35,20 %  

Pozn: Minimálny vymeriavací základ pre zamestnanca zákon o sociálnom poistení, ani zákon o zdravotnom poistení nestanovuje, zamestnávateľ má však povinnosť odmeňovať zamestnanca v súlade so zákonom o minimálnej mzde. Pri plnom pracovnom úväzku má preto zamestnanec v roku 2016 nárok na minimálnu mzdu v sume 405 eur.

Výnimka prvá – odvodová odpočítateľná položka

Od 1. januára minulého roka sa na Slovensku zaviedla tzv. odvodová odpočítateľná položka na zdravotné odvody. Ide o položku, ktorá znižuje zdravotné odvody zamestnancom a ich zamestnávateľom v prípade, ak je hrubá mzda zamestnanca menej ako 570 eur. Táto hranica hrubej mzdy platí aj v tomto roku.

Odvodová odpočítateľná položka dosahuje 380 eur, avšak v tejto sume sa pri plnom pracovnom úväzku v roku 2016 nedá uplatniť. Dôvodom je to, že kým minimálna mzda išla od začiatku tohto roka nahor z pôvodných 380 eur na 405 eur, odvodová odpočítateľná položka zostala na vlaňajšej úrovni 380 eur. Výsledkom je to, že na rozdiel od vlaňajška pri minimálnej mzde 405 eur platí zdravotné odvody zamestnanec aj zamestnávateľ.

S rastom hrubej mzdy nad 380 eur o 1 euro klesá odpočítateľná položka o 2 eurá. Čím je teda hrubá mzda zamestnanca vyššia, tým je úľava na zdravotné odvody nižšia. Pri hrubej mzde 570 eur a viac už na odpočítateľnú položku nie je nárok.

Pri tohtoročnej minimálnej mzde 405 eur príjem oproti pôvodným 380 eurám stúpol o 25 eur, a preto odpočítateľná položka klesá o 50 eur. Je tak vo výške 330 eur. Znamená to, že zamestnanec a jeho zamestnávateľ musia platiť zdravotné odvody pri 405-eurovej hrubej mzde zo sumy 75 eur (405 eur -330 eur). Zdravotný odvod zamestnanca tak dosiahne 3 eurá (75 x 0,04) a zamestnanec za zamestnanca do zdravotnej poisťovne odvedie 7,5 eura (75 x 0,10).

Zamestnanec je povinný oznámiť svojmu zamestnávateľovi, že má nárok na odvodovú úľavu. Musí tak urobiť písomne, a to do ôsmich dní odo dňa vzniku pracovného pomeru a zmenu tejto skutočnosti oznámiť do ôsmich dní.

Odpočítateľná položka sa uplatňuje len na príjmy zo zamestnania. Na určenie výšky odpočítateľnej položky sa posudzujú všetky príjmy zo zárobkovej činnosti. Pri platení preddavkov na poistné sa odpočítateľná položka sa môže uplatniť iba u jedného zamestnávateľa. Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov alebo je samostatne zárobkovo činnou osobou, odpočítateľná položka sa uplatní až v ročnom zúčtovaní poistného.

Tab: Zdravotné odvody zamestnanca v roku 2016

Hrubá mzda

(v eurách)

Odvodová odpočítateľná položka

(v eurách)

Vymeriavací základ

(hrubá mzda – OOP)

Odvody zamestnanca a zamestnávateľa v eurách (spolu 14 % z VZ)
405 330 75 10,5
450 240 210 29,40
500 140 360 50,40
550 40 510 71,40
570 0 570 79,80
600 0 600 84

Výnimka druhá – odvodová úľava pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaného

Od novembra 2013 platí, že ak zamestnávateľ prijme do pracovného pomeru dlhodobo nezamestnanú osobu (ide o osobu, ktorá je nezamestnaná viac ako rok), tak zamestnávateľ za takéhoto zamestnanca počas jedného roka platí len garančné a úrazové poistenie s celkovou odvodovou sadzbou 1,05 % (0,8 % – úrazové poistenie a 0,25 % – garančné poistenie). Tento zamestnanec neplatí počas jedného roka zo svojej hrubej mzdy žiadne odvody.

Podmienkou je to, aby hrubá mzda pôvodne dlhodobo nezamestnaného zamestnanca bola pod zákonom stanovenou hranicou hrubej mzdy. Ide to tieto sumy:

 • pre pracovné pomery, ktoré vznikli v roku 2015, je hraničná suma zárobku zamestnanca 552,08 eura (67 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2013). Táto suma platí počas 12 mesiacov pracovného vzťahu. Ak pracovný vzťah vznikol vlani a pokračuje aj v roku 2016, suma platí aj pre kalendárne mesiace tohto roka.
 • pre pracovné pomery, ktoré vzniknú v tomto roku, je hraničná suma 574,86 eura (67 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2014).

Úľava sa dá využiť len na pracovný vzťah dlhodobo nezamestnaného u toho zamestnávateľa, ktorý si uplatnil túto odvodovú úľavu ako prvý. Dlhodobo nezamestnaná nízkopríjmová osoba pritom môže mať aj iný pracovnoprávny vzťah, avšak na ten sa už odvodová úľava uplatňovať nemôže. Voči zamestnávateľovi, ktorý chce využiť pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaného odvodovú úľavu, nesmie Sociálna poisťovňa ani príslušná zdravotná poisťovňa evidovať pohľadávky na poistnom. Odvodová úľava pritom neplatí pri práci na dohodu.

Zamestnávateľ si môže odvodovú úľavu len vtedy, ak pre zamestnanie dlhodobo nezamestnaného neprepustil svojho doterajšieho zamestnanca. Príslušnej zdravotnej poisťovni a Sociálnej poisťovni to bude zamestnávateľ preukazovať písomným alebo elektronickým vyhlásením. Pôvodne dlhodobo nezamestnanej osobe štát umožní doplatiť poistné na dôchodkové poistenie za obdobie odvodovej úľavy, aby jej toto obdobie mohlo byť zhodnotené pre budúce dôchodkové nároky.

Od 15. decembra minulého roka sa odvodová úľava rozšírila na viac nezamestnaných. Ide o tých zamestnancov, ktorí boli na úrade práce najmenej pol roka a majú trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov. V týchto okresoch teda stačí, aby bol nezamestnaný v evidencii úradu práce pol roka, v ostatných okresoch na Slovensku sa vyžaduje ročné zotrvanie v evidencii nezamestnaných. Aktuálne ide o týchto 12 okresov:

 • Lučenec
 • Poltár,
 • Revúca
 • Rimavská Sobota
 • Veľký Krtíš
 • Kežmarok
 • Sabinov
 • Svidník
 • Vranov nad Topľou
 • Rožňava
 • Sobrance
 • Trebišov

Zamestnávateľ pritom nemusí pôsobiť v najmenej rozvinutom okrese, dôležité je len to, aby mal nezamestnaný v jednom z týchto okresov trvalý pobyt. Zamestnanec, ktorý spĺňa podmienky pre odvodovú úľavu, sa tak môže zamestnať u zamestnávateľa aj mimo svojho okresu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

odvody do poisťovníodvody zamestnanca 2016odvody zamestnávateľa 2016Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X