Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdravotné poisťovne podali za polrok 140 tisíc návrhov na exekúcie

Zdravotné poisťovne podali za polrok 140 tisíc návrhov na exekúcie
Fotobanka Pixmac, koláž Podnikam.SK
30. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Kú koncu júna sa poisťovniam podarilo vymôcť spolu 64,8 mil. eur.
 
Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) evidovali ku koncu júna tohto roka 314 675 neplatičov, ktorí neuhradili poistné vo výške cez dvesto miliónov eur.
 

Vo VšZP a Dôvere počet dlžníkov klesá, v Unione rastie

Oproti rovnakému obdobiu uplynulého roka počet dlžníkov VšZP poklesol o 13 percent. VšZP za prvých šesť mesiacov podala viac ako 42 tisíc návrhov na vykonanie exekúcie. Ku koncu júna sa jej podarilo celkovo v exekúciách vymôcť takmer 50 mil. eur.
 
V zdravotnej poisťovni Dôvera sa na zozname dlžníkov za prvý polrok 2013 ocitlo takmer 60 tisíc klientov, čo je medziročne menej o 11 %. Poistné, ktoré neuhradili sa vyšplhalo na 15,3 mil. eur. „Za prvý polrok 2013 sme podali 82 tisíc návrhov na vykonanie exekúcie na sumu 14 mil. eur,“ uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Poisťovni sa ku koncu júna podarilo vymôcť 4,8 mil. eur. 
 

 
Najmenšia zdravotná poisťovňa Union hlási k záveru prvého polroka 65 tisíc neplatičov s dlhom 40 mil. eur. Na rozdiel od ostatných dvoch poisťovní jej medziročne skupina neplatičov narástla o 19 percent. Za prvých šesť mesiacov tohto roka podala Union návrh na exekučné konanie voči 15 tis. klientom. Pohľadávky, ktoré sa jej exekúciou podarilo k 30. júnu vymôcť, dosiahli sumu 10 miliónov eur. 
 

Dlžníkov najskôr upozorňujú

Všetky zdravotné poisťovne svorne tvrdia, že neplatičom dávajú dostatočný priestor na uhradenie dlžných súm. K exekúcií pristupujú až po vyčerpaní všetkých možností. „Dlžníkom zasielame ako prvú upomienku, následne výkaz nedoplatkov a ak nedôjde k zaplateniu pohľadávky, podáme návrh na vykonanie exekúcie,“ skonštatovala Šimunová.
 
Ako uviedla Veronika Hauswaldová z Unionu, svojim poistencom a platiteľom poistného zasielajú výkazy nedoplatkov, ktoré sú zároveň výzvou na úhradu dlžného poistného, priebežne počas celého roka. Ak klient dlžnú sumu neuhradí, poisťovňa ho upozorní ešte cez SMS. „Ak poistenec a platiteľ poistného nereaguje ani na zaslanú SMS zdravotná poisťovňa pristúpi k vymáhaniu prostredníctvom exekútora,“ uviedla Hauswaldová. 
 
 
VšZP zasiela výzvy, neskôr výkaz nedoplatkov. Ak dlžník nereaguje pristupuje k predexekučnej výzve. „Následne je pohľadávka postúpená na vymáhanie súdnemu exekútorovi. Pohľadávky sú vymáhané i v konkurzných konaniach či dražbách,“ dodala hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X