3 dôvody, prečo časté sťažovanie si ničí váš mozog
Len málokto z nás neodolá aspoň občas posťažovať si a dať priechod svojim emóciám. No čo ak toto „uľavenie si“ môže byť pre nás naopak nebezpečné? Aspoň tak tvrdí istý mladý vedec. Viac v článku.
Podľa vedca Stevena Partona časté sťažovanie si nám vraj neprospieva. Nielenže si tak neuľavíme od negatívnych emócií, ale navyše otrávime svoje okolie, ktoré nás musí počúvať. Na svojom psychiatrickom webe Psych Pedia uvádza hneď niekoľko dôvodov, prečo vyjadrovanie negativity mení náš mozog k horšiemu.
1. Spojenia, ktoré sa vybudujú, pretrvávajú
To je prvá lekcia, ktorú dostanú študenti neurovedy. „Mozog je vlastne zbierkou synapsií, ktoré sú od seba oddelené prázdnym priestorom, ktorý sa nazýva synaptická štrbina. Keď sa vám v hlave zrodí myšlienka, jedna synapsia vyšle chemikáliu cez tento prázdny priestor k ďalšej synapsii, čím sa vytvorí akýsi most, po ktorom môže prejsť elektrický signál nesúci relevantnú informáciu, o ktorej práve premýšľate,“ vysvetľuje Parton.
Zakaždým, keď je tento elektrický náboj vypustený, sa synapsie zväčšia a priblížia k sebe, aby prekonali vzdialenosť, cez ktorú onen elektrický impulz musí prejsť. Mozog tak vlastne zapája svoje obvody, fyzicky sa mení, aby zvýšil pravdepodobnosť, že synapsie budú správne zdielať chemickú väzbu – jednoducho povedané, aby myšlienka mohla ľahšie prejsť.
Mať myšlienku teda vytvára podmienky pre to, aby ste nabudúce túto myšlienku mali snadnejšie. Podľa Partona to ale môže být ešte horšie – nielenže opakované negatívne myšlienky uľahčia priechod ďalším negatívnym myšlienkam, ich existencie podľa neho tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že vám negatívne myšlienky začnú vyskakovať samé od seba. Inými slovami, ak ste sústavne negatívne naladení, môže vám hroziť, že negativita postupne pohltí celú vašu osobnosť.
2. Ste tým, s kým sa stretávate
Nielenže vaše negatívne myšlienky prenastavia váš mozog na negativitu, stretávať sa s negatívne naladenými ľuďmi v podstate robí to isté.
„Keď pozorujeme, ako niekto prežíva určitú emóciu (či už šťastie, hnev, smútok), náš mozog si akoby vyskúša túto emóciu, aby dokázal pochopiť, čím druhá osoba prechádza. A urobí to tak, že podnieti podobné synapsie, aby ste i vy mohli pochopiť emóciu, ktorú sledujete. To je v podstate empatia. Tak vzniká davová mentalita… tento princíp napríklad umožňuje zdieľať radosť na koncerte alebo hudobnom festivale,“ vysvetľuje Parton.
3. Negativita škodí i vášmu telu
Držať sa ďalej od negatívnych myšlienok nie je prospešné iba pre vaše psychické zdravie. Parton tvrdí, že odvykanie si od sťažovania sa má zásadný vplyv i na naše fyzické zdravie. „Keď váš mozog podnieti synapsie hnevu, oslabuje tým váš imunitný systém; zvyšuje sa vám krvný tlak, čím rastie riziko srdcovej príhody, obezity a cukrovky a množstva ďalších ochorení.“
Vinníkom je stresový hormón kortizol. Keď ste negatívni, začne sa tento hormón uvoľňovať a zvýšená úroveň tejto látky „nabúra schopnosť učiť sa a pamätať si, znižuje imunitné funkcie, hustotu kostí,vplýva na krvný tlak, zvyšuje cholesterol a výskyt chorôb srdca… A zoznam pokračuje,“ dodáva Parton.