Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zákon o BOZP sa bude meniť. Viete čo vás čaká?

Zákon o BOZP sa bude meniť. Viete čo vás čaká?
Fotobanka Pixmac
5. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Novela zákona má umožniť získanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov aj fyzickým osobám.

Ochrana zdravia pri práci je stále nedostatočná

Spolupráca vedenia, vedúcich zamestnancov a zamestnancov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) je podľa ministerstva práce a sociálnych vecí veľmi často nedostatočná a formálna. Konštatuje sa to v stratégii BOZP na Slovensku do roku 2020, ktorú predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

Štát aktuálne v tejto oblasti pripravuje legislatívne zmeny. Jednou z nich je novela zákona o BOZP, ktorá má umožniť získanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov aj fyzickým osobám.

Návrh zákona v porovnaní s doterajším stavom rozširuje okruh odborne spôsobilých fyzických osôb, ktoré môžu získať oprávnenie na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov. Ďalej, prehľadne vymedzuje požiadavky na získanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov. Upresňujú sa aj požiadavky na odbornú spôsobilosť a odbornú prax žiadateľa o vydanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie, odborného zástupcu a školiteľa.

  • Aktuálne je návrh v parlamente, zákon má navrhnutú účinnosť od 1. júla 2015.

Základné informácie o povinnostiach zamestnávateľov v oblasti BOZP sme Vám poskytli v článku Školenie BOZP sa musí vykonať najmenej raz za dva roky.

Radi by sme však zamestnávateľov upozornili aj na ďalšie z nich:

Doplňovacie školenie

Doplňovacie školenie sa poskytuje zamestnancovi pri zmene pracovnej náplne, preradení na inú prácu, prípadne zavádzaní nových technológií.

Opakované školenie

Za účelom zvyšovania úrovne vedomostí zamestnancov z bezpečnostných predpisov, rozširovania a prehlbovania znalostí bezpečných spôsobov práce, sú na všetkých pracoviskách zamestnávateľa povinne realizované opakované školenia. Školenia organizujú a vykonávajú priami nadriadení. Ich frekvencia závisí od konkrétnych zákonov, ktorá sa týkajú tej-ktorej oblasti podnikania.

Školenia stanovené záväznými predpismi

Ide o školenia, ktorých sa zúčastňujú tí zamestnanci, ktorí potrebujú k výkonu svojej činnosti príslušnú odbornú spôsobilosť, napr. obsluha motorových vozíkov, zvárač, práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou a iné.

Osobitné školenia

Osobitné školenie je potrebné poskytnúť zamestnancovi v nasledujúcich prípadoch:

  • zamestnanec vracajúci sa na pracovisko po pracovnom úraze,
  • zamestnanec po závažnom pracovnom úraze,
  • pred výkonom zvlášť nebezpečných prác.       

Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X