Zodpovednosť zamestnanca za stratu zverených predmetov
Pri nástupe do zamestnania si zamestnávateľ a zamestnanec vždy dohodnú konkrétne podmienky výkonu práce. Pre zabezpečenie riadneho výkonu práce môže zamestnávateľ zveriť zamestnancovi určité predmety, ktoré sú nevyhnutné pre riadny výkon jeho pracovných povinností. Zamestnanec následne zodpovedá za prípadnú stratu týchto predmetov. V článku si priblížime zodpovednosť zamestnanca za stratu zverených predmetov. Zverenie predmetov musí spĺňať zákonom stanovenú formu a obsahovať podstatné náležitosti, o ktorých si povieme viac.
Potvrdenie o odovzdaní zverených predmetov
Zákon umožňuje, aby zamestnávateľ zveril zamestnancovi rôzne predmety nevyhnutné k riadnemu výkonu jeho práce. Dôležité je však dodržanie zákonom predpísanej formy pre platnosť tohto právneho úkonu. V § 185 zákona č. 311/2011 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „zákonník práce“) je ustanovené, že zamestnanec zodpovedá za stratu nástrojov, ochranných pracovných prostriedkov a iných podobných predmetov, ktoré mu zveril zamestnávateľ na základe písomného potvrdenia.
Zákon týmto jasne ukladá zamestnávateľom povinnosť, aby bolo takéto potvrdenie o zverení predmetov zamestnancovi vždy urobené v písomnej forme. Zverené predmety je zároveň dôležité špecifikovať tak, aby ich nebolo možné zameniť s inými predmetmi. Zamestnanec je povinný zabezpečiť, aby tieto predmety nevyužíval niekto iný. Zamestnávateľ je povinný vytvoriť také podmienky, aby mohol zamestnanec takto zverené predmety efektívne chrániť pred stratou. Písomné potvrdenie o zverení príslušných predmetov podpisuje zamestnanec, ktorému boli zverené predmety.
Podstatné náležitosti potvrdenia
V prípade, že dôjde k strate na zverených predmetoch, zamestnávateľ preukazuje len skutočnosť, že zamestnancovi zveril stratený predmet na základe písomného potvrdenia a zamestnanec tento predmet stratil alebo ho nevrátil. Subjektom tejto zodpovednosti je vždy len jeden konkrétny zamestnanec. Zákonník práce totiž neumožňuje zveriť ten istý predmet viacerým zamestnancom naraz. Zodpovednosť zamestnanca vyplývajúca z § 185 zákonníka práce tiež predpokladá, že ide o predmet, ktorý zamestnanec sám a výlučne používa a má aj možnosť riadne zabezpečiť jeho ochranu.
Ako sme už vyššie naznačili, osobitným predpokladom tejto zodpovednosti je písomné potvrdenie o zverení predmetu zamestnancovi, v ktorom musí byť zverený predmet jasne označený, aby nedošlo k jeho zámene s iným predmetom. Písomné prevzatie predmetu musí byť potvrdené podpisom zamestnanca, ktorý predmet prevzal. Riadna špecifikácia predmetu a podpis zamestnanca tak tvoria podstatné náležitosti písomného potvrdenia o zverení predmetu zamestnancovi. Uvedené písomné potvrdenie môže mať v praxi napríklad aj podobu kariet na náradie, evidenčných lístkov, evidenčných kníh, osobných lístkov výstroja alebo výdajok. Zverené predmety však môžu tvoriť len také veci, ktoré sa používaním nespotrebujú a o ktorých možno predpokladať, že sa dajú vrátiť.
Zbavenie sa zodpovednosti zamestnanca za stratu zverených predmetov
Zákonník práce ďalej ustanovuje, že zamestnanec sa v určitých prípadoch môže zbaviť zodpovednosti za stratu zverených predmetov, a to najmä vtedy, keď preukáže zamestnávateľovi, že k strate zverených predmetov došlo úplne alebo sčasti bez jeho zavinenia. Dôvody zbavenia sa zodpovednosti môžu byť v praxi rôzne. Zamestnanec sa napríklad môže zbaviť zodpovednosti vtedy, keď preukáže, že zamestnávateľ mu nevytvoril také podmienky, aby mohol riadne plniť svoje pracovné povinnosti bez ohrozenia a rizika straty zverených predmetov. Zodpovednosti za stratu zverených predmetov sa môže zamestnanec zbaviť aj v dôsledku tzv. objektívnych udalostí, ako je napríklad povodeň, požiar, alebo v prípade úmyselného konanie tretích osôb.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.