Zmeny v daňovom poriadku
Súčasťou novej legislatívy je aj zavedenie nového zoznamu daňových subjektov, alebo tzv. „čiastkový protokol“.
Na „čiernej listine“ si neplatiči pobudnú kratšie
Zákon o správe daní (daňový poriadok) bol nepriamo novelizovaný prostredníctvom zákona o DPH v júli tohto roka. V článku sa zameriame na najdôležitejšie zmeny účinné od 1. januára 2015 a 1. júla 2015.
Najdôležitejšie zmeny:
- zavádza sa tzv. „čiastkový protokol“,
- skracuje sa čas pre výmaz podnikateľov z tzv. „čiernej listiny“,
- spresňuje sa poradie použitia neoznačených platieb,
- zmeny v zastupovaní daňového subjektu,
- dopĺňa sa IČO organizácie do zoznamu platiteľov dane, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie,
- zavádza sa nový zoznam daňových subjektov s výškou ich splatnej dane.
Zmeny účinné od 1. 1. 2015
1. Skrátenie času pre výmaz z „čiernej listiny“
Novelou daňového poriadku bolo skrátené obdobie z 12 mesiacov na 6 mesiacov, počas ktorého sa sleduje neporušenie povinností zo strany daňového subjektu, na základe čoho môže byť vymazaný zo zoznamu platiteľov dane, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie pre DPH (§ 52 ods. 7 daňového poriadku). Skracuje sa tým obdobie, počas ktorého je platiteľ dane uvedený na tzv. „čiernej listine“, na 6 mesiacov z pôvodných 12.
Finančné riaditeľstvo SR vymaže zo zoznamu platiteľov dane platiteľa dane za splnenia týchto podmienok:
- ak zanikli dôvody, na základe ktorých bol platiteľ dane v zozname zverejnený a súčasne
- v období 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov tento platiteľ dane nesmie porušiť:
- povinnosti pri daňovej kontrole,
- povinnosť podať daňové priznanie alebo kontrolný výkaz,
- povinnosť zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť,
- musí byť zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania alebo na adrese prevádzkarne, alebo,
- bola mu zrušená registrácia k DPH.
Pozn.: Nová právna úprava sa vzťahuje aj na platiteľov dane, ktorí sú zverejnení v zozname pred 1. januárom 2015.
2. Spresňuje sa poradie použitia neoznačených platieb
Novelou daňového poriadku sa spresňuje poradie použitia neoznačených, resp. nesprávne označených platieb (napr. použitý nesprávny variabilný symbol) nasledovne:
- na úhradu príslušného druhu dane
– na úhradu daňovej pohľadávky na dani, na ktorú bola platba určená, s najstarším dátumom splatnosti v čase prijatia platby,- na úhradu daňového nedoplatku na dani, na ktorú bola platba určená, s najstarším dátumom splatnosti v čase prijatia platby,- na úhradu splatného preddavku na daň, na ktorú bola platba určená, s najstarším dátumom splatnosti v čase prijatia platby.
- ak nie je možné použiť platbu na príslušný druh dane, platba sa použije na úhradu:
– exekučných nákladov a hotových výdavkov, daňovej pohľadávky na inej dani, daňového nedoplatku na inej dani, splatného preddavku na daň na inej dani, nedoplatku na cle a nedoplatku na iných platbách s najstarším dátumom splatnosti v čase prijatie platby.
3. Zastupovanie daňového subjektu
– daňový subjekt si môže vybrať na svoje zastupovanie zástupcu zo širšieho okruhu odborníkov, čím má možnosť väčšieho výberu.
Pozn.: Do účinnosti tejto novely daňového poriadku (1. 1. 2015) zástupca mohol súčasne zastupovať len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby. Výnimku mal len zástupca, ktorý je daňový poradca, advokát, ak ide o spoločného zástupcu alebo ak ide o zástupcu na doručovanie písomností. Od 1. 1. 2015 toto ustanovenie neplatí.
4. Dopĺňa sa IČO organizácie do zoznamu platiteľov dane, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie– IČO sa zverejňuje z dôvodu operatívnosti overovania platiteľov dane uverejnených v tomto zozname.
5. Nový zoznam daňových subjektov
– zavádza sa nový zoznam daňových subjektov s výškou ich splatnej dane,- zoznam bude zverejňovaný na webovom sídle Ministerstva financií SR.
Zmeny účinné od 1. 7. 2015
Čiastkový protokol
– sa zavádza z dôvodu, aby v prípade daňovej kontroly nemusel daňový subjekt čakať na vrátenie nadmerného odpočtu až do ukončenia kontroly, čím mu umožní dostať sa skôr k vráteniu časti nadmerného odpočtu, ktorý sa vzťahuje na doklady, ktoré už boli kontrolou overené
- v prípade daňovej kontroly môže (pozn.: nie je to jeho povinnosť) daňový úrad vrátiť časť nadmerného odpočtu daňovníkovi ešte pred ukončením daňovej kontroly vo výške uvedenej v čiastkovom protokole,
- správca dane vráti časť nadmerného odpočtu v prípade, ak v priebehu daňovej kontroly zistí, že je časť nadmerného odpočtu uplatňovaná oprávnene,
- po ukončení daňovej kontroly vráti daňovníkovi rozdiel medzi zistenou výškou nadmerného odpočtu a sumou nadmerného odpočtu vrátenou na základe čiastkového protokolu,
Pozn.: Čiastkový protokol správca dane nemôže vyhotoviť v prípade, ak je kontrolovaný daňový subjekt zverejnený v zozname platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie pre DPH (tzv. „čierna listina“), alebo sa daňová kontrola vykonáva na základe požiadania orgánov činných v trestnom konaní.