Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za nevrátenie preukazu poistenca hrozí pokuta 165 eur

Za nevrátenie preukazu poistenca hrozí pokuta 165 eur
Koláž: Podnikam.sk
26. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poistenci, ktorí prestupujú od budúceho roka do inej zdravotnej poisťovne, by nemali zabudnúť na niekoľko povinností vyplývajúcich z toho kroku.

 
Všetci tí, ktorí sa rozhodli prepoistiť, ešte do konca roka 2012 používajú preukaz poistenca, ako i európsky preukaz od svojej aktuálnej zdravotnej poisťovne.
 

Zmenu zdravotnej poisťovne treba nahlásiť aj zamestnávateľovi

Tieto preukazy jej vrátia najneskôr do 8. januára 2013. Ak tak neurobia, hrozí im pokuta od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) do výšky 165 eur. Rovnako tak poistencovi môže byť udelená pokuta, tentoraz až do výšky 331 eur, ak zmenu poisťovne neohlási svojmu zamestnávateľovi, a to do ôsmich dní od tejto zmeny.
 
 
Poistenec má okrem toho povinnosť oznámiť skutočnosť, že sa stal klientom inej poisťovne, aj svojmu praktickému lekárovi, gynekológovi a iným špecialistom. Termín, dokedy tak má učiniť, zákon nestanovuje, úrad však odporúča urobiť to čo najskôr, aby poskytovateľ zasielal údaje do správnej zdravotnej poisťovne. V tomto prípade za nedodržanie povinnosti pokuta nehrozí. Samostatne zárobkovo činná osoba zároveň písomne vykáže novej poisťovni do 8. januára budúceho roka výšku preddavku na poistné. 
 
Pokutu za nedodržanie povinností, a to konkrétne nevydanie zdravotného preukazu, alebo vydanie po termíne, dostane aj zdravotná poisťovňa. Ako informovala hovorkyňa ÚDZS Soňa Valášiková, ak poisťovňa nevydá poistencovi preukaz napriek tomu, že potvrdila prijatie prihlášky, úrad jej uloží pokutu od 3 319 až do 165 969 eur. Ak preukaz bude vydaný po lehote, teda po 20. decembri, poisťovňa bude ľahšia o 3 319 eur. 
 
Kým nový zdravotný preukaz by mal poistenec dostať automaticky, o európsky bolo potrebné požiadať v prihláške. „Súčasťou prihlášky na vznik alebo zmenu je aj žiadosť o vydanie európskeho preukazu. Obidva preukazy vydávajú zdravotné poisťovne v súčasnosti spolu ako obojstranný preukaz, kde na jednej strane je národný preukaz a druhá strana obsahuje európsky preukaz,“ uviedla Valášiková. 
 
Poistenci majú možnosť zmeniť poisťovňu raz do roka. Termín na podanie prihlášky končí 30. septembra, pričom klientmi novej poisťovne sa stávajú od prvého januára nasledujúceho roku. Z pôvodnej zdravotnej poisťovne sa nemusí odhlasovať, urobí to za neho jeho nová poisťovňa.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X