Zvyky chronicky nešťastných ľudí. Máte ich aj vy?
Šťastie môže mať hypoteticky mnoho podôb, preto je ho pomerne ťažké definovať. Nešťastie, naopak, sa dá identifikovať veľmi ľahko; keď sa človek díva na nešťastného človeka, vie to. A zaručene takisto vie, že nešťastie zasiahlo jeho samého.
Ak ste nešťastný, dotýka sa to každého okolo vás. V rámci slávnej štúdie psychológa Lewisa Termana boli počas ôsmich dekád sledované subjekty, pričom sa ukázalo, že ak človek prichádza do kontaktu s nešťastnými ľuďmi, jeho zdravie tým trpí a jeho dĺžka života sa skracuje.
Šťastie naproti tomu má menej dočinenia so životnými okolnosťami, ako ste si možno mysleli. Jedna štúdia z Univerzity v Illinois odhalila, že ľudia, ktorí zarábajú veľa (viac ako 10 miliónov dolárov ročne), sú len o trochu šťastnejší ako ich priemerní podriadení alebo ich priemerní zamestnanci. Životné okolnosti majú so šťastím málo spoločného, pretože šťastie je do veľkej miery pod kontrolou človeka – je produktom jeho zvykov a toho, ako nazerá na svet. Psychológovia z Kalifornskej univerzity, ktorí skúmajú šťastie, odhalili, že genetika a životné okolnosti sa na šťastí podieľajú iba z 50 %.
Keď sú ľudia nešťastní, je ťažké byť v ich spoločnosti a takisto s nimi pracovať. Nešťastie ľudí odháňa, tvorí začarovaný kruh, ktorý človeku bráni dosiahnuť to, čoho je schopný. Nešťastie sa vás však môže dotknúť nečakane. Šťastie závisí výrazne na vašich zvykoch, preto by ste ich mali monitorovať a sústrediť sa na ne, aby vás v žiadnom prípade nestiahli do pomyselnej priepasti.
Niektoré zvyky vedú k nešťastiu viac ako iné. Obzvlášť opatrní by ste mali byť pri týchto 8 návykoch.
Čakanie na budúcnosť.
Hovoriť si „budem šťastný, keď…“ je jeden z najľahších k nešťastiu vedúcich zlozvykov, do ktorých môžete spadnúť. Nestrácajte svoj čas čakaním na niečo, čo nebude mať žiadny efekt na vašu náladu. Namiesto toho sa sústreďte na to byť šťastný práve teraz, v tento moment, pretože budúcnosť nie je garantovaná.
Trávenie príliš veľa času zhromažďovaním vecí.
Mnoho ľudí žije v extrémnej chudobe a šťastie je pre nich to, keď si zlepšia svoje finančné možnosti. Veľa výskumov však preukázalo, že materiálne veci človeku šťastie neprinesú. Keď si zo zhromažďovania a nadobúdania urobíte zvyk, ste na dobrej ceste stať sa nešťastným, pretože v konečnom dôsledku sa budete utápať v sklamaní, ktoré príde, keď zhromaždíte a nadobudnete to, čo ste si zaumienili, zabúdajúc na iné dôležité veci. Investujte radšej do skutočných „statkov“, akými sú priatelia, rodina a hobby.
Zostávanie doma.
Keď sa cítite nešťastne, je lákavé vyhýbať sa iným ľuďom. Je to obrovská chyba, socializácia vás možno neteší, ale má blahodarný účinok na vašu náladu. Takže keď na vás príde splín, pekne sa vydajte do ulíc, nič lepšie pre seba nemôžete urobiť.
Vnímanie seba samého ako obete.
Nešťastní ľudia sami seba stavajú do pozície, že život je ťažký a nemajú ho pod kontrolou. Problém je v tom, že tak zo seba robia obeť, cítia sa ublížene, a to namiesto toho, aby svoj život zobrali do vlastných rúk. Nešťastie nechodí po horách, preto sa občas každému prihodí niečo nedobré, kľúčové je nenechať sa tým zatlačiť do kúta.
Pesimizmus.
Nič tak nepoháňa nešťastie ako dávka pesimizmu. Problém s pesimistickým postojom je ten, že zle vplýva na náladu a zároveň môže fungovať ako proroctvo – ak totiž očakávate zlé veci, čoskoro sa vám pravdepodobne prihodia. Pritom je to úplne nelogické, pozerajte sa na fakty s čistou hlavou a uvidíte, že to všetko až také zlé nie je.
Sťažovanie sa.
Večné sťažovanie sa na niečo, často aj úplne bezdôvodné, zle vplýva na náladu, neustálym venovaním pozornosti negatívnemu sa vlastne do negativity zaplietate stále hlbšie a hlbšie. Iste, o veciach, ktoré človeka trápia, hovoriť treba, ale aj tu platí, že všetko treba robiť s mierou a so správnym nastavením. Navyše sťažovanie sa je mimoriadne odstrašujúcim prvkom pre iných ľudí.
Zametanie problémov pod koberec.
Šťastní ľudia sú povinní skladať účty za svoje činy. Keď urobia chybu, snažia sa ju napraviť. Nešťastní ľudia nachádzajú problémy a chyby, ktoré sú hrozbou, a snažia sa ich skryť. Problémy sa však budú stále zväčšovať, ak ich budete ignorovať. Takže nezametajte problémy pod koberec, lebo sa jedného dňa koberec až príliš vyduje a z vás sa stane človek, ktorý sa neustále sťažuje a vníma sám seba ako obeť.
Nenapredovanie.
Pretože nešťastní ľudia sú pesimisti a cítia nedostatok kontroly nad svojimi životmi, radšej si sadnú a čakajú, čo sa im v živote stane. Namiesto toho, aby si kládli ciele, učili sa a zlepšovali sa, nerobia nič, stagnujú a následne sa – keďže k pozitívnym zmenám nedochádza – umárajú.