Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stav BOZP na Slovensku stále stagnuje

Stav BOZP na Slovensku podľa rezortu práce stagnuje
Ilustračné foto: Marcus, Stock photo
13. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Stav bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) a pracovných podmienok u slovenských zamestnávateľov a fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi, stagnuje.

Situácia v oblasti BOZP je neprehľadná

„Táto situácia je odrazom súčasnej ekonomickej situácie, ale tiež nesprávnej organizácie práce zamestnávateľov a neplnenia povinností zo strany zamestnávateľov a zamestnancov,“ uvádza sa v stratégii BOZP na Slovensku do roku 2020, ktorú predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

Problémy so zabezpečením BOZP majú najmä malí zamestnávatelia

Spolupráca vedenia, vedúcich zamestnancov a zamestnancov v oblasti BOZP je podľa ministerstva veľmi často nedostatočná a formálna. „Zamestnávatelia preferujú hospodárske a komerčné aktivity pred starostlivosťou o zamestnancov,“ tvrdí rezort práce.

Lepšia situácia je podľa ministerstva u veľkých zamestnávateľov, u ktorých pôsobia zástupcovia zamestnancov pre BOZP a bezpečnostno-technická služba, ktorá účinnejšie zabezpečuje plnenie úloh v oblasti BOZP. „Vo veľkých subjektoch je snaha systematicky zapájať zamestnancov do riešenia problematiky BOZP, najmä v súvislosti s posudzovaním rizík,“ uvádza sa v materiáli.

Naopak, u malých zamestnávateľov sú povinnosti vyplývajúce z právnych predpisov na zaistenie BOZP zabezpečované skôr formálne. „Zamestnávatelia kladú väčší až dominantný dôraz na zabezpečenie samotnej výrobnej činnosti a s tým súvisiace prežitie firiem,“ konštatuje ministerstvo.

Počet pracovných úrazov je na Slovensku podľa rezortu práce a sociálnych vecí neustále vysoký. V roku 2012 ich bolo takmer 78,8 tisíc, z toho smrteľných bolo 52 a s ťažkou ujmou na zdraví 166. „Preto je nevyhnutné aj v ďalších rokoch zo strany zamestnávateľov i celej spoločnosti dbať o zlepšovanie pracovných podmienok zamestnancov, najmä o dôslednejšie zabezpečovanie podmienok na zaistenie ochrany ich života a zdravia,“ dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Povinné školenia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X