Zákon o BOZP sa bude meniť. Viete čo vás čaká?
Novela zákona má umožniť získanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov aj fyzickým osobám.
Ochrana zdravia pri práci je stále nedostatočná
Spolupráca vedenia, vedúcich zamestnancov a zamestnancov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) je podľa ministerstva práce a sociálnych vecí veľmi často nedostatočná a formálna. Konštatuje sa to v stratégii BOZP na Slovensku do roku 2020, ktorú predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.
Štát aktuálne v tejto oblasti pripravuje legislatívne zmeny. Jednou z nich je novela zákona o BOZP, ktorá má umožniť získanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov aj fyzickým osobám.
Návrh zákona v porovnaní s doterajším stavom rozširuje okruh odborne spôsobilých fyzických osôb, ktoré môžu získať oprávnenie na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov. Ďalej, prehľadne vymedzuje požiadavky na získanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov. Upresňujú sa aj požiadavky na odbornú spôsobilosť a odbornú prax žiadateľa o vydanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie, odborného zástupcu a školiteľa.
- Aktuálne je návrh v parlamente, zákon má navrhnutú účinnosť od 1. júla 2015.
Základné informácie o povinnostiach zamestnávateľov v oblasti BOZP sme Vám poskytli v článku Školenie BOZP sa musí vykonať najmenej raz za dva roky.
Radi by sme však zamestnávateľov upozornili aj na ďalšie z nich:
Doplňovacie školenie
Doplňovacie školenie sa poskytuje zamestnancovi pri zmene pracovnej náplne, preradení na inú prácu, prípadne zavádzaní nových technológií.
Opakované školenie
Za účelom zvyšovania úrovne vedomostí zamestnancov z bezpečnostných predpisov, rozširovania a prehlbovania znalostí bezpečných spôsobov práce, sú na všetkých pracoviskách zamestnávateľa povinne realizované opakované školenia. Školenia organizujú a vykonávajú priami nadriadení. Ich frekvencia závisí od konkrétnych zákonov, ktorá sa týkajú tej-ktorej oblasti podnikania.
Školenia stanovené záväznými predpismi
Ide o školenia, ktorých sa zúčastňujú tí zamestnanci, ktorí potrebujú k výkonu svojej činnosti príslušnú odbornú spôsobilosť, napr. obsluha motorových vozíkov, zvárač, práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou a iné.
Osobitné školenia
Osobitné školenie je potrebné poskytnúť zamestnancovi v nasledujúcich prípadoch:
- zamestnanec vracajúci sa na pracovisko po pracovnom úraze,
- zamestnanec po závažnom pracovnom úraze,
- pred výkonom zvlášť nebezpečných prác.
Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.