Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

20 otázok pred začatím vášho podnikania

20 otázok pred začatím vášho podnikania
Fotobanka Pixmac
28. novembra 2011 Tlačiť

Veľa ľudí sníva o vlasnom podnikaní. Ešte predtým, ako sa rozhodnete začať podnikať, položte si niekoľko dôležitých otázok. Uvedomte si, že podnikanie je dlhotrvajúci proces, ktorým žijete 24 hodín denne, 365 dní v roku. Ak chcete uspieť, je potrebná systematická poctivá práca. Na tejto ceste sa však nevyhnete časom, keď sa vám darí lepšie, ale aj horšie. Na druhej strane, ak to myslíte s podnikaním vážne a viete, čo chcete, podnikanie vám môže priniesť do života nezávislosť a spokojnosť.

 

Zodpovedajte si osobné otázky

 1. Prečo chcem podnikať? – porozmýšľajte o všetkých dôvodoch, prečo chcete podnikať. 
 2. Som pripravený investovať do podnikania svoj čas a finančné prostriedky?– začiatok podnikania je obzvlásť náročný na čas aj peniaze. 
 3. Som schopný motivať sa k činnosti?– ak podnikáte, nemáte šéfa, ktorý vám povie, čo máte urobiť a kedy to máte urobiť. Sám sa musíte motivovať k začatiu činnosti. 
 4. Mám rád výzvy?– v podnikaní je potrebné neustále riešiť rôzne často nepredvídateľné situácie. Ste na to pripravený? 
 5. Dokážem riešiť problémy?– kreatívne riešenie problémov je kľúčovou schopnosťou podnikateľa.  
 6. Aké sú moje silné a slabé stránky?– odpoveď na túto otázku vám pomôže pri rozhodnutí, ktoré činnosti zvládnete sám a ktoré delegujete na zamestnancov, resp. iných odborníkov. 
 7. Aké mám schopnosti, zručnosti, záujmy, ktoré môžem využiť pri mojom podnikaní?– porozmýšľajte, ako ich môžete využiť vo vašom podnikaní. 
 8. Aké vedomosti potrebujem získať (oprášiť si), aby som bol viac efektívny?– porozmýšľajte, čo nového sa musíte naučiť, aby ste zefektívnili svoju prácu a na ktoré činnosti využijete služby externých firiem. 
 9. Bude ma táto práca baviť?– podnikanie predstavuje dlhodobý záväzok, množstvo práce a vynaloženého úsilia. Je preto dôležité, aby ste aj v čase, keď veci nevychádzajú podľa predstáv, mali dosť energie a vytrvalosti pokračovať. To je možné len vtedy, aka je práca aj vašou záľubou. 
 10. Som dostatočne vytrvalý?– nie každý má to šťastie, že po začatí podnikania sa hneď dostaví úspech. Ak veríte svojmu podnikateľskému zámeru, buďte dostatočne trpezlivý a vytrvalo choďte za svojim cieľom. Dostatok pozornosti preto venujte príprave podnikateľského zámeru v ktorom počítajte s viacerými variantami situácie, ktorá môže nastať (tzv. ideálny scénar, negatívny scenár). Úspech sa určite dostaví.

  Otázky ohľadom podnikania

 11. Je môj podnikateľský nápad schopný zarobiť peniaze?– zamerajte sa na to, v  čom chcete podnikať, aké výrobky/služby chcete ponúkať? Urobte si dôkladný prieskum trhu, aby ste vedel, o čo majú ľudia záujem a či tvoj výrobok/služba má šancu uspieť? 
 12. Aká je moja konkurencia?– snažte sa zistiť si čo najviac informácií o poskytovateľoch podobného produktu/skužby, aký chcete ponúkať vy (ceny, druhy služieb/výrobkov, marketing, cieľová skupina zákazníkov, čo na konkurencii zákazníci oceňujú).  
 13. Čo je jedinečné na mojom podnikateľskom nápade, produkte, službe, ktoré chcem ponúkať?– ide o zdôraznenie jedinečného prínosu produktu (Unique Selling Proposition), ktorý zdôrazňuje, prečo si má potenciálny zákazník kúpiť produkt/službu od vás a nie od konkurencie. 
 14. Kto sú moji cieľoví zákaznici?– úspešný podnikateľ musí vedieť, pre akú skupinu zákazníkov je jeho výrobok/služba určená a čo zákazníci potrebujú, aké formy marketingu ich oslovujú. 
 15. Ako stanovím cenu môjho výrobku/služby po zohľadnení ceny konkurencie? – keď viete, kto sú vaši cieľoví zákazníci, je veľmi dôležité stanoviť cenu vášho výrobku/služby tak, aby si ju zákazník mohol dovoliť zaplatiť a zároveň, aby zahŕňala takú maržu, aby ste mohli svoje podniteľské aktivity postupne rozširovať.  
 16. Aký počiatočný kapital budem potrebovať?– urobte si realistický prepočet, koľko peňazí budete potrebovať na začiatku podnikania.  
 17. Ako dlho budem financovať svoje podnikanie z vlastných zdrojov, kým dosiahnem zisk?– na začiatku podnikania bude potrebné vyfinancovať vaše podnikanie aj z vašich peňazí, preto je dôležitý prepočet, koľko peňazí budete potrebovať. Zároveň si urobite plán, kedy budete schopný začať s predajom vašich výrobkov/služieb.  
 18. Budem potrebovať úver?– ak áno, je dôležité pripraviť si kvalitný podnikateľský zámer, aby ste dokázali, že váš podnikateľský zámer je životaschopný. 
 19. Kde budem prevádzkovať moje podnikanie?– dôležité je vedieť, či si budete prenajímať priestory, prípadne využijete vlastnú nehnuteľnosť. Prenájom priestorov predstavuje podstatnú časť prevádzkových nákladov. 
 20. Aké je moje finančné riziko?– podnikanie je vždy spojené aj s rizikom. Práve z tohto dôvodu je potrebné reálne si zhodnotiť všetky otázky.

 

Ak vás ani po zodpovedaní vyššie uvedených otázok chuť na podnikanie neprešla, skúste to. Určite aj vy poznáte zo svojho okolia veľa ľudí, ktorí vo svojom biznise uspeli. Môžete sa k nim zaradiť aj vy.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X