Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdroje EÚ v tomto roku prepadnú v dvoch programoch

Zdroje EÚ v tomto roku prepadnú v dvoch programoch
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Čerpanie eurofondov v súčasnom programovom období 2007 až 2013 po takmer siedmich rokoch presiahlo v decembri hranicu 50 %.

Nedočerpali sa programy Vzdelávanie a Rybné hospodárstvo

Na základe schválených posledných súhrnných žiadostí o platbu sa hrozbu nedočerpania finančných prostriedkov Európskej únie (EÚ) z piatich operačných programov podarilo odvrátiť pre tri, a to Informatizácia spoločnosti, Výskum a vývoj a Interact II. Ako informoval rezort financií, nepodarilo sa úplne zachrániť prostriedky z dvoch programov – Vzdelávanie s nevyčerpanými zdrojmi v sume 13,7 mil. eur a Rybné hospodárstvo, kde zostáva nevyčerpaných necelých 113 tis. eur. Tieto peniaze mali byť vyčerpané do konca tohto roka.
 

 
O žiadne prostriedky SR v tomto roku nepríde ani v ostatných operačných programoch – Životné prostredie, Doprava, Regionálny operačný program, Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, Bratislavský kraj, Zamestnanosť a sociálna inklúzia, Zdravotníctvo, Technická pomoc a Cezhraničná spolupráca Slovenská republika – Česká republika. 
 
Čerpanie eurofondov v súčasnom programovom období 2007 až 2013 po takmer siedmich rokoch presiahlo v decembri hranicu 50 %. Na vyčerpanie zvyšných prostriedkov EÚ má Slovensko ešte dva roky. „Zmenou legislatívy na systém n+3 sa Slovensku podarilo zachrániť 374 mil. eur z eurofondov, o ktoré sme mohli prísť do konca roka 2013,“ oznámil rezort financií. Záväzok roku 2011, ktorý mala krajina pôvodne vyčerpať do konca tohto roka, môže využiť o rok dlhšie, do konca roka 2014. Minulý týždeň rezort financií už prijal posledné súhrnné žiadosti o platbu v tomto roku od ostatných rezortov a Bratislavského samosprávneho kraja. Po preskúmaní a spracovaní ich predloží v žiadostiach o platbu Európskej komisii najneskôr do konca tohto roka. 
 

 
SR vyčerpala k 30. novembru zo súčasných zdrojov EÚ 5,679 mld. eur, čiže 48,82 % z celkovej alokovanej sumy 11,632 mld. eur. Využitie európskych zdrojov vo všetkých štrnástich operačných programoch sa oproti koncu októbra zvýšilo o 193,46 mil. eur, resp. o 1,67 percentuálneho bodu. Oproti novembru minulého roka sa čerpanie finančnej pomoci EÚ zvýšilo o 1,514 mld. eur, resp. o 36,4 % a úroveň čerpania vzrástla o 12,6 percentuálneho bodu. 
 
Nadpriemernú úroveň využívania peňazí EÚ ku koncu novembra mali programy Zdravotníctvo (82,68 %), Regionálny operačný program (68,19 %), Zamestnanosť a sociálna inklúzia (59,35 %), Cezhraničná spolupráca SR – ČR (59,68 %), Interact II (55,80 %), Technická pomoc (54,71 %), Rybné hospodárstvo (50,75 %) a Bratislavský kraj (50,66 %). Pod priemernou úrovňou čerpania sú programy Konkurencieschopnosť a hospodársky rozvoj (47,45 %), Doprava (44,92 %), Výskum a vývoj (43,62 %), Životné prostredie (42,34 %), Informatizácia spoločnosti (37,63 %) a Vzdelávanie (32,06 %).
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X