Zamestnávanie cudzincov na Slovensku v roku 2024
Aj v súčasnej náročnej dobe majú niektorí slovenskí zamestnávatelia problém obsadiť otvorené pracovné pracovné pozície a tak hľadajú pracovníkov aj medzi zahraničnými občanmi a zmeny na trhu priniesol aj ukrajinský konflikt. V aktuálnom článku vám prinášame krátky prehľad možností a podmienok zamestnávania cudzincov na území Slovenskej republiky a posledné zmeny prijaté v oblasti zamestnávania cudzincov, ktoré reagujú na zamestnávanie pracovníkov z tretích krajín.
Základný legislatívny rámec pre zamestnávanie občanov cudzieho štátu tvorí zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „zákon o pobyte cudzincov“) a zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Obsadenie pracovného miesta občanmi členských krajín EÚ a EHP
Zákon o pobyte cudzincov definuje, že cudzincom je každý, kto nie je štátnym občanom Slovenskej republiky. Pojem cudzinec pritom predstavuje všeobecný zastrešujúci pojem, ktorý označuje každého, kto nie je štátnym občanom Slovenskej republiky. S ohľadom na zamestnávanie cudzích štátnych príslušníkov však musia zamestnávatelia rozlišovať najmä medzi občanmi Európskej únie (EÚ) a občanov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Občanom EÚ je každý, kto nie je štátnym občanom Slovenskej republiky a je štátnym občanom niektorého členského štátu. Občania členských štátov EÚ a EHP majú rovnaké práva ako občania Slovenskej republiky.
Zamestnávateľ so sídlom na území SR, ktorý príjme do zamestnania občana EÚ alebo EHP, je povinný informovať o tom príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, a to prostredníctvom 2 písomných vyhotovení na predpísanom formulári s označením vzniku pracovnoprávneho vzťahu, ktorý predloží úradu osobne alebo ho pošle poštou najneskôr do 7 pracovných dní od nástupu takéhoto pracovníka do zamestnania.
Príslušným Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky sa rozumie úrad, v ktorého územnom obvode bude občan EÚ zamestnaný. V praxi to znamená, že rozhodujúce je miesto výkonu zamestnania u zamestnávateľa. Za každé a aktuálne miesto výkonu práce je preto potrebné podať tento formulár informačnej karty na príslušnom úrade podľa miesta výkonu práce. Úradom potvrdené formuláre je zamestnávateľ povinný uchovávať pre účely prípadne kontroly zo strany úradu práce alebo inšpekcie práce.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Obsadenie pracovného miesta občanom z tretej krajiny
- Modrá karta Európskej únie
- Zamestnanie štátneho príslušníka tretej krajiny s potvrdením o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta
- Zamestnávanie cudzincov s miestom výkonu práce na území SR od 1.5.2018
- Zamestnávanie cudzincov tretích krajín a zmeny platné a účinné od 1.4.2022
- Zamestnávanie cudzincov tretích krajín a zmeny platné a účinné do 1.1.2023
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.