Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

5 najzaujímavejších faktov o nerezovej oceli

20220919093952_pexels photo 1492232.jpeg.jpg
Foto: Pexels
19. septembra 2022 Autor Informačný servis Tlačiť

Nehrdzavejúca oceľ je všeobecný názov pre množstvo rôznych ocelí , ktoré sú známe predovšetkým vďaka ich odolnosti voči korózii. Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé fakty.

Nerezová oceľ je odolná voči hrdzi a škvrnám

Táto vlastnosť je spôsobená vysokým obsahom chrómu. Nezničí tak ľahko ako iné materiály. Nerezová oceľ je veľmi esteticky príjemný materiál a je rovnako atraktívny na pohľad, ako aj praktický na použitie v mnohých odvetviach priemyslu.

Nerezová oceľ neabsorbuje zápach

Pri používaní náradia z nehrdzavejúcej ocele napríklad na varenie a krájanie v kuchyni sa nemusíte obávať, že by kuchynské náčinie z nehrdzavejúcej ocele nasalo vôňu cibule alebo cesnaku. Skvelá vec na nehrdzavejúcej oceli je to, že nezachováva zápach, takže sa už nebudete musieť obávať opätovného použitia nožov nádob a podobne.

Nerezová oceľ nestarne

Spomenieme druh nerezovej ocele 17-4 PH, ktorá je kalená s prídavkom chrómu, niklu a medi. Táto oceľ sa využíva v medicíne, chemickom, papierenskom a potravinárskom odvetví a odoláva koróznym a chemickým vplyvom lepšie ako väčšina nehrdzavejúcich ocelí. Často sa označuje ako typ AISI 630. Vysoká pevnosť sa udržiava na približne 316 °C a je trvácna.

Je dodávaná v rôznych podobách

Pre potreby v rôznych priemysloch sa podoba surového stavu nerezovej oceli mení v závislosti od ďalšieho spracovania. Napríklad na https://virgamet.com/17-4ph-x5crnicunb164-aisi-630-uns-s17400-1-4542-stainless-steel je viacero variant dodávaného materiálu. Vo všeobecnosti sa najčastejšie stretávame s nerezovou oceľou v podobe tyčí a plátov, avšak drôty, profily a trubice sú v tesnom závese.

Vysoká odolnosť

Kalené nehrdzavejúce ocele sú vyrábané v desiatkach rôznych akostí a majú rôzne označenia. Napríklad oceľ 1.4542 obsahuje chróm a nikel, ktoré sú známe svojou schopnosťou získať vysokú pevnosť tepelným spracovaním a majú tiež vysokú pevnosť v ťahu. Vďaka kaleniu ocele prichádza po procese tepelného spracovania a pridaním jedného alebo viacerých prvkov medi, hliníka, titánu a molybdénu sa dosiahne vysoká odolnosť a pevnosť. He zhruba 1000-krát pevnejšia ako železo.

Nerezová oceľ je 100% recyklovateľná

Nehrdzavejúca oceľ právom dostala prívlastok „zelený materiál“. Po použití sa dá recyklovať, čím sa minimalizuje dopad a znižuje dopad na životné prostredie. Pri výbere rôznych materiálov a produktov je dnes také dôležité hľadať materiál, ktorý nezanechá negatívny trvalý vplyv na svet okolo nás. Iba v Severnej Amerike sa každoročne recykluje viac ako 80 miliónov ton.

Nite z nerezovej oceli sa používajú v dotykových rukaviciach

Materiál je vysoko univerzálny a jeho využitie sa implementuje v technológiách vo veľkej miere vďaka jeho ľahkosti a odolnosti. Nerezové nite sa používajú v rukaviciach určených pre dotykové obrazovky vďaka vodivosti tohto kovu.

Má nerezová oceľ nejakú nevýhodu?

Predsa len sme nejakú našli. Tým, že je oceľ sterilná, antibakteriálna a nepridáva žiadnu chuť potravinám, ovplyvňuje tradičné vinárstvo, ktoré prešlo na sudy s nerezovej oceli vďaka jej skvelým vlastnostiam a ukracuje milovníkov vína o dubovú chuť sudov v ktorých víno tradične dozrieva. Vinári sa ale vynašli a dubovú chuť vínu prinavrátili pridávaním dubových triesok do nerezových kadí.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

nerezová oceľPR

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X