3 faktory, ktoré môžu naznačovať toxicitu na pracovisku
Toxicita na pracoviskách sa v posledných rokoch stala horúcou témou vo svete podnikania. Takmer každý má pritom k dispozícii nejaký príbeh o zlom šéfovi, bizarnom kolegovi či otrasných pracovných podmienkach.
Ako však odlíšiť skutočne toxické pracovisko od bežného stresujúceho pracovného prostredia? Psychológ Paul White uviedol pre webový portál www.entrepreneur.com niektoré črty naznačujúce nezdravé pracovné prostredie, ktoré nájdete aj v nasledujúcich riadkoch.
- Veľké komunikačné problémy
Základným prvkom charakterizujúcim dysfunkčné (toxické) pracovisko je veľké množstvo komunikačných problémov naprieč viacerými sektormi – medzi zamestnancami a ich nadriadenými pracovníkmi, riadiacimi štruktúrami a jednotlivými oddeleniami navzájom, ako aj pri kontakte so zákazníkmi a dodávateľmi.
Problémy môžu byť reprezentované nedostatkom komunikácie. Ako príklad možno uviesť situáciu, keď sa zamestnanci dozvedajú o prijatých rozhodnutiach až po tom, ako už boli implementované.
Iné príklady nefunkčnej komunikácie zahŕňajú tzv. nepriamu komunikáciu – posielanie správ a odkazov po iných, popieranie zverejnených informácií či poskytovanie zavádzajúcich informácií.
- Nekonzistentná korporátna politika
Stalo sa vám už niekedy, že ste boli zákazníkom spoločnosti, kde ľavá ruka doslova nevedela, čo robí pravá? Keď ste sa pýtali ľudí z tohto prostredia na rovnakú vec, dostali ste odpoveď v závislosti od toho, koho ste sa pýtali.
Ak vám je táto situácia povedomá, tak ste mali čo dočinenia s firmou, kde je hlavným problémom nefungujúca implementácia korporátnej politiky a príslušných postupov. V takom prípade býva výsledkom len chaos, nekonzistentnosť a slabá kvalita.
- Fyzické a psychické problémy
Za toxické možno označiť prostredie, ktoré je nezdravé a ničivé pre tých, ktorí v ňom pôsobia. Jednotlivci pracujúci na takomto pracovisku (najmä počas dlhšieho obdobia) začínajú mať po čase zdravotné problémy.
Môžu to byť tak ťažkosti so zaspávaním, priberaním na váhe, ako aj iné zdravotné problémy. Po emočnej stránke bývajú títo ľudia často znechutení, čo môže viesť až k depresiám. Niektorí môžu pociťovať hnev či úzkosť už len pri pomyslení na prácu.
Tieto symptómy môžu dokonca viesť k požívaniu alkoholu či iným nedovoleným látkam. Správanie týchto ľudí môže negatívnym spôsobom ovplyvňovať aj ich rodiny a priateľov.
Ak pracujete v takomto prostredí, môžete podľa Whita sami skúsiť niektoré opatrenia:
- Ako prvé dôležité seba hodnotenie. Mali by ste zvážiť, či vaše konanie neprispieva k vytvoreniu pozitívneho prostredia.
- V druhom kroku by ste sa mali aktívne vyhýbať negatívnym interakciám.
- Nakoniec je potrebné začať komunikovať pozitívne správy smerom k ostatným.
Na záver ešte dodáva, že ak aj pracujete v takom prostredí, určite v tom nie ste sami. Sami však podľa neho môžete prispieť k tomu, aby sa vaše pracovisko zmenilo, a to vašim pozitívnym prístupom.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.