10 znamení, že máte vysokú emocionálnu inteligenciu
Keď sa prvýkrát objavil termín emocionálna inteligencia, prišlo sa súčasne na zaujímavú vec – priemerne inteligentní ľudia majú vyššiu emocionálnu inteligenciu (EQ) než ľudia nadpriemerne inteligentní (tí s vysokým IQ). Táto anomálie celkom prekrútila doterajší predpoklad, že vysoké IQ je jediným zdrojom úspechu.
Emocionálna inteligencia sa ťažko definuje – ide totiž o všetko to, čo ovplyvňuje, ako zvládame svoje správanie, a čo formuje naše osobné rozhodnutie.
Emócie zažívame všetci, ale len málo z nás ich dokáže správne identifikovať a pomenovať. A to je problém, pretože zle označené emócie sú často chybne interpretované, a to vedie k iracionálnym voľbám a kontraproduktívnym činom.
Ako sa dá zmerať emocionálna inteligencia? Tak ako u IQ existuje veľa vedecky overených testov. V nasledujúcich riadkoch sú na základe výskumu TalentSmart zhrnuté poznatky o tom, čo je jasnou známkou vysokého EQ:
Máte rozsiahlu emotívnu slovnú zásobu
Ľudia s vysokým EQ zvládajú svoje emócie, pretože im rozumejú a dokážu ich pomenovať. Zatiaľ čo niektorí povedia, že sa cítia zle, ľudia emocionálne inteligentní rovnaké pocity označia ako podráždené, frustrované alebo úzkostlivé. Čím špecifickejšie je vaše pomenovanie, tým lepší je i váš náhľad do vašich pocitov – čo ich spôsobilo a čo by ste s nimi mali urobiť.
Zaujímate sa o ostatných
Nezáleží na tom, či ste introvert, alebo extrovert – emocionálne inteligentní jedinci sa zaujímajú o všetkých vo svojom okolí. Táto zvedavosť je vyvolaná empatiou, predpokladom vysokého EQ.
Neprekážajú vám zmeny
Emocionálne inteligentní ľudia sú flexibilní a prispôsobiví zmenám. Poznajú, že strach zo zmien je najväčšou prekážkou ich úspechu a šťastia.
Poznáte svoje silné a slabé stránky
Emocionálna inteligencia neznamená len rozumieť svojim emóciám, ale tiež vedieť, v čom ste dobrí a v čom nie. Viete, ako využiť svoje prednosti k úspechu a ako sa vyhnúť vašim slabostiam, ktoré vás brzdia.
Dokážete odhadnúť charakter
Vysoké EQ sprevádza schopnosť čítať v ostatných ľuďoch – pochopiť, čím prechádzajú. Zmýšľanie ostatných ľudí pre vás nie je záhadou – rozumiete ich skrytým motiváciám.
Viete, ako povedať nie
Sebaovládanie– teda odkladanie vlastného uspokojenia a vyhýbanie sa impulzívnemu správaniu– je ďalším prejavom emocionálnej inteligencie. Výskum kalifornskej univerzity v San Franciscu zistil, že čím je pre nás obtiažnejšie hovoriť nie, tým viac sme v strese a hrozí nám vyhorenie alebo depresia.
Odpúšťate chyby
Emocionálne inteligentní ľudia sa nerýpu vo svojich chybách, ale nezabúdajú na ne, aby sa im v budúcnosti mohli vyvarovať. Pitvanie sa vo vlastných chybách je nebezpečné rovnako ako ich zabudnutie.
Dávate, a pritom nečakáte za to nič
Keď vám niekto dá niečo len tak bez toho, že by za to niečo očakával, urobí to na vás veľký dojem. Emocionálne inteligentní ľudia si budujú silné vzťahy, pretože neustále myslia na ostatných.
Oceňujete to, čo máte
Tráviť čas rozjímaním nad tým, za čo ste vďační, je dobré i zo zdravotného hľadiska: redukuje to stresový hormón o 23 %. To zlepšuje náladu, energiu i fyzické blaho.
Nenecháte si nikým skaziť radosť
Keď majú emocionálne inteligentní ľudia radosť z niečoho, čo dokázali, nenechajú si túto radosť nikým pokaziť. Nedajú na to, čo si o nich ostatní myslia, pretože ich sebaúcta prichádza zvnútra.