Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

3 zlaté pravidlá, ktorými chránia chytrí lídri svojich podriadených pred vyhorením

Práca nadčas, prepracovanosť, únava
Thinkstock
28. mája 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.inc.com Tlačiť

Bežne sa stáva, že ľudia čelia viacerým náporom naraz. Veľké množstvo práce v kombinácii so šibeničnými termínmi dokáže často potrápiť aj toho najvýkonnejšieho jedinca. Ak však tento nápor nepoľavuje a trvá príliš dlho, môže sa stať, že príde k vyhoreniu.

Koncept vyhorenia bol prvý krát popísaný v roku 1974 a možno povedať, že sa nachádza niekde na ceste medzi chronickým stresom a depresiou. Niektoré zistenia dokonca poukazujú na fakt, že by mohol meniť štruktúru mozgu. Emocionálna vyčerpanosť a cynizmus sú prvými možnými varovnými signálmi tohto stavu. Vyhorenie väčšinou pramení z týchto šiestich pracovných a životných situácií: pracovná záťaž, kontrola, odmena, komunita, férovosť a hodnoty. Mnohé z týchto nerovnovážnych aspektov môžu byť zoskupené okolo nasledovných troch epicentier: vlastná identita, kontrola a vyčerpanie. Tieto tri faktory tak treba chrániť a nasledovať ako zlaté pravidlá pri jeho predchádzaní.

únava, prepracovanosť, práca
Thinkstock
  1. Ochrana vlastnej identity

Vlastná identita, sebahodnota a sociálny status môžu byť niektorými motormi emocionálneho vyčerpania a následného pocitu vyhorenia. Aby ste mu dokázali účinne predchádzať, je potrebné jasne ustanoviť, kto má akú úlohu v pracovnom tíme a čím bude prispievať k dosiahnutiu očakávaného výsledku. Ak pracovníci vedia, aká je ich úloha v celom procese a kde je ich miesto, cítia sa užitoční a to podporuje ich zdravé sebavedomie. Ruka v ruke s uvedeným ide aj pocit férovosti a odmeny za vynaložené úsilie. Ak totiž nadobudnú dojem, že iní pracovníci sú z akéhokoľvek dôvodu uprednostňovaní, môže ich ovládnuť pocit bezmocnosti a krivdy. Zároveň s tým je dôležité oceňovať ľudí za vynaložené úsilie a dosiahnuté miľniky. Platí to aj vtedy, keď sa jedná len o čiastočné víťazstvá v celkovom boji.

  1. Maximalizácia kontroly

Neurčité, vágne a nepoznané spôsobuje stres. Pocit, že veci nemáte pod kontrolou, je jedným z najväčších prispievateľov k syndrómu vyhorenia. V tomto bode je preto potrebné definovať konkrétny problém napríklad formou osobného rozhovoru s vyčerpaným pracovníkom. Následne je dôležité preveriť, či vedia všetci členovia tímu, čo je cieľom projektu a akým spôsobom ho možno dosiahnuť. V neposlednom rade by im malo byť zrejmé, čo všetko od nich ich líder očakáva. Rozhodnutie zodpovedného manažéra by tak malo zdieľané s príslušnými členmi tímov s transparentnosťou.

  1. Minimalizácia vyčerpania

Fyzické aj psychické vyčerpanie sú najväčšími nepriateľmi vyhorenia. Príliš veľké pracovné zaťaženie je väčšinou spojené s emocionálnym vyčerpaním a neustále sa zvyšujúce pracovné požiadavky sú úzko prepojené s cynizmom. Ak zbadáte podobné prejavy u vašich pracovníkov, môže to byť signál, že všetko nie je s kostolným poriadkom. Autentickí lídri sa snažia byť otvorení a komunikovať so svojimi podriadenými o ich požiadavkách a pocitoch. Nevyžadujú pritom od ľudí maratón, ale vedú ich vpred formou šprintov. Vedia, kedy je potrebné zabrať a zvoľniť a takýmto spôsobom manažujú aj svojich podriadených pracovníkov.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

syndróm vyhoreniavedenie ľudí

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X