Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Založenie s.r.o. bez vkladu 5000€ od 2016, v čom je zmena?

Sro.jpg
22. februára 2016 Tlačiť

BRATISLAVA 22. februára 2016 (P/PR) – Ešte v priebehu apríla minulého roka potešila podnikateľskú obec správa o zrušení povinnosti vložiť 5000 € pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným na špeciálny bankový účet. Vďaka novele Obchodného zákonníka, ktorá prišla do platnosti 1.1.2016, je tak založenie eseročky jednoduchšie rovnako ako pred novembrom 2013.

Založenie s.r.o. pozostáva z viacerých krokov. Na začiatku je potrebné určiť predmet podnikania v zakladateľskej listine (resp. v spoločenskej zmluve ak je viac spoločníkov) a tiež získať súhlas daňového úradu či osvedčenie o živnostenskom oprávnení zo živnostenského úradu. Okrem toho mal správca vkladu až do konca decembra minulého roka povinnosť zriadiť v banke špeciálny účet, na ktorý museli všetci spoločníci vložiť celkovú hodnotu základného imania. Až s bankovým výpisom, priloženým k návrhu, bolo možné s.r.o. zapísať do obchodného registra, vďaka čomu takáto spoločnosť oficiálne vznikla.

Viacerí podnikatelia, kvôli tomu, že nevedeli zložiť v banke hotovosť 5000 €, radšej volili možnosť kúpiť si už hotové, vopred založené spoločnosti alebo pokračovali v podnikaní na živnosť, kde povinnosť vytvorenia základného imania nie je. Zmena zákona sa tak najviac dotkne najmä tých, ktorí si pred jeho vstupom do platnosti nemohli založenie s.r.o. dovoliť. Od nového roka tak už začalo pribúdať čoraz viac klasicky založených spoločností – eseročiek.

Založenie s.r.o. po novom bez bankových poplatkov

Minimálna výška základného imania pri zakladaní novej s.r.o. aj po zmene zákona ostáva na hodnote 5000 €, pričom vklady môžu byť stále buď peňažného alebo nepeňažného charakteru. Pred podaním návrhu na zápis do obchodného registra musí byť každý peňažný vklad splatený najmenej na 30 % a celkový rozsah splatenia týchto vkladov a základného imania musí byť aspoň 2500 €. To platí v prípade, ak spoločnosť zakladá viacero spoločníkov. Ak je zakladajúcou osobou len jedna osoba, základné imanie musí byť pred podaním návrhu splatené v celej svojej výške, teda minimálne 5000 €.

Čo sa teda zmenilo? Výška vkladov spoločníkov aj výška základného imania zostáva rovnaká.  Minimálne sumy rozsahu ich splatenia sa tiež nemenia. Mení sa iba spôsob preukazovania ich splatenia obchodnému registru. Od roku 2016 odpadáva povinnosť zakladať špeciálny účet v banke a k návrhu na založenie firmy prikladať bankové potvrdenie o splatení vkladov. Zmiznú tak najmä zbytočné bankové poplatky, nutnosť vložiť 5000 € do banky a po registrácii účet meniť alebo ho rušiť. Po novom stačí už len písomné vyhlásenie správcu vkladov o tom, že vklady boli splatené v hotovosti k rukám správcu a banka úplne odpadá.

Podnikatelia vďaka tomu nemusia riešiť bankovú byrokraciu ani to, či majú dostatok reálnych peňazí pre vklad. Stále treba mať na zreteli, že základné imanie sa z účtovného hľadiska riadne eviduje a vykazuje.

Založenie s.r.o. trvá zvyčajne 7 až 10 dní, no táto lehota sa v súčasnosti môže predĺžiť kvôli predpokladanému nárastu záujemcov o takúto formu podnikania. Pribudnúť môžu najmä živnostníci, ktorým sa môže s.r.o. oplatiť viac už pri ročnom zárobku nad 12 000 €. Okrem klasického podania žiadosti je možné urobiť tak aj online pomocou elektronického občianskeho preukazu alebo cez špecializované portály ako Firmaren.sk , kde si môžte spraviť založenie sro online, kedy splnomocníte zakladateľskú firmu v súvislosti so založením sro namiesto vás.

Boris Kukumberg, Firmaren.sk – špecializovaný portál na zakladanie živností a firiem

www.firmaren.sk

e-mail: info@firmaren.sk

Tel.: 02 55 56 77 73

Mobil: 0948 650 225″

Založte si vašu novú firmu s 25% zľavou! Stačí, ak na konci objednávkového formulára zadáte zľavový kód FIRM1FG4FG. (Kupón je prenosný a dá sa použiť aj viackrát.)

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ako zalozit sroChcem začať podnikať

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X