Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

3 faktory, ktoré môžu naznačovať toxicitu na pracovisku

Hádka, konflikt, pracovné napätie
ilustračné: ThinkstockPhotos
12. marca 2021 Img_2614.jpg Zdroj Entrepreneur.com Tlačiť

Toxicita na pracoviskách sa v posledných rokoch stala horúcou témou vo svete podnikania. Takmer každý má pritom k dispozícii nejaký príbeh o zlom šéfovi, bizarnom kolegovi či otrasných pracovných podmienkach.

Ako však odlíšiť skutočne toxické pracovisko od bežného stresujúceho pracovného prostredia? Psychológ Paul White uviedol pre webový portál www.entrepreneur.com niektoré črty naznačujúce nezdravé pracovné prostredie, ktoré nájdete aj v nasledujúcich riadkoch.

Portrait of business man isolated on white background
Fotobanka Pixmac
  1. Veľké komunikačné problémy

Základným prvkom charakterizujúcim dysfunkčné (toxické) pracovisko je veľké množstvo komunikačných problémov naprieč viacerými sektormi – medzi zamestnancami a ich nadriadenými pracovníkmi, riadiacimi štruktúrami a jednotlivými oddeleniami navzájom, ako aj pri kontakte so zákazníkmi a dodávateľmi.

Problémy môžu byť reprezentované nedostatkom komunikácie. Ako príklad možno uviesť situáciu, keď sa zamestnanci dozvedajú o prijatých rozhodnutiach až po tom, ako už boli implementované.

Iné príklady nefunkčnej komunikácie zahŕňajú tzv. nepriamu komunikáciu – posielanie správ a odkazov po iných, popieranie zverejnených informácií či poskytovanie zavádzajúcich informácií.

  1. Nekonzistentná korporátna politika

Stalo sa vám už niekedy, že ste boli zákazníkom spoločnosti, kde ľavá ruka doslova nevedela, čo robí pravá? Keď ste sa pýtali ľudí z tohto prostredia na rovnakú vec, dostali ste odpoveď v závislosti od toho, koho ste sa pýtali.

Ak vám je táto situácia povedomá, tak ste mali čo dočinenia s firmou, kde je hlavným problémom nefungujúca implementácia korporátnej politiky a príslušných postupov. V takom prípade býva výsledkom len chaos, nekonzistentnosť a slabá kvalita.

  1. Fyzické a psychické problémy

Za toxické možno označiť prostredie, ktoré je nezdravé a ničivé pre tých, ktorí v ňom pôsobia. Jednotlivci pracujúci na takomto pracovisku (najmä počas dlhšieho obdobia) začínajú mať po čase zdravotné problémy.

Môžu to byť tak ťažkosti so zaspávaním, priberaním na váhe, ako aj iné zdravotné problémy. Po emočnej stránke bývajú títo ľudia často znechutení, čo môže viesť až k depresiám. Niektorí môžu pociťovať hnev či úzkosť už len pri pomyslení na prácu.

Tieto symptómy môžu dokonca viesť k požívaniu alkoholu či iným nedovoleným látkam. Správanie týchto ľudí môže negatívnym spôsobom ovplyvňovať aj ich rodiny a priateľov.

Ak pracujete v takomto prostredí, môžete podľa Whita sami skúsiť niektoré opatrenia:

  • Ako prvé dôležité seba hodnotenie. Mali by ste zvážiť, či vaše konanie neprispieva k vytvoreniu pozitívneho prostredia.
  • V druhom kroku by ste sa mali aktívne vyhýbať negatívnym interakciám.
  • Nakoniec je potrebné začať komunikovať pozitívne správy smerom k ostatným.

Na záver ešte dodáva, že ak aj pracujete v takom prostredí, určite v tom nie ste sami. Sami však podľa neho môžete prispieť k tomu, aby sa vaše pracovisko zmenilo, a to vašim pozitívnym prístupom.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

pracoviskoproblémyskillstipytoxicita

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Sebarozvoj

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X