Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zorientujte sa v eKase: kedy začať, koho sa týka a ako to bude s vašou starou pokladnicou

Zorientujte sa v ekase.jpg
Foto: SOLITEA
11. apríla 2019 Tlačiť

BRATISLAVA 11. apríla (Podnikam.sk) – Systém online evidencie tržieb eKasa štartuje v dvoch fázach. Zistite, kedy začínate a ako na novú povinnosť pripraviť svoju pokladnicu. Poradíme malým i väčším podnikateľom.

Evidencia tržieb nie je pre slovenských podnikateľov skokom do neznáma – majú skúsenosti s elektronickými registračnými pokladnicami (ERP), ktoré v mnohých prípadoch stačí pri prechode na online eKasu iba upgradovať.

Okrem toho od roku 2015 funguje taktiež online evidencia tržieb Virtuálna registračná pokladnica (VRP). Je to bezplatná aplikácia finančnej správy, ktorá sa hodí pre menších podnikateľov. Ak používate VRP a ste s ňou spokojní, s nástupom eKasy nemusíte nič meniť.

Ak však pracujete s ekonomickými a informačnými systémami Money, prípadne inými alebo sa na ne chystáte prejsť, aby ste si uľahčili prácu so skladom alebo účtovníctvo, VRP pre vás nie je to pravé.

Kedy začať s riešením eKasy?

Od začiatku apríla 2019 musia na eKasu nabehnúť noví podnikatelia – teda tí, ktorí 1. aprílom začali podnikať na nové IČO. Ak s podnikaním začínate neskôr v apríli alebo kedykoľvek v máji či júni, máte ihneď povinnosť online evidovať svoje tržby.

Povinnosť používať online registračnú pokladnicu (ORP) máte aj v prípade, že:

  • už podnikáte, ale nepoužívate ERP alebo VRP, pretože tržby prijímate na účet,
  • a 1. apríla ste otvorili novú prevádzkareň, kde vám zákazníci platiia v hotovosti alebo kartou cez terminál.

Online evidovanie tržieb sa teda týka každej novootvorenej prevádzkarne, kde zákazníci platia v hotovosti alebo kartou.

Už existujúci podnikatelia musia online odosielať bločky do eKasy najneskôr od 1. júla. V tej dobe už však všetko musí perfektne fungovať, takže začnite riešiť eKasu omnoho skôr, nech ste 30. júna pripravení.

Ak patríte k už existujúcim podnikateľom, pokojne sa môžete do eKasy pripojiť kedykoľvek od apríla do júna, i keď vám povinnosť vzniká až od júla.

Neberte to však iba ako test – keď už raz začnete online evidovať svoje príjmy, musíte v tom pokračovať. Nejde to vyskúšať napríklad 5. mája a potom do 30. júna prerušiť.

Solitea logo modre transparent.png
Foto: SOLITEA

Koho sa eKasa týka?

Stručne povedané – eKasa sa týka všetkých podnikateľov. Nevznikajú nové výnimky alebo možnosť neskoršieho štartu podľa toho, koľko denne vydáte bločkov alebo či podnikáte v cestovnom ruchu, IT či úplne inom odbore.

Evidujte podľa rovnakých pravidiel ako doteraz. Podobne ako ERP sa eKasa týka všetkých hotovostných platieb i platieb kartou a zostávajú výnimky pre podnikateľov, ktorí nemajú prístup na internet. Tí musia svoje tržby online odoslať do eKasy do 30 dní.

Ako zistíte, či je vaša pokladnica vhodná pre eKasu?

Ak máte pokladnicu kúpenú po roku 2015, je vo väčšine prípadov technicky možné pripojiť ju na internet a teda aj k eKase. Ak si presne nepamätáte, odkedy svoju pokladnicu vlastníte, určite vám odporúčame zistiť si to – môže vám to ušetriť peniaze za nákup novej.

Ďalší krok musí urobiť výrobca vašej súčasnej pokladnice. Na ňom je, aby od finančnej správy získal certifikáciu pre svoje pokladničné zariadenia, teda aj to vaše.

Kvôli náročnému certifikačnému procesu a nedostatku času je po 1. 4. dostupné len minimum certifikovaných zariadení. Ak vám dodávateľ vašej pokladnice nedá včas vedieť, sami od neho požadujte vyjadrenie k certifikácii zariadení.

Čo so staršou pokladnicou, ktorá sa nehodí pre eKasu?

Ak ste pokladnicu kúpili pred rokom 2015, pravdepodobne ju budete musieť vymeniť. Staršie pokladnice totiž tlačia bločky na ihličkovej tlačiarni alebo na tlačiarni s príliš úzkou páskou – a na nich nejde vytlačiť QR kód.

Neviete ako postupovať ďalej?

Stačí vyplniť dotazník so 4 otázkami a z výsledku jasne zistíte, či sa vaša pokladnica hodí pre eKasu a ako postupovať v opačnom prípade.

>> Zistite konkrétne riešenie pre vás <<

Inzercia

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

eKasaevidencia tržiebpokladnicasoliteaWBN/PR

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X