Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdieľacie a lajkovacie súťaže na Facebooku. Sú povolené? Aké sú pravidlá? Je šanca, že niečo vyhráte?

Europe Facebook Lawsuit
SITA/AP
10. decembra 2015 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Denne sa s nimi stretávate a možno sa do nich aj reálne zapájate. Zdieľacie a lajkovacie súťaže na Facebooku niektorých otravujú, ale majú aj svojich priaznivcov. Je však naozaj reálna šanca, že niečo vyhráte alebo je to len šikovný trik, ako sa firmy snažia upútať pozornosť na svoje výrobky či služby alebo získať viac fanúšikov pre svoje fanpage?

Pútavý slogan, originálna výhra a začíname. Vytvoriť zdieľaciu alebo lajkovaciu súťaž na Facebooku trvá pár minút. Neprebehol by snáď deň, aby sa vám aspoň raz neobjavila na ploche. Pre firmy je tento druh propagácie lákavý – užívateľov na Facebooku sú milióny a takáto forma reklamy je bezplatná. Povoľujú ale súťaže na Facebooku pravidlá? A ide o dobrý online marketing?

Veľké množstvo ľudí sa nechá nachytať

Firmy však často siahajú po praktikách, ktoré Facebook jasne vo svojich pravidlách odmieta. Veľké množstvo ľudí sa aj napriek tomu nechá nachytať a súťaže zdieľajú aj keď ani netušia, že ide o podvod. Pýtate sa prečo? Už len samotné vyhodnotenie súťaží nie je objektívne.

Pri zdieľaní napríklad 1000 užívateľmi ich reálne nikto neodsleduje, pretože niektorí zdieľajú súťaž neverejne. V praxi to znamená, že organizátorovi sa v administrácii síce ukáže počet všetkých zdieľaní, ale užívateľov s profilmi zobrazí podstatne menej, lebo to zdieľali na svojom profile neverejne a vidia to iba ich priatelia alebo skupina ľudí, ktorú si zvolili.

Facebook sa od takýchto typov súťaží dištancuje a v prípade porušenia pravidiel môže odstrániť vašu stránku a dokonca zablokovať aj administrátorov blokovanej stránky. Stačí, aby užívatelia boli trochu aktívni a súťaž včas nahlásili na kontrolu. Na druhej strane aj menšia aktivita môže poslať súťaž do zabudnutia, pretože

Facebook stále mení a vyvíja svoj algoritmus a s ním aj zobrazovanie príspevkov. Znamená to, že zo 100 fanúšikov na stránke sa príspevok zobrazí na skúšku iba ôsmim percentám = 8 užívateľom zo 100, ktorí majú stránku lajknutú. Ak ich nezaujme, tak zobrazovanie postu ostatným pokračuje v minimálnom rozsahu alebo vôbec. Obsah bol v tomto prípade vyhodnotený, ako nezaujímavý.

Pravidlá súťaží, ktoré sa organizujú cez Facebook:

Ako čokoľvek iné, aj takáto digitálna reklama má svoje pravidlá:

1. Súťaž musí byť v súlade so zákonom a musí obsahovať kompletné pravidlá súťaže (organizátor súťaže, kto sa môže zúčastniť, podmienky ohľadom veku alebo pobytu, mechanizmus súťaže a iné) .

2. Súťaž musí prebiehať prostredníctvom externej aplikácie bez toho, aby ste využívali natívne funkcie FB (like, komentáre, zdieľanie, nahrávanie fotiek/videa a podobne).

3. Musíte uviesť frázu s podmienkami, že súťaž nie je organizovaná, sponzorovaná, schválená alebo inak prepojená so spoločnosťou Facebook.

4. Zároveň musíte uviesť, komu súťažiaci poskytuje údaje a uviesť, že ich neposkytuje spoločnosti Facebook.

5. Podmienkou súťaže nemôže byť využívanie natívnych funkcií FB ako napríklad, že užívateľ musí dať like, komentár, zdieľať a podobne. Upozornenie: like button nemôže byť používaný na hlasovanie. Týka sa to aj externej aplikácie, kde musíte mať na hlasovanie vlastný mechanizmus.

6. Nemôžete kontaktovať výhercu cez FB – to znamená, nemôžete ho vyhlásiť na stránke alebo mu poslať správu. Kontakt na súťažiaceho musíte získať v rámci externej aplikácie, kde vám ho poskytne. Pozrite si pravidlá na facebooku v celom rozsahu v Slovenskom jazyku – Všeobecné pravidlá facebooku

Slovenské zákony organizáciu takýchto súťaží neriešia

Slovenské zákony organizáciu takýchto súťaží priamo neriešia. „Zákon sleduje iba zdaňovanie výhier a ochranu osobných údajov. Ak sa bavíme o klasických lajkovacích súťažiach, akých vidíme denne množstvo, rieši ich iba štatút (pravidlá) súťaže, ktorá je organizovaná v zmysle § 3 ods 5 zákona č. 171/2005 Z.z. o hazardných hrách, teda ako propagačná súťaž. Tento štatút by však každá súťaž mala mať a mala by identifikovať jednotlivé podmienky ako aj organizátora súťaže,“ hovorí Daniel Krakovský, managing director portálu Sročky.sk.

Súťaže väčšinou zdieľajú chronickí lajkovači a niektorých ani nezaujíma, čo môžu vyhrať. Sú však aj ľudia, ktorí veria, že sa na nich usmeje šťastie a do súťaže sa zapoja s cieľom získať niektorú z cien. Dopracovať sa k vytúženej výhre však môže byť poriadne zložité, ba až nemožné. „Štatút súťaže zvyčajne obsahuje klauzulu o nemožnosti vymáhať výhru súdnou cestou v súlade s § 845 Občianskeho zákonníka. To znamená, že na výhru neexistuje žiadny právny nárok“, hovorí Krakovský.

Ak by podľa Krakovského zapojením do súťaže vznikla súťažiacemu nejaká škoda a súťaž by neprebehla v súlade so štatútom, vtedy sa môže pokúsiť o náhradu prostredníctvom súdu. „Avšak bavíme sa len o náhrade škode, nie vymáhaniu samotnej výhry,“ doplnil.

Štátút súťaže musí byť vyhlásený na základe § 847 Občianskeho zákonníka. Ak usporiadateľ štatút nemá a koná na vlastné triko, môžu mu hroziť sankcie. „V tomto prípade sa pravdepodobne jedná o konanie v rozpore s dobrými mravmi. Avšak je to o tom, že niekto musí preukázať, že mu vznikla škoda. V opačnom prípade môže prísť maximálne k tomu, že súd danú súťaž zakáže, čo pri rýchlosti slovenského súdnictva môže trvať určitý čas,“ uzavrel Krakovský.

K téme

Témy

Facebook

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Etika v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

03mar15:00Kto Vám pomôže s angličtinou vo firme?15:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

09mar8:30Komplexný kurz: Logistika8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

09mar8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X