Po schválení vládneho návrhu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca klesne zamestnanosť na Slovensku a zvýšia sa regionálne rozdiely.
Podmienkou pri rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) podľa navrhovanej novely totiž už nemá byť súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť.
Novela podľa SDKÚ-DS neguje kolektívne vyjednávanie
O návrhoch na rozšírenie záväznosti KZVS, ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi, by mala rozhodovať trojstranná tripartitná komisia. „Návrh ide proti slobode podnikania, proti slobodnej vôli a zdravému rozumu,“ uviedol Štefanec. Novela zákona podľa neho neguje kolektívne vyjednávanie medzi zamestnávateľmi a zamestnancami na úrovni firiem, keďže im prikazuje, čo majú robiť. Poslanec za SDKÚ-DS preto v pléne parlamentu podá návrh, aby poslanci v rokovaní o novele zákona nepokračovali.
Bič na malých podnikateľov
Podpredseda SDKÚ-DS upozornil na to, že s novelou zákona vyjadrila zásadný nesúhlas Republiková únia zamestnávateľov. „Najviac budú novelou zákona postihnutí malí podnikatelia v odľahlých regiónoch,“ tvrdí Štefanec. Legislatívny návrh je podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka akoby vytiahnutý z 19. storočia. „Ani Marx, ani Engels by sa za neho naozaj nemuseli hanbiť,“ povedal. Tvrdí, že rozširovanie KZVS na zamestnávateľov bez ich súhlasu už dvakrát zrušil. „Raz ako minister a raz poslaneckým návrhom počas minulej vlády,“ uviedol Kaník. Filozofia novely zákona ide podľa neho proti duchu modernej Európy a proti duchu podpory hospodárskeho rastu.
Komisiu, ktorá má rozhodovať o návrhoch na rozšírenie záväznosti KZVS, má vymenovať a zriadiť ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a zástupcu Štatistického úradu SR. „Úlohou komisie bude konať v súlade s verejným záujmom, dbať na dodržiavanie zákonom stanovených podmienok a objektívne posudzovať pripomienky jednotlivých zamestnávateľov, prípadne posudzovať aj iné podmienky, ktoré by mohli mať vplyv na rozšírenie, resp. nerozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa,“ uviedlo ministerstvo práce.
Novela neovplyvní zamestnávateľov s menej ako 10 zamestnancami
Rezort práce a sociálnych vecí súčasne navrhuje pri rozširovaní záväznosti kolektívnej zmluvy stanoviť podmienku reprezentatívnosti, teda pokrytia určitého počtu zamestnancov kolektívnou zmluvou. Záväznosť by sa mala rozšíriť len pri takej kolektívnej zmluve, ktorá pokrýva väčší počet zamestnancov v odvetví, ako iná kolektívna zmluva, ktorú uzatvorili iní zamestnávatelia v rámci rovnakého odvetvia. Oproti doterajšiemu stavu, keď označením odvetvia kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa je kód štatistickej klasifikácie ekonomických činností na úrovni skupiny, ministerstvo práce navrhuje rozšíriť označenie odvetvia kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na úrovni divízie.
Z rozšírenia záväznosti KZVS by sa mali podľa návrhu rezortu práce vylúčiť niektoré kategórie zamestnávateľov. Malo by ísť napríklad o zamestnávateľa, ktorý má do 20 zamestnancov, či zamestnávateľa, ktorý zamestnáva aspoň 10 % osôb so zdravotným postihnutím. Záväznosť KZ sa tiež nemá rozširovať na zamestnávateľa, ktorý ku dňu účinnosti rozšírenia vykonáva podnikateľskú činnosť menej ako 24 mesiacov a na zamestnávateľa, ktorého postihla mimoriadna udalosť, ktorej následky ku dňu účinnosti rozšírenia trvajú. Výnimku tiež má dostať zamestnávateľ, ktorý je v úpadku, likvidácii, v ozdravnom režime alebo nútenej správe. „Ide o tie kategórie zamestnávateľov, u ktorých existuje objektívny dôvod, že rozšírenie kolektívnej zmluvy na nich by im mohlo spôsobovať problémy,“ tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.