Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmeny vo finančných službách ovplyvnia aj Slovensko

Zmeny vo finančných službách ovplyvnia aj Slovensko
Capco
4. mája 2015 Tlačiť

Transformácia bánk, hnaná po-krízovou reguláciou a vlna FinTech start-upov prichádzajú z Veľkej Británie do kontinentálnej Európy, ovplyvnia teda aj Slovensko.

Digitalizácia v bankovníctve

Capco Slovensko aktívne spolupracuje s univerzitami a start-upmi na premene bánk na konkurencieschopných hráčov na finančno-digitálnom poli.

Digitalizácia je nevyhnutná pre budúcnosť odvetvia finančných služieb. Podľa výskumu vykonaného Nottinghamskou univerzitou „pobočková sieť bánk vo Veľkej Británii sa za posledných 20 rokov scvrkla o 40%“ (http://capco.com/insights/capco-blog/digital-banking-eclipsing-the-branch-enticing-customers, http://www.bbc.com/news/business-23759025). Aj napriek vysokému dopytu po digitalizácii v iných odvetviach (letecká doprava, telekomunikácie, nákup tovaru cez internet), britské banky stále ponúkajú len pomerne úzku škálu digitálnych služieb bez využitia ich plného potenciálu.

Toto sa však mení, keďže väčšina bánk zadefinovala digitálnu stratégiu pre retailový segment (niektoré aj pre segment veľkých firiem). Dodatočný tlak na banky vyvolala veľká vlna start-upov v oblasti Technológií pre finančné služby (skrátene FinTech). Tieto start-upy sa sústreďujú na zlepšenie zážitku klienta, napr. zjednodušením finančných transakcií cez ich bezproblémovú integráciu do činností vykonávaných na mobilných zariadeniach. Odhaduje sa, že v Británii v rámci FinTech start-upov pracuje vyše 40 tisíc odborníkov, prevažne v Londýne. Nie je preto prekvapenie, že mnohé banky vnímajú ako najväčšiu konkurenčnú hrozbu firmy ako Apple a Google skôr než iné banky. Aký je očakávaný dopad na slovenský bankový sektor?

Britániu s jej veľkým, inovatívnym a významným finančným sektorom možno vnímať ako priekopníka pre kontinentálnu Európu a aj Slovensko.

Súčasná situácia v digitalizácii slovenského retailového bankovníctva nie je príliš odlišná od tej v Británii. Keďže retailový biznis predstavuje najväčšiu časť príjmov pre väčšinu slovenských bánk, mali by sa pripraviť a prispôsobiť ich stratégiu novým požiadavkám klientov, napr. mladej generácie a aj bohatých zákazníkov, ktorí najčastejšie používajú smartfóny aj v styku s bankou. Chýbajúca bezproblémová integrácia digitálnych transakcií, napr. nákup cez mobilné zariadenie alebo chýbajúca kompaktná ponuka od front po back-office, ktorá charakterizuje súčasné bankové služby na Slovensku (a v mnohých iných krajinách), vytvára obrovský potenciál na ich zlepšenie a ponúka príležitosti pre nových konkurentov. Môžeme tiež pozorovať rast nových start-upov, ktoré by sa rýchlo mohli stať silnými konkurentmitých tradičných bánk, ktoré zatiaľ často ponúkajú iba základné procesy a transakcie prevažne prostredníctvom pobočiek.

Capco Slovensko a scéna FinTech Start-upov

Takzvaná startup-ová horúčka v odvetví FinTech, ktorá začala v USA, potom prišla do Londýna a teraz prichádza aj do Bratislavy. Capco Slovensko už v minulých rokoch úzko spolupracovalo s medzinárodnými FinTech start-upmi a táto spolupráca naďalej pokračuje.

Keďže digitálne prostredie je nesporne súčasť nášho každodenného života, inovácie v technológiách sú podstatné pre budúci rast. Capco vytvorilo platformu pre spoluprácu s mladou generáciou cez výskumno-vývojové laboratóriá na Ekonomickej a Technickej univerzite v Bratislave, čo vytvára ohromný potenciál na prenesenie nových riešení a potenciálnych start-upových nápadov z akademickej pôdy do odvetvia finančných služieb. Veríme, že prostredníctvom zníženia zložitosti súčasnej bankovej technológie spolu s novými nápadmi od študentov dokážeme obohatiť súčasné bankové prostredie.

S cieľom pomôcť slovenským bankám zvýšiť ich konkurencieschopnosť v digitálnom svete plánujeme zúročiť výstupy našej spolupráce so start-upmi a univerzitami a skombinovať ich s našimi bohatými skúsenosťami v oblasti finančných služieb prostredníctvom cca 150 zamestnancov Capco Slovensko, ktorí už dnes pracujú pre široký rozsah západoeurópskych finančných inštitúcii a start-upov.

Navštívte nás na www.capco.com alebo nám napíšte na Slovakia@capco.com pre viac informácií.

Capco je vedúca konzultačná firma zameraná výlučne na odvetvie finančných služieb s pracoviskami v EMEA, Severnej Amerike, Afrike a Ázii. Spoločnosť bola založená v r.1998. Vyše 3000 konzultantov ponúka komplexné poradenské služby zamerané na dizajn, vývoj a prevádzku riešení, ktoré pomáhajú našim klientom transformovať a zjednodušiť svet ich biznisu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X