Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zamestnávanie cudzincov na Slovensku v roku 2021

zamestnávanie cudzincov
zamestnávanie cudzincov Foto: Getty Images
19. mája 2021 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Aj v súčasnej náročnej dobe majú niektorí slovenskí zamestnávatelia problém obsadiť otvorené pracovné pracovné pozície a tak hľadajú pracovníkov aj medzi zahraničnými občanmi. V aktuálnom článku vám prinášame krátky prehľad možností a podmienok zamestnávania cudzincov na území Slovenskej republiky.

Základný legislatívny rámec pre zamestnávanie občanov cudzieho štátu tvorí zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „zákon o pobyte cudzincov“) a zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Obsadenie pracovného miesta občanmi členských krajín EÚ a EHP

Zákon o pobyte cudzincov definuje, že cudzincom je každý, kto nie je štátnym občanom Slovenskej republiky. Pojem cudzinec tak predstavuje všeobecný zastrešujúci pojem, ktorý označuje každého, kto nie je štátnym občanom Slovenskej republiky. S ohľadom na zamestnávanie cudzích štátnych príslušníkov však musia zamestnávatelia rozlišovať najmä medzi občanmi Európskej únie (EÚ) a občanov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Občanom EÚ je každý, kto nie je štátnym občanom Slovenskej republiky a je štátnym občanom niektorého členského štátu. Občania členských štátov EÚ a EHP majú rovnaké práva ako občania Slovenskej republiky.

Zamestnávateľ so sídlom na území SR, ktorý príjme do zamestnania občana EÚ alebo EHP, je povinný informovať o tom príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, a to prostredníctvom 2 písomných vyhotovení na predpísanom formulári s označením vznik pracovnoprávneho vzťahu, ktorý predloží úradu osobne alebo ho pošle poštou najneskôr do 7 pracovných dní od nástupu takéhoto pracovníka do zamestnania.

Príslušným Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny sa rozumie úrad, v ktorého územnom obvode bude občan EÚ zamestnaný. V praxi to znamená, že rozhodujúce je miesto výkonu zamestnania u zamestnávateľa. Za každé a aktuálne miesto výkonu práce, je potrebné podať tento formulár informačnej karty na príslušnom úrade podľa miesta výkonu práce. Úradom potvrdené formuláre je zamestnávateľ povinný uchovávať pre účely prípadne kontroly zo strany úradu práce alebo inšpekcie práce.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Obsadenie pracovného miesta občanom z tretej krajiny
  • Modrá karta Európskej únie
  • Zamestnanie štátneho príslušníka tretej krajiny s potvrdením o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta
  • Zamestnávanie cudzincov s miestom výkonu práce na území SR od 1.5.2018

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

know-howPrémiový obsahrok 2021zamestnávanie cudzincovzamestnávateľ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X