Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zoznam správcov konkurzov a reštrukturalizácií rozčlenia

Zoznam správcov konkurzov a reštrukturalizácií rozčlenia
Fotobanka Pixmac
19. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Správcov, ktorých súdy ustanovujú pri konkurze alebo reštrukturalizácii firiem, by už nemali vyberať z jedného všeobecného zoznamu.
 
Zoznam správcov sa má rozčleniť na oddiel reštrukturalizačných správcov, oddiel konkurzných správcov pre právnické osoby a oddiel konkurzných správcov pre fyzické osoby. To umožní správcom vykonávať iba tú agendu, o ktorú majú záujem. Vyplýva to z novely zákona o správcoch, ktorú  schválil parlament. 
 

Správcu vyberú náhodne z príslušnej sekcie

Podľa novely sa v konkurznom konaní voči právnickej osobe uskutoční náhodný výber iba zo správcov, ktorí sú zaradení do oddielu konkurzných správcov pre právnické osoby. V konkurznom konaní voči fyzickej osobe a v konaní o oddlžení sa náhodný výber uskutoční iba zo správcov, ktorí sú zaradení do oddielu konkurzných správcov pre fyzické osoby.
 
Správcovi zapísanému iba do oddielu konkurzných správcov pre právnické osoby náhodný generátor nepridelí konkurz fyzickej osoby. Dochádza aj k zmene územných obvodov, z ktorých môže byť vymenovaný správca. Ak ide o reštrukturalizačné konanie, alebo ak je správca v konkurznom konaní ustanovený na návrh veriteľov, môže byť ustanovený z obvodu odvolacieho konkurzného súdu, v ktorom sídli príslušný konkurzný súd. 
 
 

Správcovia budú mať preukazy aj sankcie

Správcom budú podľa návrhu vydávať preukazy, aby sa mohli preukazovať tretím osobám. Novela zvyšuje aj sadzbu sankcie pre správcu, ktorú mu ministerstvo spravodlivosti uloží, ak poruší povinnosť ustanovenú zákonom o správcoch alebo osobitnými predpismi. Doteraz to bolo 3 310 eur, po novom to má byť päťtisíc eur. Konanie o uložení pokuty možno začať do jedného roka od zistenia porušenia povinnosti, najneskôr však do piatich rokov odo dňa, keď k porušeniu povinnosti došlo. Ak by sa niekto neoprávnene vydával za správcu, tiež môže dostať pokutu do päťtisíc eur. 
 
Dopĺňajú sa aj nové dôvody vyčiarknutia správcu zo zoznamu správcov. Ministerstvo vyčiarkne správcu zo zoznamu správcov, ak v lehote 15 dní od doručenia písomnej výzvy neuhradil ročný poplatok. „Doplnenie nového dôvodu vyčiarknutia zo zoznamu pre nezaplatenie poplatku súvisí so zistenou nízkou disciplínou správcov pri plnení poplatkovej povinnosti,“ uvádza sa v návrhu. 
 
Správca bude podľa nových pravidiel povinný svoju kanceláriu riadne označiť a zabezpečiť jej primerané technické vybavenie a minimálnu výmeru. Ministerstvo ho vyčiarkne zo zoznamu správcov, ak opakovane v priebehu šiestich mesiacov zistí, že podateľňa kancelárie správcu nie je otvorená v súlade s týmto zákonom. 
 

Zvýšia sa poplatky

Spolu so zákonom o správcoch sa novelizuje aj zákon o správnych poplatkoch, v ktorom sa zvyšujú niektoré sadzby. Suma za zápis fyzickej osoby do zoznamu správcov a právnickej osoby za každého spoločníka sa má zvýšiť zo súčasných 165,50 eura na 200 eur. „Zvýšenie sadzieb správnych poplatkov súvisí so zvýšenými administratívnymi nákladmi ministerstva pri vedení agendy správcov, napríklad v súvislosti s novými ustanoveniami o vydávaní preukazov,“ zdôvodnili autori novely.
 
Pribudli aj nové položky – zápis spoločníka do zoznamu správcov, ktorý pristúpil do právnickej osoby zapísanej do zoznamu správcov bude stáť 200 eur a iná zmena údajov zapísaných v zozname správcov 10 eur. Novelizovaný zákon po podpísaní prezidentom nadobudne účinnosť od 1. júna 2013.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X