Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za zamestnancov v krajinách EÚ treba odvádzať odvody na sociálne zabezpečenie v zahraničí

Zamestnávatelia, overte si ako vysielať zamestnancov na prácu do krajín EÚ
Ilustračné foto SITA/AP
28. mája 2013 Zdroj Sociálna poisťovňa, www.socpoist.sk Tlačiť
Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že ak chcú vyslať svojich zamestnancov alebo dohodárov na prácu do krajín EÚ, mali by vo vzťahu k sociálnemu poisteniu dbať na správny postup.
 
Po vstupe Slovenska do EÚ totiž platí, že v oblasti sociálneho zabezpečenia sa na občana vzťahujú zákony platné v tej krajine, v ktorej reálne vykonáva svoju činnosť. Teda v prípade výkonu činnosti napríklad v Rakúsku podlieha rakúskym právnym predpisom.
 

Využiť sa dá aj inštitút vyslania

Ak teda zamestnávateľ vyšle svojho zamestnanca vykonávať činnosť do zahraničia, tak tento zamestnanec by mal podliehať legislatíve výkonu činnosti a zamestnávateľ by mal odvádzať odvody na sociálne zabezpečenie v zahraničí.
 
Avšak existuje výnimka z tohto pravidla, tzv. inštitút vyslania, prostredníctvom ktorého môže zamestnanec zostať poistený na účely sociálneho zabezpečenia na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť na území štátu EÚ, vrátane Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu. Tento inštitút môžu využiť zamestnávatelia (vysielajúci zamestnancov, resp. dohodárov), ak očakávané trvanie práce v zahraničí nepresahuje 24 mesiacov.
 
 
Zároveň musí zamestnávateľ spĺňať aj ďalšie podmienky na uplatnenie vyslania, podrobnosti mu vysvetlí každá pobočka Sociálnej poisťovne. K využitiu vyslania nedochádza automaticky, ale je potrebné podať žiadosť, ktorej vzor sa nachádza na internetovej stránke http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s a v každej pobočke Sociálnej poisťovne. Za zamestnancov, resp. dohodárov podáva žiadosť zamestnávateľ.
 
V prípade, ak zamestnávateľ spĺňa podmienky na uplatnenie inštitútu vyslania, Sociálna poisťovňa  vystaví formulár PD A1, ktorý potvrdzuje, že zamestnanec podlieha naďalej právnym predpisom SR a sú za neho odvádzané odvody na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť v zahraničí.
 

 

Povinnosť platenia odvodov sa dá overiť

V prípade, ak bol zamestnanec vyslaný svojim zamestnávateľom na územie iného členského štátu EÚ, môže si v pobočke Sociálnej poisťovne overiť, či jeho zamestnávateľ požiadal o uplatnenie inštitútu vyslania a či sa na neho naďalej vzťahujú v oblasti sociálneho zabezpečenia právne predpisy SR. Zároveň si môže overiť prostredníctvom individuálneho účtu zamestnanca, ktorý nájde na internetovej stránke SP https://esluzby.socpoist.sk/iup/Public/Default.aspx, či jeho zamestnávateľ uhrádza odvody za činnosť vykonávanú v zahraničí na území SR.
 
Ak zamestnávateľ vyslal zamestnanca mimo územia členských štátov EÚ, vrátane Švajčiarska a štátov EHP (Nórsko, Island a Lichtenštajsko), rozhodujúce je, či SR má so štátom výkonu činnosti uzatvorenú medzinárodnú zmluvu v oblasti sociálneho zabezpečenie (zoznam zmlúv uzatvorených v oblasti sociálneho zabezpečenia nájdete na ineternetovej stránke MPSVaR http://www.employment.gov.sk/prehlad-zmluv-o-socialnom-zabezpeceni.html. Štandardnou súčasťou jednotlivých medzinárodných zmlúv je aj inštitút vyslania, t. j. aj vo vzťahu k týmto štátom môže zamestnávateľ využiť tento inštitút.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X