Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdroje EÚ za roky 2011 a 2012 by sme mohli čerpať dlhšie

Zdroje EÚ za roky 2011 a 2012 by sme mohli čerpať dlhšie
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ak Európsky parlament v októbri schváli výnimku pre Slovensko, peniaze Európskej únie (EÚ) za roky 2011 a 2012 bude môcť čerpať o rok dlhšie ako by pôvodne malo.
 
„Limit z roku 2011, čo je asi 1,8 mld. eur, môže byť dočerpaný až do konca roku 2014. Takisto limit z roku 2012, ktorý je tiež okolo 1,8 mld. eur, môže byť v zmysle pravidla n+3 dočerpaný do konca roku 2015,“ povedal podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, zodpovedajúci aj za prípravu a využívanie eurofondov. Podľa súčasného stavu má SR minúť európske peniaze zo záväzkov rokov 2011 a 2012 podľa pravidla n+2 do konca tohto, resp. budúceho roku, inak by prepadli.
 

Ak Slovensko nedostane výnimku, prepadne krajine asi 500 miliónov eur

Tohtoročný limit finančných prostriedkov EÚ vo výške okolo 2,1 mld. eur podľa Vážneho zostane bez zmeny v polohe n+2 a musí byť preto vyčerpaný do konca roku 2015. V prípade limitu z roku 2010 nepomôže ani zmena európskeho nariadenia o čerpaní eurofondov. V tomto prípade musia byť európske peniaze podľa platného pravidla n+3 použité do konca tohto roka. Čo zo záväzku roku 2010 nevyužijeme, o to už nenávratne prídeme. 
 
„To svojím spôsobom vlastne sčasti spôsobilo problémy. Európska komisia pre krízu, ktorá začala, prijala v roku 2010 zmenu nariadenia, že limit z roku 2010 môže byť v zmysle pravidla n+3, hoci dovtedy platilo iba pravidlo n+2. To znamená, limit 2010 sa môže čerpať do roku 2013, ale ostatné zostali nezmenené,“ dodal Vážny. Zlúčenie termínu využitia limitov za roky 2010 a 2011 do konca tohto roku podľa neho spôsobilo problémy v podobe možného nevyužitia určených peňazí EÚ. Ako dodal, problémom by sa dalo vyhnúť, keby sa limity čerpali v príslušných rokoch. 
 

 
V prípade, že by Európsky parlament výnimku o predĺžení čerpania eurofondov o rok pre Slovensko neschválil, Vážny odhaduje, že by mohlo prepadnúť minimálne 500 mil. eur. „Situácia je zatiaľ pomerne priaznivá, ale nechcem ešte prijímať záver a nechcem to ani percentuálne hodnotiť,“ vyslovil sa k očakávanému hlasovaniu europoslancov. O výnimku v dĺžke čerpania eurofondov požiadalo aj Rumunsko, Bulharsko už skôr neuspelo. Viaceré členské štáty únie majú výhrady k zmene a uvoľňovaniu pravidiel pri využívaní peňazí EÚ.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X