5 dôvodov prečo sa živiť podnikaním
5 dôvodov prečo ľudia podnikajú
-
Potreba sebarealizácie Mnohým ľuďom nestačí pracovať na jednom mieste, dostávať rovnaký plat niekoľko rokov. Aby došlo k zvýšeniu platu u svojho zamestnávateľa, musia pracovať dlhšiu dobu, musia žiadať o zvýšenie aj niekoľko krát a častokrát ich práca ani neuspokojuje, ak aj prezentujú svoj názor svojmu zamestnávateľovi, ten to nemusí vždy prijať. Vo firmách väčšinou fungujú zabehnuté spôsoby, ktoré sa len ťažko menia. Riešením tohto problému môže byť podnikanie. Podnikanie prináša možnosť, že človek môže realizovať svoje predstavy, robiť veci podľa seba, nemusí sa nikoho pýtať o dovolenie. Ak dosiahne svoj cieľ, prichádza pocit uspokojenia. Ak ste typ, ktorý trvá na svojom, myslí si, že jeho predstavy sú zrealizovateľné, ak ste samostatný a túžite po tom, aby ste sa mohli realizovať, ak robíte niečo radi a ste v tom dobrý, môže vás podnikanie uspokojovať.
-
Samostatnosť a nezávislosťVeľa ľudí sa rozhoduje pre podnikanie z dôvodu, že im už vadí pracovať pre niekoho a počúvať jeho príkazy. Ak podnikáte, naopak, rozhodujete sa samostatne a nezávisle. Avšak za svoje rozhodnutia nesiete aj zodpovednosť. Hlavne nezabudnite na to, že v podnikaní si musíte zákazky nájsť sám.
-
Dosahovanie vyšších príjmovVidina získania väčšieho množstva peňazí je azda najvýznamnejší dôvod pre začatie podnikania na vlastnú päsť. Ak je človek zamestnaný vo firme, dostáva výplatu v rovnakej výške, vo výnimočných prípadoch mu vedenie môže vyplatiť prémie. V podnikaní výška mesačného príjmu podnikateľa závisí len od jeho šikovnosti. Výška jeho príjmu nie je obmedzená. Na druhej strane je však nutné si uvedomiť aj to, že v prípade neúspechu alebo slabších mesiacov sa mesačný príjem podnikateľa môže výrazne znížiť. Čím viac času a finančných prostriedkov podnikateľ investuje do podnikania, tým viac môže získať.
-
Časová flexibilitaĎalšou výhodou podnikania je aj to, že podnikateľ si môže rozvrhnúť svoj pracovný týždeň podľa svojich predstáv a nemusí sa podriaďovať režimu, ktorý mu určí niekto iný. Bežný zamestnaný človek musí zavčasu ráno vstať, na istú hodinu sa dostaviť na svoje pracovné miesto, zotrvať tam určitý čas a až po niekoľkých hodinách môže prácu opustiť a venovať sa svojim veciam. Podnikateľ naopak si môže prácu načasovať na dobu, ktorá mu najviac vyhovuje. Nemusí sa obmedzovať, že v konkrétnu hodinu musí byť na určitom mieste a skončiť s pracovnou aktivitou môže tiež vtedy, keď mu to vyhovuje. Táto relatívna časová voľnosť má však aj svoje nevýhody. Podnikatelia, keďže sú za svoje príjmy zodpovední sami, v snahe dosiahnuť dostatočný príjem musia väčšinou pracovať aj vo večerných, prípadne nočných hodinách, častokrát aj počas víkendov. Oproti nim zamestnanci, keď opustia v poobednajších hodinách svoju prácu, prestávajú na ňu myslieť a môžu sa venovať svojim voľnočasovým aktivitám prípadne rodine v plnom rozsahu. Cez víkend si môžu vyraziť do prírody či na nákupy, zatiaľ čo podnikateľ pracuje alebo premýšľa ako zarobiť a neskrachovať.
-
Potreba priniesť niečo novéNiektorí podnikatelia sú hnaní vidinou, že chcú na svet priniesť niečo nové, niečo čo ľudia ešte nepoznajú, chcú vytvoriť novú značku, nový produkt, ktorý budú všetci poznať. Týmto ľuďom nestačí kráčať po svete iba nečinne, ale sú silno motivaní niečo po sebe zanechať, vytvoriť meno, zlepšovať sa, zväčšovať a neustále rozvíjať svoje aktivity. Ľudia sú obdarovaní veľkou kreativitou, ktorá sa práve v podnikaní môže najlepšie využiť.