Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmena v riadení eurofondov bude len administratívna

Presun riadenia zdrojov EÚ by nemal mať finančné dopady
Ilustračné foto SITA/AP
3. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Plánovaný presun koordinácie eurofondov naspäť na Úrad vlády SR by podľa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR nemal mať žiadny finančný vplyv. 

 
Všetci zamestnanci, zaoberajúci sa v súčasnosti touto činnosťou v pôsobnosti rezortu dopravy, totiž zostanú na svojom mieste. 
 
 

Presun riadenia zdrojov EÚ by nemal mať finančné dopady

Ako pre agentúru SITA potvrdil hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa, administratívna zmena bez fyzického presúvania pracovníkov sa dotkne 74 funkčných miest na sekcii koordinácie fondov Európskej únie. Z toho Centrálny koordinačný orgán má 63 zamestnancov a odbor implementácie Operačného programu Technická pomoc jedenásť.
 
 
„Pod Úrad vlády SR prejdú všetci zamestnanci zabezpečujúci výkon kompetencie koordinácie využívania finančných prostriedkov z EÚ, teda celá sekcia koordinácie fondov EÚ, čo je spolu 74 funkčných miest. Keďže ide o administratívny úkon, a nie o fyzické presúvanie, centrálny koordinačný orgán zostane v tej istej budove a počet funkčných miest sa samotným presunom meniť nebude, nepredpokladáme žiadne finančné dopady,“ uviedol Kóňa. 
 

Počiatek sa vraj vzdal riadenia europeňazí sám

Poslanci parlamentu 31. januára posunuli vládnu novelu kompetenčného zákona, podľa ktorej bude eurofondy koordinovať Úrad vlády SR namiesto ministerstva dopravy, do druhého čítania. Cieľom novely s navrhovanou účinnosťou 1. apríla je zlepšenie koordinácie a čerpania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Predložený návrh zákona reaguje na skutočnosť, že 26. novembra 2012 bola zriadená funkcia podpredsedu vlády pre investície, ktorým sa stal Ľubomír Vážny. 
 
Minister dopravy Ján Počiatek v parlamente vyhlásil, že presun koordinácie eurofondov navrhol sám. Tvrdí, že je najlepšie, aby bola táto oblasť zastrešená na najvyššej úrovni. „Celkovo eurofondy sú nadrezortné a je tam toľko rôznych oblastí, že konkrétne ministerstvo nechápe až tak agendu iného ministerstva. Impulz na presun bol z mojej strany, nie zo strany premiéra a Vážneho,“ uviedol minister. 
 

Podľa opozície sú zmeny nesystémové 

Predseda KDH Ján Figeľ povedal, že zmenu kompetenčného zákona nepodporia pre viaceré výhrady. Prvá vláda Roberta Fica podľa neho najprv presunula koordináciu eurofondov z úradu vlády na vtedajšie ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. „Druhá Ficova vláda mení prístup, ale hlavne nevie šetriť a chce míňať. Vytvorenie nového postu podpredsedu vlády pre investície vyvoláva otáznik, aké investície a za čo. Skôr to vyvoláva pocit alebo očakávanie veľkých hesiel, veľkých analýz, stratégií, ale nie reálnych investícií,“ uviedol Figeľ.
 
Za dva mesiace je to podľa neho najmenej viditeľný a najnepotrebnejší post vo vláde. Novela kompetenčného zákona je podľa poslanca Ivana Štefanca z SDKÚ-DS zbytočná, pretože aj funkcia vicepremiéra pre investície je zbytočná. „Je zarážajúce, že v situácii, kedy všetci musia šetriť, tak vláda nešetrí, práve naopak, zvyšuje si počet svojich nominantov a teplých miest,“ povedal Štefanec.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X