Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že ak chcú vyslať svojich zamestnancov alebo dohodárov na prácu do krajín EÚ, mali by vo vzťahu k sociálnemu poisteniu dbať na správny postup.
Po vstupe Slovenska do EÚ totiž platí, že v oblasti sociálneho zabezpečenia sa na občana vzťahujú zákony platné v tej krajine, v ktorej reálne vykonáva svoju činnosť. Teda v prípade výkonu činnosti napríklad v Rakúsku podlieha rakúskym právnym predpisom.
Využiť sa dá aj inštitút vyslania
Ak teda zamestnávateľ vyšle svojho zamestnanca vykonávať činnosť do zahraničia, tak tento zamestnanec by mal podliehať legislatíve výkonu činnosti a zamestnávateľ by mal odvádzať odvody na sociálne zabezpečenie v zahraničí.
Avšak existuje výnimka z tohto pravidla, tzv. inštitút vyslania, prostredníctvom ktorého môže zamestnanec zostať poistený na účely sociálneho zabezpečenia na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť na území štátu EÚ, vrátane Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu. Tento inštitút môžu využiť zamestnávatelia (vysielajúci zamestnancov, resp. dohodárov), ak očakávané trvanie práce v zahraničí nepresahuje 24 mesiacov.
Zároveň musí zamestnávateľ spĺňať aj ďalšie podmienky na uplatnenie vyslania, podrobnosti mu vysvetlí každá pobočka Sociálnej poisťovne. K využitiu vyslania nedochádza automaticky, ale je potrebné podať žiadosť, ktorej vzor sa nachádza na internetovej stránke
http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s a v každej pobočke Sociálnej poisťovne. Za zamestnancov, resp. dohodárov podáva žiadosť zamestnávateľ.
V prípade, ak zamestnávateľ spĺňa podmienky na uplatnenie inštitútu vyslania, Sociálna poisťovňa vystaví formulár PD A1, ktorý potvrdzuje, že zamestnanec podlieha naďalej právnym predpisom SR a sú za neho odvádzané odvody na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť v zahraničí.
Povinnosť platenia odvodov sa dá overiť
V prípade, ak bol zamestnanec vyslaný svojim zamestnávateľom na územie iného členského štátu EÚ, môže si v pobočke Sociálnej poisťovne overiť, či jeho zamestnávateľ požiadal o uplatnenie inštitútu vyslania a či sa na neho naďalej vzťahujú v oblasti sociálneho zabezpečenia právne predpisy SR. Zároveň si môže overiť prostredníctvom individuálneho účtu zamestnanca, ktorý nájde na internetovej stránke SP
https://esluzby.socpoist.sk/iup/Public/Default.aspx, či jeho zamestnávateľ uhrádza odvody za činnosť vykonávanú v zahraničí na území SR.
Ak zamestnávateľ vyslal zamestnanca mimo územia členských štátov EÚ, vrátane Švajčiarska a štátov EHP (Nórsko, Island a Lichtenštajsko), rozhodujúce je, či SR má so štátom výkonu činnosti uzatvorenú medzinárodnú zmluvu v oblasti sociálneho zabezpečenie (zoznam zmlúv uzatvorených v oblasti sociálneho zabezpečenia nájdete na ineternetovej stránke MPSVaR
http://www.employment.gov.sk/prehlad-zmluv-o-socialnom-zabezpeceni.html. Štandardnou súčasťou jednotlivých medzinárodných zmlúv je aj inštitút vyslania, t. j. aj vo vzťahu k týmto štátom môže zamestnávateľ využiť tento inštitút.