Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

3 dôvody, prečo časté sťažovanie si ničí váš mozog

Stres, smútok, prepracovanosť
Thinkstock
15. marca 2021 Zdroj Psych Pedia Tlačiť

Len málokto z nás neodolá aspoň občas posťažovať si a dať priechod svojim emóciám. No čo ak toto „uľavenie si“ môže byť pre nás naopak nebezpečné? Aspoň tak tvrdí istý mladý vedec. Viac v článku.

Podľa vedca Stevena Partona časté sťažovanie si nám vraj neprospieva. Nielenže si tak neuľavíme od negatívnych emócií, ale navyše otrávime svoje okolie, ktoré nás musí počúvať. Na svojom psychiatrickom webe Psych Pedia uvádza hneď niekoľko dôvodov, prečo vyjadrovanie negativity mení náš mozog k horšiemu.

1. Spojenia, ktoré sa vybudujú, pretrvávajú

To je prvá lekcia, ktorú dostanú študenti neurovedy. „Mozog je vlastne zbierkou synapsií, ktoré sú od seba oddelené prázdnym priestorom, ktorý sa nazýva synaptická štrbina. Keď sa vám v hlave zrodí myšlienka, jedna synapsia vyšle chemikáliu cez tento prázdny priestor k ďalšej synapsii, čím sa vytvorí akýsi most, po ktorom môže prejsť elektrický signál nesúci relevantnú informáciu, o ktorej práve premýšľate,“ vysvetľuje Parton.

Zakaždým, keď je tento elektrický náboj vypustený, sa synapsie zväčšia a priblížia k sebe, aby prekonali vzdialenosť, cez ktorú onen elektrický impulz musí prejsť. Mozog tak vlastne zapája svoje obvody, fyzicky sa mení, aby zvýšil pravdepodobnosť, že synapsie budú správne zdielať chemickú väzbu – jednoducho povedané, aby myšlienka mohla ľahšie prejsť.

Mať myšlienku teda vytvára podmienky pre to, aby ste nabudúce túto myšlienku mali snadnejšie. Podľa Partona to ale môže být ešte horšie – nielenže opakované negatívne myšlienky uľahčia priechod ďalším negatívnym myšlienkam, ich existencie podľa neho tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že vám negatívne myšlienky začnú vyskakovať samé od seba. Inými slovami, ak ste sústavne negatívne naladení, môže vám hroziť, že negativita postupne pohltí celú vašu osobnosť.

2. Ste tým, s kým sa stretávate

Nielenže vaše negatívne myšlienky prenastavia váš mozog na negativitu, stretávať sa s negatívne naladenými ľuďmi v podstate robí to isté.

Keď pozorujeme, ako niekto prežíva určitú emóciu (či už šťastie, hnev, smútok), náš mozog si akoby vyskúša túto emóciu, aby dokázal pochopiť, čím druhá osoba prechádza. A urobí to tak, že podnieti  podobné synapsie, aby ste i vy mohli pochopiť emóciu, ktorú sledujete. To je v podstate empatia. Tak vzniká davová mentalita… tento princíp napríklad umožňuje zdieľať radosť na koncerte alebo hudobnom festivale,“ vysvetľuje Parton.

3. Negativita škodí i vášmu telu 

Držať sa ďalej od negatívnych myšlienok nie je prospešné iba pre vaše psychické zdravie. Parton tvrdí, že odvykanie si od sťažovania sa má zásadný vplyv i na naše fyzické zdravie. „Keď váš mozog podnieti synapsie hnevu, oslabuje tým váš imunitný systém; zvyšuje sa vám krvný tlak, čím rastie riziko srdcovej príhody, obezity a cukrovky a množstva ďalších ochorení.“

Vinníkom je stresový hormón kortizol. Keď ste negatívni, začne sa tento hormón uvoľňovať a zvýšená úroveň tejto látky „nabúra schopnosť učiť sa a pamätať si, znižuje imunitné funkcie, hustotu kostí,vplýva na krvný tlak, zvyšuje cholesterol a výskyt chorôb srdca… A zoznam pokračuje,“ dodáva Parton.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

manažériskills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Sebarozvoj

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X